Soutěže a olympiády

 • 11.5.2022
  Správce

  Naši žáci opět úspěšní v Celostátní matematické soutěži

  V únoru 2022 se konalo na naší škole školní kolo MATEMATICKÉ SOUTĚŽE. Z něho naši studenti pokračovali až na celostátní úroveň.

  Úlohy řešilo 31 žáků, kteří byli rozděleni do čtyř kategorií podle jednotlivých ročníků. Po dobu 60 minut řešili náročnější, netradiční úlohy, u kterých kromě matematických znalostí a dovedností museli uplatnit logické myšlení. V éře počítačových her s dokonalou grafikou, fantastickým příběhem a propracovaným multiplayerem se svět stále umí zbláznit do něčeho tak prostého, jako je mřížka plná čísel. A tak i mozky našich studentů potrápil například logický hlavolam KAKURO.

  Do celostátního kola postoupili dva nejlepší žáci z každé kategorie.
  Celostátního kola se nakonec zúčastnilo 5 studentů (nemoc, rodinná rekreace, studijní povinnosti).

  28. ročník Celostátní matematické soutěže se uskutečnil 25. března 2022 v několika soutěžních střediscích. Naše škola se tradičně zúčastnila v nejbližším soutěžním středisku v Hradci Králové.

  Vynikajícího výsledku dosáhli:

  Vedral Filip (I1C), který v konkurenci 154 účastníků v kategorii IV obsadil vynikající 17. místo,

  Tříska Adam (I2B), který v konkurenci 268 účastníků v kategorii V obsadil vynikající 16. místo,

  Podzimek Tomáš (EA3), který v konkurenci 127 účastníků v kategorii VI obsadil vynikající 7. místo,

  Buryanec Matyáš (EA4), který v konkurenci 53 účastníků v kategorii VII obsadil vynikající 18. místo.

  Úspěch svědčí o důkladné připravenosti našich žáků a o jejich zájmu zvyšovat své matematické znalosti a dovednosti.

  Všem žákům za reprezentaci školy děkujeme a gratulujeme úspěšným řešitelům.

  Mgr. Ivana Mádlová

 • 9.5.2022
  Správce

  Se strojařinou ke hvězdám,

  Strojařina je krásný obor, ve kterém můžete uplatnit své tvůrčí dovednosti. Vytvořte zemědělský stroj, automobil, motocykl … a chcete-li letět ke hvězdám, postavte si raketu.

  Žáci třetího ročníku strojírenského oboru programování CNC strojů se zapojili do soutěže Czech Rocket Challenge, kterou organizují studenti VUT Brno. V letošním roce se této soutěže účastní přibližně 70 týmů ze středních a vysokých škol z celé České republiky.

  Soutěž spočívá ve vytvoření vlastní konstrukce rakety, vypracování výkresové dokumentace v CAD programu SolidWorks, simulaci silových parametrů a odhadu výšky doletu a hlavně ve výrobě funkčního modelu rakety pomocí 3D tisku a přesně obráběných dílů na CNC strojích.

  V současné době jsme ve fázi konstrukční přípravy a výroby prvních dílů. Zkušební let modelu rakety bude proveden v měsíci červnu.

  Letošní rok je pro nás velkou premiérou. Získané zkušenosti zcela určitě využijeme v příštím ročníku soutěže.

  Ing. Stanislav Pleva

   

 • 2.5.2022
  Správce

  CELOSTÁTNÍ ÚSPĚCH NAŠICH STUDENTŮ

  Naši maturanti skutečně pohnuli světem, jak zní podtitul soutěže, které se úspěšně účastnili již v základním online kole. Minimálně světem školním, tím našim, který se z jejich mimořádného úspěchu velmi upřímně raduje!

  Finálové kolo v Technologické olympiádě se konalo na FEL ČVUT v Praze v Dejvicích. Naši reprezentanti, Matyáš Buryanec a Vilém Raška z EA4, se umístili na krásném stříbrném místě z celkového počtu 25 týmů škol z celé ČR. Motivace vyhrát byla vysoká, a to nejen z důvodu finanční odměny pro vítěze, ale i díky prestiži soutěže, kterou podporovaly velké a známé průmyslové a IT firmy, vysoká škola a pražský magistrát. V soutěži šlo vlastně o nejlepší prezentaci na vybraná témata z nejmodernějších technologií a s nimi související problematikou dnešní a budoucí doby. Porotci složení ze zástupců firem a odborníků hodnotili originalitu nápadu, odbornost, ekonomickou návratnost, celkový projev a zpracování prezentace.

  Zeptali jsme se kluků, jak reflektují svoji účast v soutěži.

  Jak jsem se dostal k Technologické olympiádě?

  Matyáš: O soutěži naši třídu informoval pan Bret jakožto třídní učitel. Jelikož školu v poslední době vnímám spíše jako bránu k možnostem, neváhal jsem ani minutu a okamžitě jsem zareagoval, že se zúčastním.

  Vilém: K Technologické olympiádě jsem se dostal, když nám pan Bret o hodině ukázal, že něco takového existuje.

  Vedla nějaká zvláštní cesta k sestavení týmu?

  Vilém: Žádná zvláštní cesta k sestavení týmu nevedla, jen jsme se na sebe s Matyášem podívali a řekli si, že bychom to mohli zkusit.

  Matyáš: V ten okamžik jsme po sobě hodili s Vilémem pohled, protože máme podobné zájmy a podobnou úroveň technického myšlení, ještě k tomu v různých oblastech, a tak se naše vědění doplňuje. Původně s námi měl soutěžit ještě jeden žák z oboru IT, ovšem jak jsme posléze zjistili, byl už přihlášený v jiném týmu.

  S jakým očekáváním jsem šel do této soutěže?

  Matyáš: Protože se jednalo o první ročník Technologické olympiády, vůbec jsme netušili, v jakém duchu se asi bude on-line školní kolo odehrávat. Chtěl jsem dělat něco navíc a vymanit se z monotónního pravidelného rozvrhu, a tak jsem šel na soutěž s radostí.

  Vilém: Šli jsme do toho s očekáváním, že určitě postoupíme do finálního kola, a to se také povedlo.

  Matyáš: Celorepublikové školní kolo se konalo formou on-line testu s výběrem možností a velmi pozitivně mě zaujalo zpracování otázek. Vyplňování jsme si v týmu užili, a jakmile se ve 12 hodin toho dne objevily výsledky a my byli mezi postupujícími, byl jsem nadšen.

  S jakými pocity jste jeli do finálového kola do Prahy?

  Vilém: Do celostátního finále jsme jeli s dobrým pocitem, že bychom si mohli odvézt 1. místo.

  Matyáš: Do Prahy jsem se těšil celý týden. Jednak kvůli tomu, že jsem v Praze nebyl 8 let, ale hlavně kvůli očekávání skvěle stráveného dne mezi technicky nadanými lidmi. Proto jsem si říkal, že i kdybychom jsme se neumístili, rozhodně bych nelitoval.

  Jak byste zhodnotili svůj úspěch?

  Matyáš: V momentě, kdy zazněl název našeho týmu při vyhlašování druhého místa, zalil mě příval emocí. Nedovedu ani popsat, jaká radost ve mě proudila, když bylo jasné, že jsme dokázali kvalitně obhájit náš nápad a že to porota ocenila. Vidím však také, že se lze stále zlepšovat, protože první místo bylo až o jednotku dál.

  Vilém: Hodnotil bych to celé jako úspěch, i když jsme si neodvezli 1. místo, ale jen 2. místo. :-)

  Odnášíte si ze soutěže něco konkrétního, nějakou zpětnou vazbu?

  Vilém: Kromě výhry si určitě odvážím to, že se mám zaměřit na zlepšení řečnických dovedností.

  Matyáš: Rozhodně nepřeberné množství zážitků! Začalo to jízdou metrem, následovalo vyzkoušení výtahu Páternoster, pak návštěva propagačních stánků hlavních sponzorů a poté přednášky od zásadních hráčů na poli vývoje nových technologií. Vyzkoušeli jsme si, jak je náročné v krátkém časovém úseku vymyslet něco inovativního. Následná prezentace před minimálně 100 lidmi mně ukázala, jak jsem na tom se zvládáním stresu a trémy a na jaké úrovni máme s Vilémem prezentační schopnosti, které jsme bezpochyby během soutěže zdokonalili, což je k nezaplacení.

  Kdybyste měli své působení v soutěži shrnout jedním slovem nebo krátkým mottem, jak by znělo?

  Vilém: Nezáleží, co prezentujeme, ale jak moc přesvědčivě to prezentujeme.

  Matyáš: Intenzivní zážitek!

  Píší o nás i média:
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/na-cvut-se-poprve-uskutecnila-technologicka-olympiada-40395433

  Miloslav Bret, Matyáš Buryanec, Vilém Raška

  2022 technologická olympiáda 2022 technologická olympiáda
  2022 technologická olympiáda 2022 technologická olympiáda
 • 21.4.2022
  Správce

  ZLATÍ HOŠI Z PRŮMYSLOVKY

  Je jistě obdivuhodné, že kromě běžné výuky se najdou na půdě naší školy také studenti, kteří se věnují svému oboru nad rámec běžných vyučovacích hodin. Zdokonalují se ve svém volném čase, cvičí se ve svých dovednostech, soutěží. A soutěží velmi úspěšně!

  V úterý 12. dubna 2022 se naši studenti strojírenského oboru účastnili soutěže v CAM programování 2022, kterou již tradičně pořádá 3E Praha Engineering, a. s. Soutěž ovšem proběhla poměrně nečekaně v online podobě. O to větší ovšem byla účast z důvodu vyšších nabízených kapacit.

  Účastníci měli za úkol vytvořit simulace obrábění v CAM systému HSMWorks pro dva zadané modely. Náš tým sice postrádal nemocného Adama Kábrta (SC3), ovšem zbývající dva soutěžící ho se ctí zastali. Díky skvělým individuálním výkonům Ondřeje Dědečka (SC3) a Matouše Jílka (SC3) dosáhla naše škola na vítězství v kategorii škol. Ondřej Dědeček byl navíc za svůj výkon oceněn 3. místem v kategorii jednotlivců. Být nejlepší školou v celorepublikové konkurenci! Mít svého zástupce na bedně! To je přece fantastický úspěch!

  Oběma našim hochům patří velké uznání a poděkování za vzornou reprezentaci školy. Zkušenosti získané během studia, které přetavili ve společné vítězství, jistě využijí také v praktickém životě. Již nyní se těšíme na další ročník, ve kterém se pokusíme na jejich výkon úspěšně navázat. Bude jistě velkou pozitivní motivací i pro jejich spolužáky.

  Jiří Mašek

   

  2022 Zlatí hoši 2022 Zlatí hoši
 • 16.3.2022
  Správce

  SOUTĚŽÍME SE SIEMENS

  Tradice jsou základem našich hodnot. Proto s velkou radostí vítáme další setkávání při soutěžním zápolení tak, jak to bývalo zvykem před koronavirovou pandemií. Minulé dny přinesly obnovení soutěže v programování CNC strojů v režii firmy Siemens, našeho dlouholetého partnera.

  Ve spolupráci s firmou Siemens se u nás v pondělí 14. března 2022 konala soutěž v CNC programování. Soutěže se zúčastnilo celkem 7 žáků. Šimon Rovný ze třídy SC4A, Tomáš Nosek ze třídy SC4B, Jakub Folprecht a Adam Kábrt ze třídy SC3A a Jan Píša, Kryštof Novotný, Ondřej Šimerda z Hradební průmyslovky v Hradci Králové.

  Zástupci firmy Siemens v čele panem Suchým si pro studenty připravili zadání na frézování. Všichni soutěžící se s vervou pustili do zadaného úkolu a výsledkem byly zajímavá a originální řešení všech zúčastněných.

  Všechny výsledné výstupy se dočkaly slovní pochvaly z řad zadavatelů. Kluci předvedli, že programovací jazyk Sinumerik jim není cizí a český průmysl se nemusí obávat o svoji budoucnost.

  Všem zúčastněným bych chtěl poděkovat za krásně strávené dopoledne a budeme se těšit na příští spolupráci a další zadané úkoly.

   

  2022 soutěž Siemens 2022 soutěž Siemens
 • 10.1.2022
  Správce

  Tradiční olympiáda v anglickém jazyce

  Po dvouleté přestávce jsme opět mohli uspořádat soutěž v anglickém jazyce, která se tradičně koná v době předvánoční atmosféry.

  Do soutěžního klání se přihlásilo 28 studentů, kteří porovnali své vědomosti a schopnosti v písemném testu z gramatiky, slovíček a poslechu. Patnáct nejúspěšnějších pak postoupilo do ústního kola, kde si účastníci mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak bude přibližně vypadat ústní maturitní zkouška z angličtiny. Všichni předvedli slušné znalosti, perfektní komunikační dovednosti a pohotové reakce v improvizovaných situacích. A my, kantoři, jsme se zase od studentů dozvěděli leccos zajímavého. Vítězi se jako vždy stali všichni, kteří na olympiádu přišli. Jen někdo dostal bodů více a někdo zase méně. K těm nejlépe ohodnoceným patřili Jan Beneš (I3a), Nicolas Nguyen (I1b) a Jakub Pluhař (I2b). Lze však závěrem konstatovat, že touto olympiádou jsme vyhráli další malou bitvu nad koronavirem.

  Jazyková olympiada 2021 Jazyková olympiada 2021
 • 20.12.2021
  Správce

  VÝBORNÉ VÝSLEDKY MATURIT VE ŠKOLNÍM ROCE 2020/21

  Navzdory neklidné době, navzdory dlouhé distanční výuce si naši maturanti poradili se závěrečnými maturitními zkouškami velmi dobře. Dlouhodobá kvalitní příprava se zúročila.

  Podle tabulek s celkovými výsledky maturit, které v minulých dnech došly do školy, je zřejmé, že se všemi nástrahami posledních školních let si naši loňští maturanti poradili přímo skvěle. Výsledky z českého jazyka, který bývá tradičně slabší stránkou našich techniků, si udrželi studenti celostátní průměr. V cizím jazyce i matematice republikový průměr převyšují. Značnou měrou vynikli v porovnání s výsledky jiných odborných škol. Výrazně lepší výsledky měli naši maturanti především v matematice. Své kolegy však přesáhli také v češtině i cizím jazyce.

  Dobré výsledky jsou jistě zadostiučiněním samotným maturantům, kteří se na závěrečnou zkoušku svědomitě připravili přes všechny překážky online výuky, ale také jejich vyučujícím, kteří jim ve ztížených podmínkách poskytli odpovídající možnost přípravy. Pro mnohé z nich se staly dobré výsledky vstupenkou na vysoké školy. Spolu s maturanty se radujeme s jejich úspěchu.

  Výsledky maturit 2020_21

 • 2.12.2021
  Správce

  BRNO JE PRO NÁS TENTOKRÁT BRONZOVÉ

  O radostný návrat k letošnímu Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu v Brně se postaral Šimon Rovný (SC4A), který obsadil v celkovém pořadí v soutěži firmy Siemens v programování CNC strojů 3. místo.

  V úterý 9. 11. 2021 se vypravili naši studenti na 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Je již tradicí, že ti nejlepší se účastní denních soutěží v programování CNC strojů. Jinak tomu nebylo ani tentokrát. V denním kole z celkem tří našich želízek v ohni obsadil 2. místo Tomáš Nosek (SC4B), vítězem se stal Šimon Rovný (SC4A), který postoupil do dalšího kola.

  Šimon Rovný se svěřil se svými pocity ze soutěže: „Na soutěž byli vybíráni žáci podle osobní zkušenosti učitele a výsledků z předmětu. Poté, co jsem se dozvěděl, že jsem byl vybrán, jsem si myslel, že v soutěži naprosto pohořím, tento pocit se v moment, co jsem zahlédl zadání, ještě navýšil. Společně se zadáním jsme obdrželi i několik rad, jak bychom měli při řešení postupovat. Podle těchto rad jsem začal pracovat. Zprvu jen vytvořením základní podoby zadaného dílu a dále jeho finálním tvarem. Nestihl jsem dokončit vše, ale jak nám bylo připomínáno, času na kompletní vytvoření této součásti nebyl dostatek. Finální hodnocení se tak odvíjelo především od toho, jak daleko jsme byli schopni se v řešení dostat.“

  Nakonec se Šimon dostal opravdu daleko, lépe řečeno vysoko – až na 3. stupínek mezi všemi zúčastněnými soutěžícími! V celorepublikovém kontextu je to obrovský úspěch, ke kterému Šimonovi srdečně blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

   

 • 19.11.2021
  Správce

  SOUTĚŽÍME. CHCEME BÝT VIDĚT.

  Navzdory nepříznivé společenské situaci zůstáváme dobře naladěni a všeobecnému pesimismu vzdorujeme vytříbeným vtipem a radostí z chytrého soutěžení.

  V pondělí 15. 11. a úterý 16. 11. před státním svátkem se naši žáci nejen učili, ale také soutěžili.

  Oba tyto dny probíhalo školní kolo soutěže Bobřík informatiky (www.ibobr.cz), ve které se řeší logické úlohy s vazbou na informatiku. Celkem 12 zadaných otázek žáci zpracovávají 40 minut. V kategorii Junior (1. a 2. ročník SŠ) se oficiálně zúčastnilo 25 žáků, nejvíce bodů získali Alexandr Nágl z EA1 (163 bodů), Jáchym Šípek z I2C (121 bodů) a Jaromír Novotný z I2B (120 bodů). V kategorii Senior (3. a 4. ročník SŠ) pak soutěžilo 38 žáků, nejlepších výsledků dosáhli Matěj Landfeld z I3B (176 bodů), Ladislav Malý z I3B (132 bodů) a Kristýna Petrlíková z I4B (131 bodů).

  V úterý také probíhalo online kolo v Mistrovství v piškvorkách, ve kterém nás reprezentuje tým Vorvani ve složení Alexandr Nágl, Matěj Strnad, Aleš Fejk, Stanislav Kalvoda (EA1), Kristýna Petrlíková (I4B). V souboji křížků a koleček se našemu týmu podařilo vybojovat 2. místo a postoupit tak do regionálního finále, které proběhne 25. 11. 2021 opět online.

   

  Piškvorky 2021 Piškvorky 2021
 • 11.11.2021
  Správce

  BRNO JE ZLATÁ LOĎ – PRO TECHNIKY ZCELA JISTĚ

  V loňském roce bohužel museli naši studenti tradiční návštěvu brněnského veletrhu oželet. Dlouho očekávané setkání s technikou si však letos vynahradili. V úterý 9. 11. 2021 se vypravili na 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

  Po loňské pauze vynucené pandemií bylo znát, že veletrh nedosáhl svých původních rozměrů. Na o třetinu menší akci se představilo 1016 vystavovatelů z 35 zemí. Vzhledem k aktuálnímu směřování k digitalizaci v průmyslu nechyběli ani vystavovatelé z Japonska, Tchaj-wanu či Indonésie. Na výrazný vzestup digitálních technologií v průmyslové praxi veletrh reagoval zvláštní expozicí Digitální továrna 2.0 Přímo v úterý se v rámci veletrhu konal sněm Svazu a průmyslu a obchodu, na kterém se objevili také zástupci končící i budoucí vlády. S některými z nich se setkali také naši studenti.

  46 účastníků vycestovalo do Brna především za vidinou rozšíření obzorů ve svých oborech, ale přijeli také soutěžit. V letošním ročníku navázali chlapci na úspěchy svých předchůdců. Zadání a řešení soutěže v CNC programování probíhalo v systému ShopMill od firmy Siemens. V denní soutěži z celkem tří našich želízek v ohni obsadil 2. místo Tomáš Nosek (SC4B), vítězem se stal Šimon Rovný (SC4A), který postupuje do dalšího kola.

  Tradičně silné obory Mezinárodního strojírenského festivalu představovaly obrábění a tváření. V jejich duchu byly prezentovány nejnovější a inovativní průmyslové technologie. Nejvíce ceněnými se mezi studenty i vyučujícími stalo CNC obrábění, 3D tisk, přístroje na kontrolu a měření a neodolatelná vůně všudy přítomného trdelníku.

  S návštěvou a zkušenostmi z veletrhu byli všichni studenti spokojeni. S nadějí ho vnímáme jako signál pro restart průmyslu a ekonomiky.

   

  Návštěva veletrhu v Brně 2021 Návštěva veletrhu v Brně 2021
  Návštěva veletrhu v Brně 2021 Návštěva veletrhu v Brně 2021
 • 22.10.2021
  Správce

  PIŠQWORKY

  Školu zaplavila kolečka a křížky, která studenti umě zapisovali do čtverečkové mřížky. Lámali si hlavy, soutěžili, zápolili. Ovšem s nadšením se účastnili školního kola soutěže v oblíbené strategické hře. Po dlouhém čase opět osobně a ve třídě. I to byl pro ně svátek.

  Po několikaleté přestávce se naši žáci opět účastní mistrovství v piškvorkách, velký podíl na tom mají žáci Kristýna Petrlíková (I4B) a Šimon Cerman (I3A), kteří se ujali organizace školního předkola. Díky nim se v pondělí 11. 10. 2021 ráno sešlo 35 soutěžící v 7 týmech nad čtverečkovanými papíry. V první části probíhala soutěž systémem "každý tým s každým dalším" v rámci dvou skupin. Dva nejlepší týmy z každé skupiny pak postoupily do finálového "pavouka", ze kterého jako nejlepší vyšli Vorvani ve složení Alexandr Nágl, Matěj Strnad, Aleš Fejk, Stanislav Kalvoda (všichni EA1) a Jiří Červený (I4B). Do dalších turnajů vysílá škola jeden pětičlenný tým, který nás bude v listopadu reprezentovat na dvou online kolech a v případě postupu i v Regionálním finále až Grandfinále. Držme našim žákům palce, ať se probojují k co nejlepšímu umístění.

  Více informací na https://pisqworky.cz/.

 • 22.3.2021
  Správce

  Soutěžíme s Continentalem v době covidové

  Navzdory všem omezením a probíhající distanční výuce se naši studenti účastní soutěží v online podobě. Osobní setkávání sice schází, ale pokud nejsou v současnosti jiné možnosti, alespoň tuto formu bereme s povděkem. Kromě zkušeností sbíráme i úspěchy.

  Dne 18. března 2021 proběhlo prostřednictvím platformy MS Teams vyhlášení výsledků soutěže v 3D tisku, jejímž spoluorganizátorem byla společnost Continental Automotive Czech Republic s.r.o., Jičín. Tématem soutěže bylo vytvoření 3D návrhu s motivem loga společnosti Continental, který bude následně možné realizovat pomocí 3D tisku. Mezi hlavní hodnoticí kritéria 3D návrhů patřila především kreativita, využitelnost, ekonomie a ekologie. Do soutěže se přihlásili tři naši žáci, kteří během vyhlášení odprezentovali své originální výtvory.

  Adam Kábrt (SC2) navrhl žeton do nákupního košíku, Matyáš Miřetinský (SC2) vytvořil otvírák na PET lahve a Jiří Janďourek (IT4) představil koncept krytování meteostanice. Vzhledem k počtu zúčastněných byli všichni soutěžící úspěšní a ohodnoceni finanční částkou 1 000 Kč.

  Závěrem nezbývá než poděkovat společnosti Continental Jičín za finanční zajištění soutěže a v neposlední řadě i všem zúčastněným za jejich přístup a snahu i v této složité době covidové.

   

  2021 soutěž Continental 2021 soutěž Continental 2021 soutěž Continental
  2021 soutěž Continental

   

 • 7.12.2020
  Správce

  Nové výzvy přináší nové zkušenosti

  Soutěž v kybernetické bezpečnosti - ročník 2020/21. „Chceš si prověřit své znalosti a dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti? Jsi student či studentka základní, střední nebo vysoké školy a už ti bylo 9 a ještě ti nebylo 25 let?“ Tuto výzvu vyslyšeli Jirka Janďourek (I4A), Ondra Švorc (I2B) a Matěj Lukáč (I3A), kteří nakonec obsadili skvělé 2., 4. a 6. místo. První dva jmenovaní postupují do národního finále, které se bude konat 20. května 2021.

  Soutěže jsem se zúčastnil na základě upozornění od mého pana učitele na počítačové sítě, pana učitele Vaníčka. Tím to začalo - zaslal nám zprávu, o tom, že se nějaká soutěž koná. Bylo to v neděli v čase oběda. Odpoledne jsem se rozhodl na soutěž podívat a přihlásit se. Kybernetika (nauka o počítačové bezpečnosti) není něco, v čem bych se cítil být obzvlášť dobrý, ale řekl jsem si, že za zkoušku nic nedám a že se určitě něčemu novému přiučím. Člověk se nesmí bát poznávat nové věci. To bylo také mojí hlavní motivací, přiučit se něčemu novému, neznámému, rozšířit si tak své obzory v IT.

  Do soutěže jsem se nejdříve musel zaregistrovat prostřednictvím webové stránky, kde jsem vyplnil, do jaké třídy chodím, kolik mi je let a jakou školu navštěvuji (resp. v jakém kraji studuji). Podle toho jsem mohl být zařazen do jedné ze 3 kategorií: Junioři (9 - 15 let), Středoškoláci (15 - 20 let) a Vysokoškoláci (20 let a více). Já byl zařazen do kategorie Středoškoláci. Každá kategorie soutěžila v rámci svého kraje. Minimální počet bodů pro postup do dalšího kola představoval 24. Soutěž probíhala formou kvízu s otázkami, většinou o 4 možnostech. Obsahem otázek byly převážně definice pojmů souvisejících s tématem kybernetické bezpečnosti. Ze začátku nebyly otázky moc obtížné, ale na čím větší počet otázek jsem odpověděl, tím byly těžší a tím déle jsem nad nimi musel přemýšlet. Téma otázek se taktéž postupně měnilo. Nejnáročnější byly právní otázky z oblasti kybernetiky v závěru testu. Při jeho vyplňování jsem si poznamenával stranou pojmy, kterým jsem nerozuměl, a později jsem si je vyhledal. Některé mě zaujaly více, některé zas méně a podle toho jsem jim také věnoval adekvátní čas. Osobně bych ocenil možnost zpětné prohlídky testu a úpravu některých otázek na nějaké vhodnější mé věkové kategorii.

  Času, který jsem strávil vyplňováním testu, nelituji. Jsem rád, že jsem se zúčastnil, a to, že postupuji, beru jen jako bonus, jako možnost přiučit se něčemu novému, neznámému. Mrzí mě jen to, že jsme se ze školy přihlásili do soutěže pouze 3.

  Nakonec bych rád poděkoval nejen panu učiteli Vaníčkovi za předání informace o soutěži, ale i ostatním učitelům na škole, kteří nějakým způsobem informují své žáky o možnosti soutěží a dělají pro ně něco nad rámec běžných vyučovacích hodin.

  Ondřej Švorc, I2B

 • 4.11.2020
  Správce

  ITnetwork summer 2020 – pohodová programátorská soutěž

  Jeden z našich studentů se s úspěchem zúčastnil dlouhodobé programátorské soutěže s vlastním projektem, u kterého nejsou žádná omezení na použité technologie ani téma. Zatímco jiní odpočívali a trávili čas třeba u moře, Ondřej Švorc využil čas k tomu, aby dal prostor své kreativitě.

  Ondřej Švorc ze třídy I2B se zúčastnil letní programátorské soutěže ITnetwork summer 2020 pořádané serverem itnetwork.cz. Pravidla spočívají v tom, že soutěžící mají 3 měsíce času na vytvoření hry nebo aplikace na libovolné téma za použití technologií, které sami uznají za vhodné.

  Samotné programování probíhalo od 3. července do 30. září 2020, kdy byla uzávěrka soutěže. Oficiální vyhlášení výsledků připadlo na státní svátek 28. října 2020. Ondra se umístil na sdíleném 3. místě v kategorii aplikace s vlastním textovým editorem programovaným v jazyce C#. Hodnotitelé oceňují některé specifické funkce editoru (např. export do pdf, dokonce i do obrázku), přehlednost a intuitivnost. I když program zatím obsahuje především základní funkce, přiznávají mu také jistý potenciál pro další rozšíření.

  Pro práci na aplikaci Ondra využil dovednosti získané především samostudiem. S některými používanými postupy by se v běžní školní výuce nejspíš nesetkal. O to více je jeho práce obdivuhodná. Takových talentů, kteří na sobě sami dále pracují, si velmi ceníme.

  Web soutěže s výsledkovou listinou najdete zde https://www.itnetwork.cz/programovani/programatorske-souteze/itnetwork-summer-2020-ceny-v-hodnote-10-000-kc?fbclid=IwAR0eMq9OxN903yWuTErkr3Vc7gBO7o4bD-0tL2wAOosnTYlwJvZjoa0efP8,

  Ondrův projekt pak zde https://www.itnetwork.cz/csharp/wpf/zdrojove-kody/texted-textovy-procesor.

  Ilona Hamanová

 • 3.11.2020
  Správce

  Hekni si svůj Hackathon

  „Před dávnými a dávnými časy v jedné předaleké škole jménem VOŠ a SPŠ, Jičín se odboj nažhavených studentů rozhodl vytvořit aplikaci s velice jednoduchým a přehledným designem, který pochopí i mistr Joda. Náš kovidový odboj naší aplikací snižuje riziko nákazy koronavirem. A jednodušeji podává informace o rozsahu pandemie v daných lokalitách, a to i v nejzapadlejších koutech naší pivní galaxie.“ (autoři projektu)

  Naši studenti se postavili letošní unikátní výzvě v době koronavirové - programovali nepřetržitě celý den a půl v soutěži Hackathon Open Data 2020. Společnými silami z pohodlí domova v online prostředí vytvořili aplikaci „Cestovatelův průvodce karanténou“, která umožňuje zobrazit aktuální data ohledně koronavirové situace v jednotlivých městech a obcích, které eviduje Ministerstvo zdravotnictví. V aplikaci využívají tzv. otevřená data, která vhodně zobrazují. Pracují přitom s následujícími technologiemi: pro databázi PostgreSQL, frontend: Angular a Google aplikace (grafy, mapy) a pro backend: python (flusk, psycopg2). Přidanou hodnotou aplikace je vlastní výpočet reprodukčního čísla a informace o pravděpodobnosti nákazy v dané lokalitě.

  Celá akce byla odstartována ve středu po osmé hodině. Po úvodním vstupu a vyřešení dílčích technických problémů začala naše skupina pracovat na své aplikaci kolem jedenácté dopoledne. Kristýna Petrlíková (I3B), Vojtěch Kuchař (I4B), Jan Nykl (I4A) a Adam Pudil (EA4) se dohodli na řešení a dali se do práce. Do půlnoci se dařilo dílo více méně společně, později přišla postupná krize, kdy si jednotliví členové sem tam odskočili do říše snů, aby se posléze vrátili, vystřídali se s dalším členem týmu a udržovali tak probíhající hovor.

  „Hovor a kafe nás držely při životě.“

  Otázkou bylo, jak absolvovat společnou besedu v osm hodin ve čtvrtek ráno, aby zůstal zachován i společný hovor. Nakonec se i tento problém vyřešil, čímž se týmu podařilo vysílat nepřetržitě pár minut přes 24h, po kterých videohovor v prostředí MS Teams samovolně skončil. Více Teamsy nedaly. :-)

  Nicméně relace byla obnovena. Blížila se čtvrteční jedenáctá hodina, hodina prezentace, kterou měl u sebe připravenou Honza Nykl. Ale co čert nechtěl… Deset minut před zahájením mu padá internet… Přichází panika… Infarktový stav… Leč Honza se nedal. Využil několikaminutového zpoždění při připojení poroty, jeho síť znovu ožila a prezentace proběhla úspěšně. A to natolik, že náš tým získal 3. místo!!!

  Kromě krásného umístění získali členové týmu i mnohem více – zajímavou zkušenost, jak na dálku pracovat v online prostředí na jednom projektu, kdy je úskalím usměrnit hovor čtyř osob současně, aby se vyjádření přes jeden kanál netloukla. Zjištění, že v jistém směru je taková spolupráce produktivnější a efektivnější, než na společném místě, že nejlepší je rozdělit si úkoly a komunikovat ve dvojicích, že po 24 hodinách je člověk unavený a dělá chyby. A i v tomto stavu ještě řeší úkol na páteční matiku. :-)

  Děkujeme týmu za skvělou reprezentaci školy.

  Aplikaci je možné vyzkoušet na adrese https://covidtour.ml/

   

  2020 HACKATHON 2020 HACKATHON
  2020 HACKATHON

   

 • 3.7.2020
  Správce

  VIRTUÁLNÍ REALITA PRO FIRMU CONTINENTAL

  Pro technickou školu jsou bezesporu klíčové odborné předměty, ve kterých studenti získají základní znalosti a dovednosti v oboru. Ti výjimečně nadaní se realizují i mimo školní lavice v soutěžích a různých projektech. Proto nás potěšilo, když jsme dostali nabídku ke spolupráci od jičínské pobočky firmy Continental. Přece jenom kontakt s reálnou praxí je ta nejcennější zkušenost, kterou může student dostat.

  Ve středu 24. 6. 2020 proběhlo v jičínské firmě Continental oficiální předání aplikace pro prezentaci produktů firmy v prostřední virtuální reality. Jednalo se o výsledek dlouhodobé spolupráce mezi podnikem a školou.

  Pod vedením našich pedagogů se realizace projektu ujal student Lukáš Trkan (I4B), který na projektu pracoval od října loňského roku a zároveň ho obhajoval jako individuální maturitní práci a středoškolskou odbornou činnost. Setkání v Continentalu se účastnilo vedení školy, zástupci vedení firmy, včetně ředitele závodu Jičín, a členové Conti týmu, kteří na projektu spolupracovali. Po úvodní prezentaci si zástupci firmy aplikaci ve virtuální realitě vyzkoušeli.

  Aplikace umožňuje ukázat portfolio produktů ve virtuálním pavilonu firmy. Uživatelé mají možnost zhlédnout umístění výrobků přímo v automobilu, rozložit je na jednotlivé díly, uchopit a manipulovat s nimi. Součástí aplikace jsou popisy jednotlivých výrobků.

  Prezentace přinesla škole pozitivní ohlasy od všech zástupců firmy. Zejména samostatná práce Lukáše Trkana sklidila velký obdiv. Ač student, dokázal pro firmu vytvořit produkt na téměř profesionální úrovni. Proto firma naznačila, že by byla i do budoucna nakloněna další spolupráci. To je velmi potěšující informace i pro školu, protože bude moci svým studentům nabídnout vhled do skutečné praxe, poskytnout nedocenitelnou zkušenost, která je posune odborně i profesně dále. S těmi schopnými bude mít firma Contitnental jistě snahu udržet i další kontakt. Tím se pro studenty nabízí i jejich budoucí profilace a uplatnění po ukončení studia.

   

  2020 Prezentace VR v Continental 2020 Prezentace VR v Continental
  2020 Prezentace VR v Continental
 • 22.4.2020
  Správce

  Týmová práce na průmyslovce funguje

  V rámci dlouhodobé práce dokázali studenti 4. ročníku, jak lze užitečně přetavit teoretické znalosti ze školních lavic do praxe. Vyrobili funkční model garážových vrat, na který se můžete podívat v přiloženém videu.

  Studenti čtvrtého ročníku oboru mechatronika vytvořili funkční model garážových vrat v rámci samostatné týmové práce v předmětu číslicová technika.
  Ke konstrukci modelu byly využity součásti různých stavebnic a funkčních celků, které jsou pro tento účel k dispozici v laboratořích VOŠ a SPŠ, Jičín. K řízení pracovních procesů výtahu je použito programovací relé LOGO od firmy Siemens. Program do tohoto relé se tvoří pomocí logických operátorů a funkcí, které se vyučují právě v číslicové technice.
  Cílem této samostatné práce bylo aplikovat teoretické znalosti z předmětu číslicová technika do praxe. Studenti si tak uvědomili nutnost, že pro technika je nezbytná nejen znalost vlastního oboru, ale i znalost technologie, kterou budou ovládat. Na práci s reálnými součástmi si navíc studenti uvědomili možná úskalí nedokonalosti prvotního řešení a zkouškami se ukázalo, že v reálné praxi je nutné provádět další modifikace, kterými lze dosáhnout očekávaného výsledku.

   

 • 16.1.2020
  Správce

  Také letos jedeme v IoT

  Po loňských zkušenostech se naše škola i letos účastní Networking academy games v kategorii IoT, tentokrát již se třemi týmy. Zatím za sebou mají první kolo soutěže. A jak vypadal jeho průběh? Co nás čeká dál?

  V prvním domácím kole, které probíhalo od 4. 11. 2019 do 8. 1. 2020, měli soutěžící za úkol postavit model chytrého domu a v něm ovládat automatickou závoru, spouštět alarm při zachycení pohybu, umožnit identifikaci osoby čipovou kartou, měřit intenzitu světla a podle ní rozsvěcet světla a plnit další funkce. Dva týmy vyřešily celé zadání a je možné zhlédnout videa s ukázkou řešení, třetí tým se bohužel
  částečně rozpadl, bylo tak potřeba jednoho člena nahradit a na poslední chvíli vyřešit alespoň část úkolů. Přesto se tým nevzdává a v soutěži pokračuje. Druhé domácí kolo začalo 13. 1. 2020, úkolem je stavba meteostanice.

  Na videa dvou našich týmů z prvního kola se můžete podívat na kanálu youtube.com. Tým Switchková najdete na adrese https://youtu.be/9FmyJhf-J3c a KlimaServis v2.0 na adrese https://youtu.be/NTnjPdm93Qw .

  Držte nám palce i v dalším domácím kole a následně i ve finále, do kterého by se měly dostat alespoň dva naše týmy.

 • 13.1.2020
  Správce

  Bezpečnost na internetu na naší škole nepodceňujeme

  V letošním školním roce se naše škola účastnila projektu Kraje pro bezpečný internet. Projekt si dává za cíl informovat o možných rizicích spojených s využíváním informačních a komunikačních technologií a minimalizovat je. Projekt je celorepublikový a zapojují se do něho všechny kraje.

  V rámci projektu, kde jsou nejen pro žáky, ale také pro vyučující, rodiče atd., připraveny video tutoriály s danou problematikou, mohou žáci srovnávat své znalosti o bezpečnosti na internetu v soutěžním kvízu. Kvíz obsahuje 20 otázek z dané problematiky. Žáci jsou zařazeni do soutěže o věcné ceny pouze v případě, pokud správně odpoví na všechny otázky, kdy mají k vyřešení libovolný počet pokusů. V případě úspěšného absolvování kvízu mohou žáci dále soutěžit v Kvízu PLUS, který obsahuje 10 otázek, k jejich vyplnění mají soutěžící již pouze 3 pokusy.

  Z naší školy vyplnilo základní soutěžní kvíz úspěšně celkem 275 žáků maturitních i učebních oborů a díky tomu se naše škola umístila v kraji na skvělém třetím místě. Děkujeme všem žákům, kteří soutěžní kvíz absolvovali, a také vyučujícím, kteří dali při svých hodinách prostor pro absolvování kvízu.

  Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo na Krajském úřadu v Hradci Králové, kde úspěšné soutěžící a školy ocenil hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D. a náměstkyně Mgr. Martina Berdychová. Přítomní byli také další členové, kteří se na projektu podíleli, mimo jiné zástupci firmy Gordic, partnera projektu. V republikovém srovnání se letos Královéhradecký kraj umístil na 4. místě s 2469 bezchybně vyplněnými testy. V nadstavbové soutěži Kvíz PLUS skončil Královéhradecký kraj na 6. místě.

  Více informací o projektu je možno nalézt na stránce https://www.kpbi.cz/. Na naší škole se bezpečností na internetu, možnými riziky i způsobem zabezpečení systémů a aplikací zabýváme také v odborných ICT předmětech, např. v operačních systémech, počítačových sítích, programování aj., kde by naši žáci měli získat základní přehled o možných rizicích a následně se jim vyvarovat.

  Ondřej Kořínek, školní metodik prevence

 • 2.12.2019
  Správce

  U nás jsou dobří iBobři

  Vyzkoušeli jsme naše znalosti z oblasti informatického myšlení a dovedností v soutěži iBobr. Účastníci zde prostřednictvím internetu odpovídají na otázky z oblasti informatiky, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Za naši školu soutěžili žáci 2. – 4. ročníků.

  Ve společném základním kole, které probíhalo online v jednotlivých školách, se naši žáci umístili dobře. Kristýna Petrlíková (I2B) obsadila v celostátní konkurenci několika tisíc studentů skvělé 125. místo, Michal Syřiště (I2A) skončil na 159. místě následován Petrem Kubrtem (I2A) na 171. místě. I Lukáš Podlipný (I2B) a Štěpán Moc (I2A) si vedli dobře a určitě se ujistili o svých bohatých znalostech!

  V kategorii Senior (3. a 4. ročníky) si dobře vedl Jan Nykl (I3A), který obsadil 171. místo z téměř 5 tisíc soutěžících!

  V kategorii Senior se postupuje do ústředního kola, kam se z naší školy spolu s Janem nominovali: Matěj Hauschwitz, David Janota, Jan Materna, Patrik Mitlačevský, Jiří Polách, Radek Doviczin, Petr Bílek a Martin Portych. Budou chtít tito borci naši školu reprezentovat i v národním kole? Uvidíme!

 • 6.11.2019
  Správce

  Jdeme do finále fotografické soutěže,

  ve které odborná porota časopisu FotoVideo měsíc co měsíc hodnotí fotografie školních kolektivů. Soutěžní téma jedenáctého kola – Co vytvořila lidská ruka, nám přineslo hned trojí ocenění. „Makronky“ Adély Ortové byly k nakousnutí a naší škole přinesly 100 bodů do celkového hodnocení.

  Před námi je poslední, dvanácté, kolo 19. ročníku soutěže, který je pro nás zatím nejúspěšnější. Fantastické finálové 1. místo v soutěži škol a celkové 3. a 4. místo pro Adélu Ortovou a Tomáše Podmanického je výzvou k následování v novém, 20. ročníku.

  Chcete-li se o fotografování dozvědět více, připojte se ke svým spolužákům. Scházíme se ve středu na EO ve 14:30 v učebně U1 a nabízíme rady a zkušenosti pro začínající i pokročilé fotografy.

  Mgr. Miroslava Poláková

  http://fotografroku.ifotovideo.cz/obrazek.php?picture=466922&theme=222

  Makronky

   

 • 16.10.2019
  Správce

  Nuda v Brně? Rozhodně ne!

  Máme rádi tradice a s oblibou se vracíme k osvědčeným záležitostem. Proto se naši studenti také letos vypravili ve čtvrtek 10. 10. 2019 na 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

  Akce byla vpravdě velkolepá. Dvěma autobusy cestovalo do Brna přes 90 studentů zejména 3. a 4. ročníků strojírenských oborů. Studenti si museli přivstat, odjíždělo se v 5:30hod., ovšem co by člověk neudělal v předtuše silných zážitků.

  Veletrh nás nezklamal ani letos. Studenti měli možnost seznámit se s nejnovějším vývojem v oblasti automatizace, robotizace a inovací všeho druhu, představena jim byla např. ochranná kolizní sonda a různé 3D simulační procesy. Na veletrhu byly zastoupeny firmy, které jsou vnímané jako přední světoví výrobci ve svém oboru, např. Fanuc, Fehlmann, Guhring, Mazac aj., včetně firem, které jsou dlouholetými partnery naší školy, u nichž naši studenti již tradičně vykonávají odbornou praxi, např. Deprag a Emuge Franken.

  Zejména pro studenty 4. ročníků byl lákadlem pavilon Z, kde se prezentovaly přední vysoké technické školy z celé České republiky, ČVUT Praha, TUL, VTU Ostrava i VUT Brno. Ty předváděly nejrůznější technická řešení z prací svých studentů, např. práci s hadovitým robotem pro kontrolu svarů vyvinutým ve spolupráci s jaderným průmyslem nebo použití plně automatizovaného vstřikovacího lisu pro výrobu z biologicky rychle degradujících plastů.

  Tři studenti z naší školy se v rámci veletrhu již tradičně účastnili soutěže v CNC programování. Jsme pyšní na to, že vítězem soutěže tohoto dne se stal Jindřich Frynta ze třídy SC4, který postoupil do dalšího kola. Tímto mu gratulujeme a přejeme hodně úspěchů při závěrečném vyhodnocení soutěže.

  V celkovém dojmu veletrh opětovně potvrdil trend současné doby – pokus o úplnou náhradu lidské práce zaváděním plně automatizovaných pracovišť s robotizovanou obsluhou. Trend, který se odráží i ve výuce a novém vybavení školy. Má u nás dlouholetou tradici, v níž současné vedení v rámci projektů EU nadále úspěšně pokračuje.

  Soutěž mladých strojařů

   

 • 14.5.2019
  Správce

  Nejde o to být nejlepší ze všech, ale dělat věc nejlépe, jak umím. A naše studentka uměla nejlépe ze všech!

  Studenti naší školy se úspěšně zúčastnili celostátního kola Matematické soutěže. Kristýna Petrlíková ze třídy I1B se přitom stala vítězkou ve své kategorii, kde dosáhla nejlepšího výsledku z 295 soutěžících!

  V únoru 2019 se u nás na SPŠ konalo školní kolo MATEMATICKÉ SOUTĚŽE.

  Úlohy řešilo 38 žáků, kteří byli rozděleni do čtyř kategorií podle jednotlivých ročníků. Po dobu 60 minut řešili náročnější, netradiční úlohy, u kterých kromě matematických znalostí a dovedností museli uplatnit logické myšlení. V éře počítačových her s dokonalou grafikou, fantastickým příběhem a propracovaným multiplayerem se svět stále umí zbláznit do něčeho tak prostého, jako je mřížka plná čísel. A tak i mozky našich studentů potrápil například logický hlavolam KAKURO.

  Do celostátního kola postoupili dva nejlepší žáci z každé kategorie.

  Dvacátý sedmý ročník celostátní Matematické soutěže se uskutečnil 29. března 2019 v několika soutěžních střediscích. Naše škola se tradičně zúčastnila v nejbližším soutěžním středisku v Hradci Králové.

  Vynikajícího výsledku dosáhli

  Kristýna Petrlíková ze třídy I1B, která v konkurenci 295 účastníků obsadila vynikající 1. místo,

  a také Jiří Polách (I2A), který se umístil na krásném 23. místě z 268 soutěžících ve své kategorii.

  Výrazný úspěch svědčí o důkladné připravenosti našich žáků a o jejich zájmu zvyšovat své matematické znalosti a dovednosti i mimo školní lavice.

  Všem žákům za reprezentaci školy děkujeme a gratulujeme úspěšným řešitelům!

  Mgr. Ivana Mádlová

 • 2.5.2019
  Správce

  Není důležité zúčastnit se, ale vyhrát. Nebo naopak?

  Také v letošním školním roce se žáci z naší školy zúčastnili krajského kola Soutěže v programování konaného opět v Hradci Králové. Z naší školy bylo nominováno pět soutěžících ve dvou kategoriích, úspěšných programátorů z okresního a školního kola. Termín konání soutěže byl však stanoven na sobotu 27. 4. 2019, zřejmě proto se nakonec soutěže zúčastnili pouze dva studenti. Daniel Mikš (I3B) v kategorii „Programování - žáci a mládež“ a Daniel Kňourek (I4B) v kategorii „Programování webu“.

  V minulých letech dosáhli naši studenti skvělých výsledků. Především vzpomínáme na úspěchy Antonína Říhy, který již v letošním roce studuje první ročník na ČVUT, přesto je zároveň i členem vědeckého týmu, který se zabývá umělou inteligencí. Pro takovéto úspěchy musí mít člověk nejenom nadání, ale je potřeba i mnoho jeho píle a odhodlání se za žádných okolností nevzdat. Dále je ale potřeba zmínit, že Antonínovi velice zdatně sekundovali i ostatní naši již úspěšní absolventi, např. Jan Rulc, Leoš Tobolka, Marek Novotný aj. Naše reprezentanty čekal v letošním roce tedy velice náročný úkol, alespoň se přiblížit k úspěchům našich již bývalých žáků z minulých let.

  Proč se vlastně účastnit takovéto náročné soutěže, kde na programování jsou vyhrazeny čtyři hodiny čistého času a jednotlivé úlohy jsou velice zapeklité? Navíc soutěž probíhá v sobotu, kdy se koná mnoho jiných akcí? Důvodů je několik. Student může vyzkoušet jiný druh soutěže, může poměřit své znalosti a schopnosti s vynikajícími žáky z jiných škol, je obohacen o cenné zkušenosti v oboru a kromě jiného může získat i možnost kvalitního zaměstnání. Již mnohokrát se stalo, že výkony žáků zaujaly porotce úspěšně působící ve firmách v soukromé sféře, kteří nabídli žákům zaměstnání v lukrativních pozicích.

  Ale teď již k letošní soutěži, která byla opět velice náročná. Úspěch našich studentů nebyl tak jednoznačný, jako v předešlých letech. Daniel Kňourek skončil na pátém místě, kdy ho od třetí pozice dělilo 4,5 bodu. Daniel Mikš skončil na místě dvanáctém v početněji silněji zastoupené kategorii. Výsledky však byly velice těsné, i vítěz v této kategorii získal „pouze“ 30 bodů z 90 možných, což je oproti výsledkům z předešlých let v kategorii „Programování - žáci a mládež“ podprůměrný výsledek. To jednoznačně dokládá vysokou náročnost soutěžních úloh. Našim žákům se nepodařilo úplně optimálně rozvrhnout čas, což bývá v této soutěži klíčové. Jistě chyběly i zkušenosti, protože krajského kola se žáci účastnili poprvé. Soutěž pro ně však byla velmi inspirující a může být odrazovým můstkem pro úspěchy v jiných podobných soutěžích i pro vlastní zdokonalování se v oboru. Za odhodlání a chuť reprezentovat školu ovšem studentům právem patří pochvala, rozhodně nezklamali, obětovali jiné své sobotní aktivity. Odměnou jim alespoň můžou být nové podněty a zkušenosti, které mohou v budoucnosti zúročit. Tudíž určitě platí, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

  Výsledky jsou zde: http://www.barak.cz/soubory/41/DDM_Sout%C4%9B%C5%BE_kraj_2019.pdf

  V Jičíně 29. 4. 2019 Ondřej Kořínek

   

  2019 krajské kolo programování 2019 krajské kolo programování
 • 8.4.2019
  Správce

  Skvělé výsledky VOŠ a SPŠ, Jičín v programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

  „Excelence SŠ“ za školní rok 2017/2018

  MŠMT schválilo dne 12. prosince 2017 vyhlášení rozvojového programu „Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích ve školním roce 2017/2018 – Excelence středních škol 2018“, do kterého se zapojila i VOŠ a SPŠ, Jičín. Program se zaměřuje na podporu pedagogů rozvíjejících možnosti nadaných žáků středních škol nad rámec svých pracovních povinností. Cílí na žáky, kteří dosahují vynikajících výsledků v soutěžích uvedených ve Věstníku MŠMT. Další motivací tohoto programu je zvýšení zájmu a podnícení žáků i škol o účast v soutěžích, čímž se mimo jiné zvyšuje vědomostní úroveň žáků nad rámec školních vzdělávacích programů.

  V závislosti na úspěšnosti svých žáků v krajských, celostátních a mezinárodních kolech získávají školy body, na jejichž základě obdrží pro rok 2019 zvláštní finanční prostředky. Za Královehradecký kraj se do programu Excelence SŠ zapojilo ve školním roce 2017/2018 celkem 30 škol, které z fondu dohromady vyčerpaly 1.437.114,-Kč. Na předních místech pochopitelně figurují gymnázia díky širokému spektru předmětů, v nichž se mohou soutěží účastnit. V jejich konkurenci se však ani VOŠ a SPŠ z Jičína neztratila. Celkově dosáhla pátého nejlepšího výsledku v kraji, mezi odbornými škola je suverénně v čele tohoto hodnocení. Jičínské průmyslové škole se díky skvělým výsledkům studentů v soutěžích podařilo čerpat 116.586,-Kč, přičemž další odbornou školu za sebou nechala s velikým odstupem. Druhá odborná škola v pořadí získala 43.180,-Kč.

  Čísla tedy jednoznačně hovoří o vysoké kvalitě a úrovni vědomostí a dovedností našich žáků a skvěle odváděné práci pedagogů, kteří se svým svěřencům intenzivně věnují a o nadané žáky svědomitě pečují vysoko nad rámec svých povinností. Na tento výjimečný úspěch je škola hrdá a velmi si váží kvalit svých vyučujících i žáků. Vždyť vévodit odborným školám v kraji a obstojně konkurovat gymnáziím, z nichž mnohá zůstala v číslech až daleko za naší školou, je úctyhodné!

 • 2.4.2019
  Správce

  Umíme se bránit útočníkům po síti?

  Bezpečnost počítačových sítí – naši studenti se zúčastnili celostátního kola soutěže Cisco Networking Academy Games v Hradci Králové

  Dne 21. 3. 2019 se v Hradci Králové uskutečnilo celostátní kolo soutěže Cisco Networking Academy Games v kategorii družstev. Zadáním soutěže bylo vyřešit bezpečnostní problém v počítačové síti, kdy útočník získal kontrolu nad některými síťovými prvky a tyto prvky překonfiguroval dle svých potřeb. Těmito kroky útočník ochromil některé části počítačové sítě. Našemu týmu se podařilo úspěšně identifikovat útočníka a některé jeho zásahy v síti opravit a síť tak znovu zabezpečit. Celkově skončil tým složený z žáků Vítka Vaníčka, Jiřího Pluhaře a Martina Pospíšila na děleném 4. místě. Studenti objevovali a řešili pro ně nové problémy, i proto je soutěž obohatila o nové dovednosti v oblasti počítačové bezpečnosti. Navíc získali i pěknou cenu v podobě „Cisco“ kšiltovky.

  Celostátnímu kolu předcházelo kolo školní, kde studenti řešili obdobný problém a v simulátoru počítačové sítě měli za úkol zprovoznit a zabezpečit síťovou topologii. Ze čtvrtých ročníků se soutěže účastnili Daniel Kňourek, Jiří Pluhař, Dominik David, Vít Jakoubek. Třetí ročníky zastupovali Lukáš Trkan, Martin Pospíšil, Daniel Mikš, David Laušman a Tomáš Mach. Všem účastníkům děkujeme a věříme, že pro ně byla tato soutěž přínosem, který dále zúročí.

  Jaromír Vaníček

   

  Cisco 2019
 • 2.4.2019
  Správce

  Kdo si hraje a soutěží, nezlobí

  Naše škola pořádala okresní kolo Soutěže v programování, kde předvedli svoje znalosti a dovednosti naši nejlepší programátoři z řad studentů.

  Celkem deset soutěžících se zúčastnilo okresního kola Soutěže v programování konaného 19. 3. 2019. Klání probíhalo ve dvou kategoriích: Programování webu a Programování – mládež. Soutěž se uskutečnila v ryze domácí atmosféře, protože do okresního kola postoupili z kola školního pouze účastníci z naší školy, kteří neměli konkurenty. Navíc má zájem o tento typ soutěže větší počet studentů než v předcházejících letech.

  V obou kategoriích museli soutěžící naprogramovat celkem 3 úlohy, na které měli čtyři hodiny čistého času. V hojněji zastoupené kategorii, Programování – mládež, která čítala osm soutěžících, zvítězil Jan Nykl (dosáhl 75% možných bodů) před Petrem Bílkem (dosáhl 70 % možných bodů). Na třetím místě skončil Daniel Mikš (dosáhl 63% možných bodů). Do krajského kola konaného v Hradci Králové v sobotu 27. 4. 2019 automaticky postupuje vítěz. Ovšem vzhledem k vysokým bodovým hodnotám dalších soutěžících by mohli postoupit i studenti z druhého a třetího místa. Pravděpodobnost pro možné pokračování nemizí ani pro v pořadí čtvrtého Lukáše Trkana (dosáhl 50% možných bodů). Ve druhé kategorii Programování webu se utkali pouze dva soutěžící. Vyhrál Daniel Kňourek (dosáhl 83,3% možných bodů), který postoupil do krajského kola, před Vilémem Raškou.

  Postupujícím blahopřejeme. I když na medailových postech nemohli skončit všichni, je třeba ocenit snahu i způsob, jakým řešili zapeklité úlohy. Získané zkušenosti budou pro všechny soutěžící odrazovým můstkem pro podobné budoucí výzvy. V krajském kole se již naši zástupci setkají se soupeři z ostatních škol a budou moci porovnat svůj důvtip, uvažování i způsob programování proti velké konkurenci. Věříme, že se jim bude dařit.

  Ondřej Kořínek

 • 2.4.2019
  Správce

  Hackneme to v Hackathonu aneb od myšlenky k výsledku

  Je krásné sledovat, jak se kruh uzavírá. Od jednoho z našich pedagogů vzešel před časem na krajské politické scéně nápad využít opendata pro školy, Královehradecký kraj ve spolupráci s UHK nápad zrealizovaly a hle - první ročník soutěže Hackathon Královéhradeckého kraje 2019 je na světě. Zúčastnili se ho také naši studenti, kteří pro školu vybojovali senzační druhé místo!

  Soutěže Hackathon Královéhradeckého kraje 2019, jejímž cílem bylo naprogramovat webovou aplikaci využívající otevřená data Královéhradeckého kraje, se celkem zúčastnilo 13 týmů z 8 středních škol. Naše škola měla na soutěži nejpočetnější zastoupení, kde o první místo a výhru 20 000,- bojovaly celkem čtyři týmy. Celodenní soutěž se konala ve čtvrtek 21. 3. 2019 na FIM Univerzity Hradec Králové. Na vytvoření webové aplikace bylo týmům s libovolnými názvy vyměřeno 7 hodin čistého času. Naši VOŠ a SPŠ reprezentovala družstva:

  Dokud cyklus - Jan Čeřovský, David Laušman, Daniel Mikš a Lukáš Trkan, všichni ze třídy I3B,

  JičínskáPrůmyslovka - Jakub Havelka a Jiří Svěcený, oba ze třídy I3A,

  PrůmyslovkaZJičína - František Beneš a Tomáš Weiss z I2B a Vilém Raška z ET1,

  Spánek je pro slabé - Daniel Kňourek, Martin Lešák, Tomáš Podmanický a David Vancl ze tříd I4B a I4A.

  Za povšimnutí jistě stojí i poetické názvy dalších týmů, např. Hrdinové z divokého záchodu, #Zemedelci aj. Konkurence byla obrovská. Pro přední umístění byly potřeba nejen programátorské znalosti, ale i umění řešit problémy, vynalézavost nebo smysl pro grafický návrh apod. Pozoruhodné bylo, že každý z týmů používal různé technologie nebo jejich kombinaci, což může být pro některé inspirací do budoucnosti při vlastním zdokonalování. Soutěžním týmům byli k dispozici mentoři, kteří jim mohli fundovaně pomoci s řešením problémů při návrzích webových aplikací.

  Po vstupní programovací části přišlo na řadu prezentování výsledné aplikace před odbornou porotou, která rozhodla o konečném umístění. Vyhlášeny byly nakonec pouze týmy na stupních vítězů, ostatní pořadí nebylo určeno. Vynikající druhé místo obsadil tým z naší školy Spánek je pro slabé, který vytvořil aplikaci AIZA – Aplikace integrované záchrany, která mimo jiné „(…) poskytuje zobrazení všech výjezdových stanic IZS a na základě aktuální polohy uživatele je schopna najít nejbližší vybranou stanici a vypočítat k ní trasu.“

  Podobnou aplikaci naprogramoval i tým Dokud cyklus. Kluci použili vlastní invenci, úkol zpracovali v programu, který se na naší škole neučí. Odvedli dobrý kus práce, ovšem při prezentaci aplikace došlo ke komplikacím, které ovlivnily výsledné hodnocení.

  Zdařilou aplikaci vytvořil tým JičínskáPrůmyslovka. Aplikace „(…) dokáže na mapě zobrazovat všechny školy a třídit je podle jednotlivých okresů. V každém okrese se také zobrazují všechny studijní obory a jejich zastoupení v dané lokalitě. Například v okrese Jičín je 8x zastoupeno gymnázium a pouze 5x obor podnikání.“ Sami kluci komentovali svůj úkol: „Na soutěži jsme také připomněli nutnost vytvářen konzistentní datové sady. Součástí našeho plánu bylo propojit školy s počty studentů v oborech či vypisovat data o školách (mail, telefon, adresa), ale data nebyla konzistentní.“ Výsledná aplikace je k dispozici na adrese https://hackathon.havelka.net.

  Náš čtvrtý tým, PrůmyslovkaZJičína, vytvářel aplikaci pro zobrazování akcí, které se konají v našem kraji. Aby studenti dosáhli své představy, potřebovali by o něco více času. I tak ale odvedli dobrý výkon, který je obohatil o celou řadu nových zkušeností, které se jim budou jistě hodit.

  První ročník soutěže se z pohledu zúčastněných vydařil. Výtky zaznívaly pouze směrem k ne úplně konzistentním datovým sadám s vlivem na fungování aplikací. Všem týmům v soutěži patří uznání za odvedenou práci a výsledek jejich snažení. Porota měla při vybírání těch nejlepších obtížnou úlohu, při rozhodování jistě sehrála roli kromě provedení i prezentace aplikací.

  Za vzornou reprezentaci školy děkujeme studentům všech čtyřech týmů. Je třeba ocenit i jejich zodpovědnou přípravu před soutěžním dnem, která se promítla do celkově zdařilých aplikací. Poděkování patří i pedagogům, jejichž předané znalosti kluci v soutěži zúročili, jmenovitě panu Janečkovi, který vedl jednomu ze soutěžících individuální maturitní práci s podobnou tematikou, což se pozitivně promítlo do celkového výsledku.

  Zhodnocení soutěže můžete nalézt zde: http://www.kr-kralovehradecky.cz/cz/kraj-volene-organy/tiskove-centrum/aktuality1/nejlepsi-programatory-ma-dobrusska-prumyslovka-305773/

  Podrobné výsledky jsou k dispozici zde: http://www.hackathon-khk.cz/cz/kraj-volene-organy/hackathon/aplikace-302467/

  Zdrojové kódy všech soutěžících jsou zde: https://github.com/krhk/2019-03-21-hackathon

  Ondřej Kořínek

  Hackathon 2019 Hackathon 2019
 • 27.3.2019
  Správce

  Skvělý úspěch pro naše strojaře!

  Společnost 3E Praha Engineering, a. s. realizovala pro studenty středních škol soutěž v 3D počítačovém modelování a 2D kreslení. V celorepublikové konkurenci obsadili naši studenti krásné páté a šesté místo.

  Ve čtvrtek 21. 3. 2019 jsme se účastnili 18. ročníku soutěže v 3D počítačovém modelování a 2D kreslení, kterou organizuje společnost 3E Praha Engineering, a.s. Také letos se přihlásili dobrovolníci, kteří měli zájem reprezentovat naši školu v obou vypsaných kategoriích. Účastníci kategorie 2D, Filip Svatý (SC4) a Jan Havelka (SC3B), měli za úkol vytvořit 2D skicu tvarově rozmanitého zvonečku. Do kategorie 3D se přihlásili zájemci ze třídy SC4, Daniel Nosek a Jan Míl, jejichž úkolem bylo vytvořit sestavu klikového mechanizmu. V kategorii 3D jsme se z celkového počtu 19 zúčastněných škol umístili na 6. místě. V kategorii 2D jsme v soupeření s dalšími 8 zúčastněnými školami zaujali 5. místo. Vzhledem k silné konkurenci, která na soutěži panovala, jsou pocity z finálního výsledku pozitivní. Podrobnější výsledky a shrnutí celé akce je možné dohledat na https://3epraha.cz/index.php/component/k2/soutez-v-cad-kresleni-a-modelovani

  Soutěž s 3E
 • 27.3.2019
  Správce

  Do třetice všeho dobrého s IoT

  Po předchozích dvou kolech pokračovaly naše týmy v závěrečném klání soutěže NAG-IoT. Pokusily se vybojovat co nejlepší umístění, ke kterému měly slibně nakročeno.

  V pátek 22. 3. 2019 zápolily naše dva tříčlenné týmy v onsite kole soutěže NAG-IoT. Po předchozích dvou domácích kolech figurovaly na 8. a 10. místě, což dávalo naději na dobré umístění i po finále. Za úkol tentokrát dostaly rozběhnout webový server na ESP8266, vytvořit jednoduché webové stránky a následně ovládat krokový motor ze stránky takto vytvořené.

   

  Oba týmy se práce na zadání zhostily, jak nejlépe dokázaly, a většinu dílčích úkolů se jim podařilo zdárně vyřešit. Konkurence dalších 20 družstev byla ovšem silná a naši studenti nakonec obsadili celkové dobré 13. a 14. místo. Optimismus a nadšení účastníci neztrácí a již nyní jsou motivovaní pro zápolení v příštím školním roce, kdy se jim jistě povede lépe i díky letošní zkušenosti.

  NAG IoT 2019 NAG IoT 2019
 • 21.3.2019
  Správce

  „Není důležité vyhrát, ale bojovat čestně a ze všech sil.“

  Pierre de Coubertin
   

  Kromě těla cvičíme i ducha

  Dne 18. 3. 2019 se konalo krajské kolo Olympiády v anglickém jazyce v Hradci Králové, kterého se zúčastnili Jakub Pekárek a David Adam Leahy, studenti 3. ročníku oboru strojírenství (SM2, SC2) naší školy, kteří získali 1. místo ve školním kole, a tak postoupili do kola krajského. David byl zařazen do kategorie III B – podpora rodilým mluvčím v rámci rodiny. Jakub soutěžil v kategorii III C – kategorie bez vlivu rodilého mluvčího.

  Obě kategorie se skládaly ze dvou velmi náročných částí s úrovní obtížnosti mezi C1 a C2 - poslechového a didaktického testu, který byl společný oběma skupinám, a ústní části. Takto vysoká úroveň jazyka vyžaduje dlouhodobý, vytrvalý zájem a je daleko za hranicí požadovanou při maturitních zkouškách.

  Jakub Pekárek se v silné konkurenci umístil na velmi pěkném 15. místě, přičemž zejména jeho ústní projev (66 bodů) mu zajistil tuto hezkou pozici.

  David Adam Leahy se umístil na skvělém 2. místě, čímž si zajistil pozici náhradníka pro celostátní kolo. Jeho ústní projev (99 bodů ze 100) byl vyhodnocen jako vůbec nejlepší v Královéhradeckém kraji.

  Oba studenti důstojně reprezentovali naši školu.

  Hejna – učitel AJ

 • 27.2.2019
  Správce

  I další úspěch je fajn! Pokračujeme s IoT

  V neděli 24. 2. 2019 bylo uzavřeno druhé domácí kolo IoT soutěže, do kterého jsme v letošním roce nominovali tři týmy. Nakonec druhým kolem prošly pouze dva z nich, pokračují ovšem s velmi slibnými vyhlídkami na dobré celkové umístění. Po prvním kole jsou naše týmy na 7. a 10. místě se ztrátou pouhých 5, resp. 7 bodů ze 120 maximálních. Ve druhém kole se nároky na soutěžící zvýšily, týmy již řešily konkrétní součásti meteostanice, konstruovaly pouzdro pro stanici, osazovaly senzory, odesílaly data protokolem MQTT a řešily solární napájení stanice. Výsledky své práce opět účastníci soutěže natočili, na videa se můžete podívat na následujících odkazech: https://youtu.be/8Blal5VubKE a https://youtu.be/YYn9-TlaMg8 .

 • 11.1.2019
  Správce

  Nechtějme být pouze úspěšní. Chtějme být lidmi, kteří mají hodnotu. Přesto je úspěch fajn! :-)

  K půlnoci 9. ledna 2019 odevzdávaly tři naše soutěžní týmy řešení k zadání prvního kola soutěže Networking Academy Games v kategorii IoT. Zpočátku ale práci provázely komplikace. Po přeskupení některých soutěžících v jednotlivých týmech a jejich doplnění členy novými se alespoň některé požadované úkoly podařilo vyřešit všem. Nejméně času měla na práci skupina sestavená ze studentů druhého ročníku oboru informační technologie. Sice vznikla na poslední chvíli, přesto se studentům podařilo zdárně zpracovat většinu úloh. V pondělí 14. ledna 2019 bude soutěž pokračovat druhým kolem, kterého se jistě už plnohodnotně zúčastní i tento tým.

  Na následujících odkazech je možné podívat se na videa dvou našich týmů, která jsou součástí řešení úloh: https://youtu.be/x8jBjgCy1d0 a https://youtu.be/51_Vy6jKKPc

   

 • 30.11.2018
  Správce

  Házená – postup do kvalifikace o republikové finále

  Ve středu 27. listopadu 2018 se ve sportovním areálu v Jičíně uskutečnilo krajské kolo chlapců v kategorii V. (roč. 1999-2003). Do tohoto kola se přihlásily pouze 2 školy. Hrálo se na 2 x 25 min.

  Výsledek utkání:

  VOŠ a SPŠ Jičín - JG Náchod 29 : 16 (13 : 6)

  Branky: Thorovský 8, Knittl 8, Matouš 6, Sojka 5, Švejda 1, Drbohlav 1

  Utkání bylo celou dobu v naší režii. Na našich hráčích byla vidět daleko větší zkušenost a sehranost z jičínského oddílu. Soupeře přehrávali jak v útočné i obranné fázi. Tímto vítězstvím jsme náchoďákům vrátili loňskou těsnou prohru a zajistili si postup do kvalifikace o republikové finále, která se bude hrát 30. ledna 2019 v Jičíně.

  Naší školu reprezentovali:

  ST2B – Thorovský Š., Sojka M., Knittl M., Matouš P.

  I4A – Mydlář V.

  I2B – Švejda M.

  SOU2 – Farkaš M., Drbohlav J. - brána

  ST4 – Typlt L.– brána

  2018 házená
 • 30.11.2018
  Správce

  Vyhlášení vítězů v programování CNC na Ministerstvu průmyslu a obchodu České republiky

  Mezi oceněnými byl i Ondřej Šmíd ze třídy SC4.

  Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček společně s náměstkem ministra pro průmysl Eduardem Muřickým a prezidentem Svazu strojírenské technologie Miroslavem Šabartem předali ceny vítězům 19. ročníku soutěže mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů. Soutěž pořádal Svaz strojírenské technologie a zapojilo se do ní 135 žáků ze třiceti středních odborných škol a učilišť z celé České republiky.

  Dne 20. listopadu 2018 se v budově MPO ČR konalo vyhlášení nejlepších studentů v soutěži v programování CNC strojů. Tato soutěž se konala pod záštitou Svazu strojírenské technologie na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Odměňování byli nejlepší studenti ze všech denních kol na veletrhu v Brně. Za naší školu byl oceněn student Ondřej Šmíd. Celkově obsadil 3. místo v systému firmy Siemens.

  V rámci programu jsme měli možnost prohlédnout si historickou budovu ministerstva a podívat se na část Prahy z výšky z kopule na budově ministerstva.

   

  2018 cnc soutěž 2018 cnc soutěž
 • 12.10.2018
  Správce

  Ondřej Šmíd ze třídy SC4 patří mezi 10 nejlepších programátorů soutěže

  4. 10. 2018 se žáci 3. a 4. ročníku strojírenských oborů naší školy zúčastnili jubilejního 60. ročníku mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Místem konání bylo již tradiční brněnské výstaviště, v jehož pavilonech prezentovaly své produkty firmy nejen z Česka, ale i z celého světa. Jedná se o velkolepou a mimořádnou výstavu pro každého milovníka strojírenské a automatizační techniky.

  Skupina mechatroniků byla pozvána firmou ABB, zastoupenou paní Chvojkou, na exkurzi k jejich stánku. Tato firma se mimo jiné zabývá robotikou, kterou budeme využívat i na naší škole v podobě robotické ruky IRB. Zde nám byla představena historie firmy, současná nabídka sortimentů včetně ukázek dovedností robotické ruky a nastíněna budoucnost tohoto dynamicky se rozvíjejícího oboru.

  Jako každý rok se u příležitosti veletrhu konala soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů. Soutěž pořádá Svaz Strojírenské Technologie Praha pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. Naši školu reprezentovali 4 žáci ze třídy SC4 – Daniel Nosek, Patrik Mejvald, Ondřej Šmíd, Martin Till. Soutěžili v kategorii řídicí systém Siemens Sinumerik a vytvářeli CNC program v programu Sinumerik Shop Mill – frézování verze 4. 8. Žáci podle zadané technické dokumentace měli naprogramovat program pro CNC stroj, který následně podle jejich programu vyrobil danou součást. Vše v časovém limitu 2 hodin.

  Naše škola si v denní soutěži vedla velice úspěšně, obsadila 1. místo - Ondřej Šmíd, 2. místo - Patrik Mejvald a 3. místo - Daniel Nosek. Ondřej Šmíd postoupil mezi nejlepších 10, ze kterých bude vybrán celkový vítěz a nejlepší programátor soutěže pro rok 2018. Soutěže v programu Siemens se zúčastnilo celkem 49 žáků z 30 středních škol z celé České Republiky.

   

  2018 soutěž siemens 2018 soutěž siemens
 • 12.9.2018
  Správce

  Fotografická soutěž – jdeme do finále

  Naši studenti získali další bodovaná místa v celoroční fotografické soutěži časopisu Fotovideo. Jakub Hrubý získal 70 bodů za 1. místo v tématu Hodně zblízka. Tomáš Podmanický obsadil 6. místo se svou Osamocenou loďkou na téma Tóny černé a bílé a 4. místo – Létající krása „hodně zblízka“. Gratulujeme oběma za jejich prázdninové úspěchy a těšíme se na dvanácté téma – V přírodě, které má uzávěrku 30. září 2018. Soutěže se můžete ještě zúčastnit a zvýšit šanci na další bodové hodnocení pro naši školu, která se s 240 body, mezi desítkami přihlášených škol, stále udržuje na 2. místě.

  Mgr. Miroslava Poláková

   

  2018 fotografická soutěž
  2018 fotografická soutěž
 • 22.8.2018
  Správce

  Soutěž firmy Beneš a Lát a.s.

  I v letošním školním roce pokračovala spolupráce naší školy s firmou Beneš a Lát a.s. Obdobně jako v loňském roce vyhlásila tato forma konstruktérskou soutěž žáků odborných škol. Úkolem bylo navrhnout nástroj k ostřižení přetoků a vtokové soustavy u odlitku ze zinkové slitiny. Soutěže se mohli zúčastnit jak jednotlivci, tak i týmy. Zadání proběhlo v listopadu 2017 s tím, že práce budou odevzdány do konce března 2018. V rámci technologických cvičení se do soutěže zapojilo šest dvoučlenných týmů tříd SC4B a SM4B. Po odevzdání prací byly vybrány čtyři nejlepší práce, které byly zaslány k vyhodnocení firmě Beneš a Lát. Ze všech prací, které se soutěže zúčastnily, byla vybrána jako nejlepší, práce týmu naší školy Jaroslav Voháňko a Ondřej Vacek, oba ze třídy SM4B. Tento tým tedy obsadil 1. místo soutěže s finanční odměnou 5000 Kč. Rovněž další dvě místa obsadily týmy naší školy. Druhé místo s odměnou 2500 Kč obsadil tým Jan Brádler a Jonáš Konůpek, oba ze třídy SC4. A konečně třetí místo tým ve složení Tomáš Houška a David Koudelka ze třídy SM4B. I toto místo bylo oceněno finanční odměnou 1000 Kč.

  Pro školní rok 2018/2019 se počítá rovněž s další spoluprací a to nejen vyhlášením další konstruktérské soutěže, ale i možností zadání dlouhodobých maturitních prací, praxí studentů v závodech firmy a exkurzemi v závodech firmy, kdy firma Beneš a Lát uhradí dopravu pro realizaci těchto exkurzí. Tímto způsobem pak naše škola může lépe uskutečňovat tolik potřebné spojení s praxí.

   

  2018 soutěž firmy BENEŠ a LÁT
 • 15.8.2018
  Správce

  Ondřej Vacek z SM4B se stal vítězem celostátního kola matematické soutěže ve své kategorii

  V únoru 2018 proběhlo školní kolo MATEMATICKÉ SOUTĚŽE. Úlohy řešilo 37 žáků, kteří byli rozděleni do čtyř kategorií podle jednotlivých ročníků.

  Do celostátního kola postoupili dva nejlepší žáci z každé kategorie a to Pudil Adam ET1, Beneš FrantišekI1B, Krňávek David ET2, Trkan Lukáš I2b, Míl Jan SC3, Šanovec Antonín SC3, Říha Antonín I4b, Vacek Ondřej SM4b.

  Dvacátýšestý ročník Celostátní matematické soutěže se uskutečnil 23. března 2018 v několika soutěžních střediscích. Naše škola se tradičně zúčastnila v nejbližším soutěžním středisku v Hradci Králové.

  Vynikajícího výsledku dosáhli

  Ondřej Vacek ze třídy SM4b, který v konkurenci 132 účastníků obsadil vynikající 1. místo,

  František Beneš ze třídy I1b, který v konkurenci 269 účastníků obsadil 4. místo, když získal stejný počet bodů jako vítěz, o umístění pak rozhodoval čas.

  Velmi dobrého umístění dosáhli také Pudil Adam ET1 a Krňávek David ET2

  Výrazný úspěch svědčí o důkladné připravenosti našich žáků a o jejich zájmu zvyšovat své matematické znalosti a dovednosti.

  Všem žákům za reprezentaci školy děkujeme a gratulujeme úspěšným řešitelům.

   

 • 28.5.2018
  Správce

  Naši žáci opět úspěšní v soutěži Programování

  I v letošním roce se naši žáci zúčastnili Krajského kola soutěže v programování konaného v Hradci Králové. Sestava byla takřka stejná jako v loňském roce. V kategorii Aplikační Software - tvorba webu nás reprezentoval Leoš Tobolka a v kategorii Programovací jazyky mládež nás reprezentovali Marek Novotný a Antonín Říha. Všichni žáci jsou ze třídy I4B. V loňském roce dosáhli naši žáci fantastického úspěchu, když v krajském kole Antonín ve stejné kategorii vyhrál a Leoš byl také ve stejné kategorii na 2. místě, kdy oba naši reprezentanti postoupili do ústředního kola, kde se jim však bohužel již tolik nedařilo. V letošním roce tak bylo co obhajovat! Podle ohlasu kluků byly letošní úlohy náročnější než ty v loňském roce. Pouze pro připomenutí uvedu, že v každé kategorii museli soutěžící naprogramovat náročné úlohy, na jejichž řešení měli čtyři hodiny čistého času. Úlohy byly pro soutěžící náročné a ti museli při jejich řešení používat svých programátorských schopností, znalostí, důvtipu a dobrého úsudku. Správné rozvržení času na vyřešení úloh je v takových soutěžích také velice důležité a rozhoduje o pozdějším úspěchu nebo neúspěchu. I letos měla porota obtížnou úlohu. Po projití a obodování všech úloh porotou dosáhli naši reprezentanti opravdu skvělého výsledku.

  kategorii Programovací jazyky mládež, Antonín Říha fantasticky obhájil loňské celkové vítězství, a Marek Novotný skončil na velice pěkném 5. místě, kdy od třetí příčky ho dělilo pouze 2,5 bodu. kategorii Aplikační Software - tvorba webu obsadil Leoš Tobolka také fantastické 3. místo, kde ho od druhého dělilo pouze 1,5 bodu. Antonín a Leoš se díky těmto báječným výsledkům opět probojovali do ústředního kola, stejně jako v loňském roce. Ústřední kolo se v letošním roce bude konat na TU v Liberci na konci června. Snad naši reprezentanti v ústředním kole vylepší loňské umístění. Jsou zkušenější a opět se během roku obohatili o nové znalosti. Ale faktorů k úspěchu je velké množství a není to pouze o schopnostech, znalostech a dovednostech.

  Děkuji všem našim žákům za příkladnou reprezentaci. Snad motivují svoje spolužáky z nižších ročníků do příštího roku, aby ti navázali na takovéto mimořádné úspěchy.

   

 • 13.4.2018
  Správce

  Dvě čtvrtá místa ze soutěže v 3D počítačovém modelování a 2D kreslení

  Ve čtvrtek 5. 4. 2018 jsme se účastnili již 17. ročníku v 3D počítačovém modelování a 2D kreslení. Akce se konala tradičně na půdě SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové ve spolupráci s 3E Praha Engineering, a.s. a soutěží se v CAD systému SolidWorks. Tuto soutěž navštěvujeme pravidelně již několik let, ale tentokrát jsme se premiérově účastnili i kategorie 2D, díky zájemcům z SC3 (Jan Míl a Filip Svatý). Ti měli za úkol, ve stanoveném časovém limitu, vytvořit výrobní výkres zadané součásti. Do kategorie 3D se přihlásili zájemci z SC4A (Lukáš Kracík a Tomáš Burket), jejichž úkolem bylo vytvořit sestavu visacího zámku. V kategorii 3D jsme se, z celkového počtu 17 zúčastněných škol, umístili na 4. místě. V kategorii 2D jsme se, z celkového počtu 10 zúčastněných škol, umístili taktéž na 4. místě. Z obou kategorií si tedy vezeme zatím nejlepší umístění, kterého jsme v této soutěži dosáhli. Nezbývá než pogratulovat vítězům, poděkovat zúčastněným a vyhlížet další ročník, na kterém se pokusíme navázat na předvedený výkon a především se vyvarovat zbytečným chybám plynoucích z nepozornosti, které v celkovém umístění sehrály významnou roli.

   

 • 9.4.2018
  Správce

  Gratulujeme Tomáši Podmanickému ze třídy I3B k ocenění jeho fotografií na téma portrét a architektura. Po čtvrtém kole fotografické soutěže časopisu FotoVideo získává průběžné 4. místo. V této celorepublikové soutěži jeho 80 bodů posunulo naši školu na průběžné druhé místo. Do konce soutěže zbývá ještě šest témat, která čekají i na váš úhel pohledu – v ulicích, tóny černé a bílé, hodně zblízka, krajina inspiruje, kouzla noci, v přírodě.

  Mgr. Miroslava Poláková

   

 • 28.3.2018
  Správce

  Adam Leahy – 2. nejlepší v ústní části olympiády v anglickém jazyce

  V úterý 27. 3. 2018 se konalo Krajské kolo Olympiády v Anglickém jazyce v Hradci Králové, kterého se zúčastnil David Adam Leahy, student 2. ročníku oboru Strojírenství naší školy. Soutěž kategorie III B se skládala ze dvou náročných částí – didaktického testu včetně poslechu a ústní části. David se umístil na pěkném 4. místě se 135 body, přičemž v ústní části byl ohodnocen jako 2. nejlepší v celém Královéhradeckém kraji.

  P. Hejna

   

  Olympiáda v Anglickém jazyce
 • 23.2.2018
  Správce

  Školní kolo soutěže CISCO NETACAD GAMES se konalo 20.2.2018 v učebně počítačových sítí.

  Žáci řešili praktickou úlohu z oblasti routování a switchování sítí v prostředí programu Packettracer. Následoval teoretický test znalostí ze světa počítačových sítí. Moc si vážíme všech zúčastněných studentů ze třetích a čtvrtých ročníků. Ty nejúspěšnější nás pojedou zastupovat na celostátní kolo do Hradce Králové. Poděkování zaslouží studenti: Stanislav Svoboda a Petr Balint I4, Vítek Vaníček, Jan Pluhař, Vojtěch Tichý a David Vancl z I3A, Daniel Kňourek, David Laušman a Jan Handshug z I3B. Přejeme hodně zdaru u celostátního kola!

  J.Vaníček

  Cisco soutěž 2018

   

 • 21.2.2018
  Správce

  Matematická soutěž – školní kolo

  V pátek 9. února 2018 se na naší škole konalo školní kolo v matematické soutěži. Studenti byli rozděleni podle ročníků do čtyř kategorií. Po dobu 60 minut řešili náročnější, netradiční úlohy (například japonský hlavolam KAKURO), u kterých kromě matematických znalostí a dovedností museli uplatnit logické myšlení.

  Studenti, kteří se umístili na prvních dvou místech ve své kategorii, postupují do celostátního kola.

   

 • 6.2.2018
  Správce

  Bobřík informatiky - 3. místo A. Říhy

  1.2.2018 - Již podruhé jsme se účastnili celostátního kola Bobříka informatiky – soutěže v oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Zde se povedl pěkný výsledek Antonínu Říhovi ze třídy I4, který obsadil 3. místo v rámci Královéhradeckého kraje a 24. místo v celorepublikovém srovnání. Navíc byl druhým nejlepším v republice mezi průmyslovými školami. Za dobrou účast také děkuji Adamovi Baliharovi, který získal minimálně drahocenné zkušenosti třeba do dalších ročníků. Celkem se do republikového kola nominovali 4 studenti naší školy. Na soutěž však odjeli pouze dva. Věřím, že v příštím ročníku se odváží již všichni postupující. Úlohy, které se řešili si můžete vyzkoušet na www.ibobr.cz

  Březen 2016
 • 3.1.2018
  Správce

  3. místo ve fotografické soutěži


  S koncem roku přichází vyhodnocení fotografické soutěže s časopisem IfotoVideo. Po dvanácti soutěžních tématech se naše škola umístila na krásném 3. místě v konkurenci fotografických kroužků žáků a studentů z celé republiky. Poděkování patří především Adéle Ortové z I3A a Vojtěchovi Láskovi z bývalé I4B, kteří se svými fotografiemi získali bodovaná umístění. Vyhlášením dvanácti nových témat se otevírá možnost pro každého, kdo se rád podívá na svět přes objektiv fotoaparátu nebo kamery. Stačí se přihlásit na stránkách časopisu a zaregistrovat se k naší škole. Další informace můžete získat každé liché úterý od 14:45 v učebně U5 na elektro oddělení. M. Poláková

 • 6.12.2017
  Správce

  Mezitřídní turnaj - sálová kopaná

  Termíny :

  • čtvrtek 21.12.17 – II. roč. (7,50-10,20) a III. roč.(10,40-13,10 hod.)
  • pátek 22.12.17 – I. roč. (7,50-10,20) a IV. roč.(10,40-13,10 hod.)

  Přihlášky :
  písemně do 15.12. kabinet TV (na EO) nebo smolik@vos-sps-jicin.cz se jmenným seznamem hráčů

  Družstva:
  1 brankář + 4 hráči + 3 náhradníci

  Systém turnajů: podle počtu přihlášených družstev

   

 • 4.12.2017
  Správce

  Naše škola má Bobříky informatiky!

  Účastnili jsme se 10. ročníku soutěže v oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti Bobřík informatiky 2017. V kategorii Junior skončil na pěkném 249. místě v republice žák I1B Vojtěch Kuchař. Bohužel, z této kategorie se již nepostupuje do ústředního kola a výsledek je tak konečný. V kategorii senior skončil na výborném 16. místě v republice Antonín Říha z I4B. Dále na pěkném 259. místě skončil Ivan Vacek také z I4B a pár míst pod ním Adam Balihar z I3B. Bodový rozdíl nebyl veliký, ale v obrovském počtu soutěžících to přeci jen o pár míst poskočilo. Z této nejstarší kategorie se postupuje do ústředního kola a se zmiňovanou trojicí postupuje ještě Tomáš Kracík z I4B. Gratulujeme všem úspěšným řešitelům. Celkem se soutěže v těchto kategoriích účastnilo přes 16tis. žáků. Pánové a dámy, dobrá práce! Více na www.ibobr.cz

   

 • 4.10.2017
  Správce

  Antonín Říha „Nejlepším studentem 2017“, VOŠ a SPŠ, Jičín „Nejlepší školou 2017“

  Firma MICRORISC spolu s partnery udělila 21. 6. 2017 ocenění v celostátní soutěži Antonínu Říhovi ze třídy I3B. Porota hodnotila zejména výjimečnost studentů, jejich schopnosti, mimoškolní aktivity, ale i přístup ke studiu a životu kolem nás.

  Antonín Říha získal titul Nejlepší student 2017 a svou prezentací získal pro naši školu ocenění „Nejlepší škola 2017“. Antonín pro sebe získal 5.000 Kč a navíc získal i 10.000 Kč pro naši školu.

  http://www.microrisc.com/cs/news/iqrf-novinky/nejlepsi-studenti-roku-2017-oceneni

  2017 Nejlepší student 2017 Nejlepší škola
  2017 Nejlepší student
 • 4.10.2017
  Správce

  Soutěž firmy Beneš a Lát a.s. – první tři místa obsadili žáci naší školy

  V říjnu 2016 byla zahájena spolupráce naší školy s firmou Beneš a Lát a.s., závod Z10 – slévárna zinku Slaná u Semil. Žákům oboru strojírenství byla nabídnuta možnost účasti na konstruktérské soutěži žáků odborných škol. Úkolem bylo navrhnout nástroj k ostřižení přetoků a vtokové soustavy u odlitku ze zinkové slitiny. V rámci dlouhodobé maturitní práce se této soutěže zúčastnili tři studenti 4. ročníku oboru Strojírenství se zaměřením na CNC programování (SC4) Martin Šubr, Michal Šťastný a Tomáš Morávek. Jako odborný garant se studenty spolupracoval Martin Janovský, technolog závodu.

  Ze všech prací, které se soutěže zúčastnily, byla vybrána jako nejlepší, práce Martina Šubra a jako vítězná byla oceněna odměnou 10 000 Kč, jako druhá v pořadí skončila práce Tomáše Morávka, která byla odměněna 5 000 korunami, na třetím místě se pak umístila práce Michala Šťastného s odměnou 2000 Kč.

  Soutěž Beneš a Lát Soutěž Beneš a Lát
 • 13.6.2017
  Správce

  Výsledky 2. kola soutěže NetRiders 2017
  Region Evropa, Ruská Federace a CIS

  Kategorie CCENT
  81    Antonín Říha    7.    místo z ČR
  191    Lukáš Seliger    9.    místo z ČR

  Kategorie CCNA
  173    Pavel Marx    4.    místo z ČR

  Kategorie ITE
  276    Daniel Beneš    9.     místo z ČR
  278    Anastazie Tothová    10.    místo z ČR
  331    Daniel Mikš    15.    místo z ČR

  Kompletní výsledky 2. kola jsou zde.

  Všem výše uvedeným studentům blahopřejeme k dosaženým výsledkům, které dokládají jejich zájem o ověření svých znalostí a reprezentují dosaženou úroveň v oblasti síťových technologií.


  Vladimír Vik – VOŠ a SPŠ, Jičín – CA

  Soutěž NetRiders využívá webové technologie společnosti Cisco
  k vytvoření interaktivní soutěže věnované síťovým dovednostem. Sdružuje studenty z celého světa a podporuje další vzdělávání v oblasti IT technologií.

  Pro studenty síťových akademií jde o řadu on-line testů a simulačních aktivit s využitím síťového simulátoru Cisco Packet Tracer.
  Soutěž je organizována ve 3 úrovních (CCNA, CCENT a IT Essentials) pro studenty, kteří jsou v současné době nebo byli v nedávné době zařazeni do kurzů Cisco Networking Academy.

 • 13.6.2017
  Správce

  StreTech 2017

  Ve středu 7. června se v prostorách chodby ČVUT v Praze Dejvicích konala konference StreTech 2017, což je přehlídka prací středoškolských studentů. Vzhledem k rozmanitosti škol je i záběr vystavovaných prací nesmírně široký. Naši školu na akci reprezentovali studenti Antonín Říha s prací Ukázka použití novelty learningu v kombinaci s objective-based learningem a Marek Štampoch s konstrukcí Stereo zesilovače s rádiem. Přehlídka je prostorem k výměně zkušeností a navázání nových kontaktů nejen se studenty vystavujících středních škol, ale i se studenty a pedagogy ČVUT, což si naši reprezentanti potvrdili a získali tak další poznatky před přechodem na vysokoškolské studium.
  Oběma studentům za reprezentaci naší školy děkujeme.
  Více informací - viz odkaz.

  Odkaz na VIDEO.

  V. Vik 

  2017 Stretech 2017 Stretech
  2017 Stretech 2017 Stretech
  2017 Stretech 2017 Stretech
 • 28.4.2017
  Správce

  Fotografická škola roku - další úspěch našich fotografů

  Gratulujeme Adéle Ortové ze třídy I2A k 1. místu v pátém kole fotografické soutěže. Její fotografie na téma Všechny krásy mužů a žen získala 70 bodů. Upevnili jsme tak naše 2. místo ve velké konkurenci fotografických kroužků školních kolektivů z celé republiky. V celkovém hodnocení juniorských fotografů postoupili Adéla a Vojta Láska na  6. a 8. místo.

  Vítězná fotografie je k nahlédnutí na http://fotografroku.ifotovideo.cz/obrazek.php?picture=415622&theme=181.

  Mgr. Miroslava Poláková

 • 24.4.2017
  Správce

  Fantastický úspěch Antonína Říhy a Leoše Tobolky v krajském kole soutěže programování

  Po roce se naši žáci opět zúčastnili Krajského kola soutěže programování konaného v sobotu 22. 4. 2017 v Hradci Králové. V letošním roce jsme obhajovali loňské fantastické druhé místo Jana Rulce v kategorii Aplikační Software - tvorba webu a třetí místo Antonína Říhy v kategorii Programovací jazyky mládež. Určitě i v soutěži programování platí známá moudrost, že obhajoba je daleko těžší než prvotní úspěch/vítězství. Ale to je spíše výzva nejen pro naše žáky, ale i pro nás, tak jsme se společně s Jaromírem Vaníčkem domluvili, že výzvy jsou od toho, aby se překonávaly, a krajského kola se zúčastníme i v letošním roce. Po nezbytných organizačních záležitostech a drobných problémech způsobených konáním soutěže v sobotu, kdy řada nadějných programátorů na škole z různých důvodů svoji účast musela odříci, se nakonec podařilo zajistit, aby školu reprezentovali v každé kategorii dva žáci. V kategorii Aplikační Software - tvorba webu školu reprezentovali Leoš Tobolka ze třídy I3B a Pavel Marx ze třídy I4A. V kategorii Programovací jazyky mládež školu reprezentovali Antonín Říha a Marek Novotný, oba dva ze třídy I3B.

  V každé kategorii museli soutěžící naprogramovat tři náročné úlohy, na jejichž řešení měli čtyři hodiny čistého času. Úlohy byly pro soutěžící náročné a ti museli při jejich řešení používat svých programátorských schopností, znalostí, důvtipu a dobrého úsudku. Správné rozvržení času na vyřešení úloh je v takových soutěžích také velice důležité a rozhoduje o pozdějším úspěchu nebo neúspěchu. Konkurence soutěžících byla vysoká. Soutěže se účastnili velice talentovaní a nadšení programátoři, kteří byli z různých škol, např. ze Střední školy a Vyšší odborné školy aplikované kybernetiky s.r.o. z Hradce Králové, Gymnázia F. M. Pelcla z Rychnova aj.

  Porota měla při vyhodnocování naprogramovaných úloh velice náročnou práci. Nakonec po vyhodnocení soutěže obsadil Antonín Říha v kategorii Programovací jazyky mládež fantastické první místo, kde z 60 možných bodů získal 59 bodů a s největší pravděpodobností by měl postoupit do Ústředního kola konaného 23. - 25. 6. 2017 ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové, Fakultou informatiky a managementu. Jedná se o opravdu veliký úspěch, kde při řešení úloh Tonda využil některé znalosti, se kterými se ve své programátorské dráze již setkal. Druhý náš zástupce v této kategorii, Marek Novotný, obsadil 10. místo, kde naprogramoval 3/4 první úlohy a část třetí úlohy, což také není vůbec špatné. V druhé kategorii Aplikační Software - tvorba webu obsadil Leoš Tobolka fantastické druhé místo, když naprogramoval větší část ze dvou příkladů. Je ovšem nutno podotknout, že skriptovací jazyky studenti na škole probírají až ve 3. ročníku a toto umístění je opravdu velkým úspěchem! Pavel Marx obsadil šestou příčku, když naprogramoval většinu jednoho příkladu, ale rozhodně Pavel nezklamal, protože používal svůj vlastní originální styl.

  Umístění všech reprezentantů školy je opravdu velice dobré, kde s částí potřebných a důležitých informací, které byly nutné k vyřešení některých úloh v této soutěži, se žáci seznámili vlastním studiem nebo různými náměty a doporučeními z vyučovacích hodin. Doufám, že tato umístění budou i motivací pro studenty nižších ročníků, ve kterých je také řada nadějných programátorů, k systematickému studiu, kde výsledky z podobných soutěží nemusejí být pro školu ojedinělými. Dle ohlasů našich reprezentantů bylo na soutěži pozitivní hlavně zaměření příkladů na algoritmizaci a celkové logické přemýšlení, zajímavě vymyšlené a srozumitelné úlohy, znalost pokročilejších konstrukcí příslušného programovacího jazyku a v neposlední řadě objevení nedostatků ve znalostech, které mnohým soutěžícím mohou být velikým námětem a motivací pro další studium dané problematiky. Věřím, že i forma soutěže žáků z různých škol může soutěžící velice dobře motivovat, kde dané zkušenosti budou moci využít buď při dalším studiu, nebo případně v pracovním a profesním rozvoji.

  Na závěr bych chtěl všem našim žákům poděkovat za vzornou reprezentaci školy, kde mě všichni mile překvapili a obětovali různé vlastní sobotní aktivity, a kdy se někteří vrátili ze soutěže domů v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách. Podrobné výsledky soutěže jsou uvedeny zde http://www.barak.cz/soubory/15/prog_soutez_kraj_2017.pdf

  V Jičíně dne 24. 4. 2017 Ondřej Kořínek

   

 • 13.4.2017
  Správce

  Výsledky 1. kola soutěže NetRiders 2017

  Kategorie ITE

  1 Anastazie Tothova
  2 Daniel Mikš
  3 Dominik Kunert
  4 Jan Pluhar
  5 Daniel Benes

   

  Kategorie CCENT

  1 Antonin Riha
  2 Vitek Vanicek
  3 Petr Pipek
  4 Lukas Seliger

   

  Kategorie CCNA

  1 Pavel Marx

   

  Všem výše uvedeným studentům blahopřejeme k postupu do 2. kola soutěže, které se koná 1. června 2017 a děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.

  Vladimír Vik – VOŠ a SPŠ, Jičín - CA

   

 • 11.4.2017
  Správce

  VOŠ a SPŠ, Jičín opět druhou nejúspěšnější odbornou školou v Královéhradeckém kraji

  Program Excelence středních škol vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, hodnotí žáky a školy podle výsledků v soutěžích. Excelence umožňuje finančně podpořit pedagogické pracovníky středních škol na základě výsledků, kterých dosáhli jejich žáci v krajských, ústředních a mezinárodních soutěžích (např. Středoškolská odborná činnost, celostátní matematická soutěž, soutěže v programování).

  Za výsledky žáků ve školním roce 2015/16 získala naše škola finanční podporu přes 45 000 Kč. Řadí se tak mezi prestižní střední odborné školy v České republice, v Královéhradeckém kraji jsme druhou nejúspěšnější odbornou školou.

  Vynikající umístění školy přinesly výsledky Jana Rulce, Michala Dolenského, Antonína Říhy, Vlastimila Lalouška a Ondřeje Šimečka v programátorské soutěži a SOČ.

 • 27.3.2017
  Správce

  Vítězství v soutěži CISCO Netacad - Internet of Everything!

  Je sobota 25. 3. 2017 tři hodiny odpoledne a náš tým Mikrocheap si z Hradce Králové veze celkové vítězství v kategorii Internet of Everything!

  Odvezli jsme si tak z Hradce nejen zlaté čokoládové medaile, ale i výhru 20 tisíc korun českých pro tým a další drobné dary od partnerů soutěže, pro školu jsme navíc získali IQRF výukovou sadu.

  On-site kola se účastnili Antotnín Říha a Leoš Tobolka. Řešili úlohu zabezpečení automobilu pomocí modulů ESP12 a gyroskopického senzoru. Klukům se povedlo vyřešit všechny požadované bezpečnostní stavy a také připravili druhou jednotku na jejich zobrazování. Nicméně se jim z důvodu nedostatku času nepodařilo správně tyto stavy mezi jednotkami posílat. Chyběl nám tady třetí z týmu, který zůstal doma nemocen.

  Avšak díky výborným výsledkům ze dvou průběžných kol, na kterých jsme pracovali od října, kdy jsme vytvořili například funkční meteostanici v námi navržené krabičce (teplota, tlak, vlhkost, dešťový senzor, světlo, fotovoltaické napájení) se nám podařilo dosáhnout celkového vítězství!

  V týmu s námi průběžné úlohy řešili také Jirka Čičko, Pavel Šorm a Michal Kašpar, kteří také odvedli velký kus práce!

  Gratuluji všem k parádnímu výsledku a děkuji za zodpovědný přístup k soutěži!

  NAG 2017  

 • 27.3.2017
  Správce

  Soutěž CISCO Netacad kategorie počítačové sítě

  V pátek 24. 3. 2017 se konalo v prostorech Střední školy a Vyšší odborné školy aplikované kybernetiky celostátní kolo soutěže v počítačových sítích CISCO Netacad HS3. Naši školu vyjelo reprezentovat tříčlenné družstvo ve složení Pavel Marx, Jan Rulc a Antonín Říha. Kluci prokázali vysoké teoretické znalosti a ani při praktické úloze si nevedli úplně nejhůř. Nicméně se jim nepodařilo v časovém limitu správně identifikovat a zablokovat útoky, které přicházely do jejich sítě. Nutno podotknout, že obtížnost úlohy byla vysoká a žádný z přítomných týmů ji nevyřešil nad hranici 75%. Celkově naši networkeři obsadili pěkné 13. místo z 19 týmů. Gratulujeme a děkujeme za účast!

   

  NAG 2017 NAG 2017
 • 23.2.2017
  Mgr. Jaromír Vaníček

  Krajské kolo soutěže Bobřík Informatiky

  Ve středu 1. února jsme se zúčastnili okresního kola soutěže Bobřík Informatiky. Soutěž se konala na Gymnáziu Jaroslava Žáka v Jaroměři. Ještě na podzim se u nás konalo školní kolo, ze kterého do krajského kola postoupili 3 studenti ze třetích ročníků Ondřej Nosek, Antonín Říha a Daniel Ott. V konkurenci 27. žáků v okresním kole nakonec Antonín Říha skončil na pěkném 6. místě, osmý byl Daniel Ott a Ondra Nosek se umístil na 18. místě.
  Řešili se zajímavé úlohy z oblasti algoritmizace a informatiky prostřednictvím online testu s cca 15 úlohami.
  Úlohy si můžete vyzkoušet i vy prostřednictvím odkazu http://www.ibobr.cz/test/archiv (Kategorie Junior nebo Kadet)
   

  Ibobr 2017  
 • 6.2.2017
  Správce

  Krajské kolo přeboru školních týmů 2017

  Ve středu 25. 1. 2017 se naše šachové družstvo zúčastnilo Krajského kola přeboru středních škol v šachu 2017 konaného v Třebechovicích pod Orebem. Už postup do krajského kola byl pro naše mladé družstvo úspěchem, protože v okresním kole jsme byli vyškoleni družstvem Lepařova gymnázia z Jičína, ve kterém hráli i ligoví hráči. I přes vysoký debakl to ale byla pro družstvo velice cenná zkušenost.

  V krajském kole jsme patřili mezi outsidery, kdy podle výkonosti jsme byli nasazeni na úplném chvostu startovního pole. Hráli jsme ve stejném složení jako v okresním kole, i když pořadí hráčů na soupisce bylo odlišné. Hráči, kteří jsou schopni porazit slabší protihráče, byli na soupisce na zadních šachovnicích. Naopak hráči, kteří jsou schopni hrát vyrovnané partie se silnějšími protihráči, byli na soupisce na předních pozicích. Vzhledem k našemu nasazení se tento krok v konečném pořadí ukázal jako velice dobrý a účinný. Naše družstvo hrálo v následujícím složení: 1. Petr Pipek, 2. Aleš Lukášek, 3. Martin Pajr, 4. Jan Jirků a 5. Josef Zívr. Celkem mohli v zápasu nastoupit pouze čtyři hráči, tak se z taktického hlediska na 2. šachovnici střídali Aleš Lukášek a Martin Pajr. Ostatní hráči hráli všechna utkání.

  Turnaje se celkem zúčastnilo deset týmů z kraje. V některých družstvech byli velice silní hráči, kteří hrají i ligy v mužských kategoriích. Naše družstvo postupně porazilo družstva Obchodní akademie z Trutnova, Gymnázia Boženy Němcové B z Hradce Králové a Gymnázia B Náchod. Velice silné týmy Gymnázia A Náchod, Obchodní akademie z Kostelce a SPŠ z Hradce Králové naši hráči potrápili, ale víc jak půl bodu s těmito týmy neuhráli. Ale zahrát si s nejlepšími hráči v kraji je velice cenná zkušenost. Co by za ni někteří hráči dali! Hráč se nejvíce učí právě z partií se silnějšími protihráči, kdy nejde třeba tolik o výsledek jako o výkon a dobrý pocit z partie. Prohra navíc může hráče více namotivovat do dalších utkání.

  Celkově naše družstvo uhrálo slušných 10.5 bodů. V celkových výsledcích jsme skončili i přes dobré výkony na 9. místě, protože se do konečných výsledků sčítali výsledky jednotlivých hráčů a ne body družstva za vítězství. I přes toto umístění musím hráče pochválit, protože příkladně bojovali a i mě samotného počtem výher překvapili.

  Petr Pipek na velice silné první šachovnici uhrál slušných 3.5 bodů z 9. partií. Na silné druhé šachovnici uhrál Aleš Lukášek bod z pěti partií. Martinovi Pajerovi se ve zbylých čtyřech utkáních na druhé šachovnici výsledkově nedařilo. Na třetí šachovnici Jan Jirků uhrál 2.5 bodů z 9 partií a na poslední šachovnici uhrál Josef Zívr 3.5 bodu z 9 partií. Našimi nejlepšími hráči podle výsledků byli Petr Pipek a Josef Zívr.

  Děkuji všem hráčům za vzornou reprezentaci školy, za příkladnou bojovnost a vzorné vystupování v celém turnaji, kdy jsem nemusel řešit jediný problém.

  Ondřej Kořínek

  Vedoucí šachového družstva

  Krajské kolo přeboru 2017 Krajské kolo přeboru 2017
 • 27.1.2017
  Správce

  Soutěžíme v kategorii Fotografická škola roku


  Jsou-li v naší škole nadšenci pro fotografování, můžou zkusit porovnat své vidění s dalšími školami, které soutěží s časopisem FotoVideo. To stálo na začátku našeho rozhodnutí přihlásit se do celoroční fotografické soutěže.

  Každý měsíc odborná porota uděluje v jednom z vyhlášených témat vybraným fotografiím body. Po prvním kole je naše škola na 2. místě a Vojtěch Láska z I4A si připsal 60 bodů za své fotografie na téma Půvaby architektury a jejich detailů.

  Před námi  je ještě devět soutěžních témat a zájemci z řad studentů se mohou do soutěže připojit a posílit tak náš soutěžní tým.
  Mgr. Miroslava Poláková

  Fotografie jsou k nahlédnutí na http://fotografroku.ifotovideo.cz/osobni-stranka/26563/?showFotografie

  Fotografická škola roku Fotografická škola roku
  Fotografická škola roku Fotografická škola roku

 • 20.12.2016
  Správce

  Okresní kolo přeboru školních týmů

  I v letošním roce se naše šachové družstvo zúčastnilo Okresního kola přeboru školních týmů v Hořicích. V loňském roce se naše družstvo umístilo na 2. místě za týmem Lepařova gymnázia Jičín. Naším cílem bylo, v letošním roce, umístění z loňského roku zopakovat. Naše družstvo se muselo vypořádat s dalším oslabením, kdy již nemohl nastoupit silný hráč Vojta Kykal, který úspěšně složil závěrečnou učňovskou zkoušku. Nastoupili jsme v následující sestavě: Petr Pipek, Jan Jirků, Josef Zívr, Aleš Lukášek a Martin Pajr.

  Okresního kola středních škol se v letošním roce zúčastnila pouze dvě družstva. Naše družstvo a družstvo Lepařova gymnázia Jičín. Družstvo soupeřů mělo v týmu dva hráče, kteří hrají ligové soutěže mužů s velmi dobrými výsledky. Ani jejich další dva hráči nebyla žádná ořezávátka, tak jsme v utkání s tímto týmem byli outsideři. Výkonnostní rozdíly mezi družstvy byly moc veliké. Vzhledem k nízkému počtu týmů se oba týmy mezi sebou utkaly na čtyři kola. Vždy proti sobě nastoupili čtyři hráči v pořadí, v jakém byli napsáni na soupisce. Hrálo se olympijským způsobem - vždy se počítaly a sčítaly body jednotlivých hráčů. Některé hráče nebavilo hrát čtyři partie pouze s jedním protivníkem.

  Celkové výsledky dopadly podle předpokladů. I když naši hráči houževnatě bojovali a v některých partiích dosáhli hratelných pozic, soupeř byl nad naše síly a jednoznačně nás přehrál, i když jsme nějaké remízy uhráli. Nemusíme se však za nic stydět. Doufám, že naše hráče toto střetnutí s daleko silnějším soupeřem motivovalo k další šachové práci. Získali jsme cenné zkušenosti. Naši hráči by si měli dát cíl se dále zlepšovat, abychom protivníka v příštím roce potrápili ještě více. Jestli naše družstvo postoupí i do krajského kola, na to si budeme muset počkat. Doufám, že ano. Všem zúčastněným děkuji za vzornou reprezentaci školy.

  Ondřej Kořínek

  Vedoucí šachového družstva

  Šachy 2016
 • 21.11.2016
  Správce

  pIšQworky – 3. místo v oblastním kole


  11. 11. 2016 se tým z naší školy ve složení Matěj Jína (I4B), Jiří Sehnal (EA4), Petr Piroutek (EA3), Jan Handschug (I2B) a Daniel Kňourek (I2B) vydal opět na meziškolní soutěž pIšQworky ve snaze obhájit loňský postup v oblastním kole. Účast byla značně nižší než na předchozích ročnících, pouhých deset týmů ze škol z Jičína, Vrchlabí, Hostinného, Staré a Nové Paky. Systém turnaje byl v základní části stanoven na dvě skupiny po pěti týmech a do play-off byl ze skupiny odstraněn pouze nejslabší tým z každé skupiny. Poměrně zvláštní systém byl doprovázen i zvláštním rozlosováním týmů, kdy v jedné základní skupině se potkali oba finalisté z loňského ročníku a stejně tak náš tým, který v loňském roce obsadil čtvrté místo. O nevyrovnanosti skupin pak vypovídal i fakt, že náš tým, který ze základní skupiny postupoval až na třetím místě, si hravě poradil s týmy z druhé skupiny jak ve čtvrtfinále, tak v boji o třetí a čtvrté místo. Výsledné třetí místo je sice lehkým zlepšením oproti loňskému výsledku, vzhledem k nízkému počtu týmů ale však toto umístění na postup do krajského kola nestačilo.
   

 • 17.11.2016
  Správce

  Zúčastnili jsme se 1. ročníku IQRF IoT Hackatonu

  Ve dnech 15. a 16. listopadu se v prostorách  Smíchovské střední průmyslové školy v Praze konal IQRF IoT Hackaton. Akce se zúčastnilo celkem 40 studentů z osmi středních a dvou vysokých škol. Za naši školu se hackatonu zúčastnili čtyři studenti, a to Antonín Říha ze třídy I3B, Ondřej Kolář ze třídy EA4 a Pavel Marx s Michalem  Dolenským ze třídy I4A. Celou akci zahájila série prezentací technologií zaměřených na IoT. Šlo především o bezdrátovou technologii IQRF, čidla CO2, teploty a relativní vlhkosti tuzemské firmy Protronix a dále o řešení cloudových služeb různých poskytovatelů - Microsoft (Azure), Inteliments (Inteliglue) a CIS (IQRF Cloud). Možnost integrace dat z různých zdrojů předvedla firma O2 IT Services. Po této úvodní části následovala série workshopů, kde se studenti seznámili s konkrétními možnostmi využití těchto technologií. Tato přípravná fáze měla za cíl poskytnout účastníkům prostředky ke splnění soutěžního úkolu. Šlo o realizaci systému automatické ventilace a hlídání ovzduší pro zajištění optimálního prostředí v domácnosti. Zadání řešily týmy poskládané ze studentů různých škol a různých odborností. V 19 hodin byla soutěž odstartována s ukončením v 9 hodin ráno příštího dne.

  Jak jsme dopadli po prezentacích jednotlivých řešení, které probíhaly mezi devátou a desátou hodinou, kdy už mnohé soutěžící zmáhala únava z probdělé noci i z náročných klimatických podmínek v soutěžních prostorách (především chlad v nočních hodinách). Na třetím místě se umístilo smíšené družstvo, ve kterém byli naši žáci Michal Dolenský a Pavel Marx společně se dvěma gymnazisty z Boskovic. Další naši zástupci Antonín Říha a Ondřej Kolář měli připravenu originální koncepci řízení klimatu v místnostech založenou na využití neuronové sítě. Problém, se kterým dlouho bojovali, byl přenos dat z CO2 senzoru. Následně již nestihli zprovoznit vazbu mezi SW a HW řešením.

  Všem soutěžícím z naší školy patří uznání za vytrvalost, se kterou se potýkali nejen se zadaným úkolem, ale i s klimatickými podmínkami a únavou, která se logicky dostavovala. Věřím, že přínos v podobě získaných vědomostí jim pomůže v jejich dalším osobním odborném rozvoji.

  V. Vik

  IQRF Hackaton 2016 IQRF Hackaton 2016
  IQRF Hackaton 2016 IQRF Hackaton 2016
 • 10.6.2016
  Správce

  Naše účast na akci StreTech 2016

  Ve středu 8. června proběhlo opět setkání a prezentace prací středoškolských studentů v prostorách ČVUT. Pod záštitou rektora ČVUT v Praze prof. Ing. Petra Konvalinky, CSc. zde na celé šíři čtvrtého patra prezentovalo svou tvořivost více než 200 studentů. Také sortiment prací byl obrovský - od projektů spadajících do oblasti IoT na bázi jednodeskových počítačů Arduino a Raspberry přes funkční modely robotů, automobilů i letadel až po práce z oblasti ekologie či např. etikety odívání.

  Naši školu velice úspěšně reprezentoval student Antonín Říha ze třídy I2B. Jeho práce zaměřená na tvorbu a využití neuronové sítě vyvolala zájem mnoha přítomných z akademické sféry včetně pedagogů z ČVUT. Na místě si mohli ověřit s využitím tabletu, jak ručně namodelovanou funkci vykresluje postupně zdokonalovaná neuronová síť. Pro její tvorbu je využit vysoký výkon současných grafických čipů v sestavách PC.

  O pestrosti prezentovaných prací se můžete přesvědčit přímo prostřednictvím webových stránek StreTechu.

  Atmosféru tohoto setkání též zachycuje odkaz na video.

  StreTech 2016

   

 • 6.5.2016
  Správce

  Šest žáků naší školy se zařadilo mezi úspěšné řešitele 24. ročníku Celostátní matematické soutěže


  Celostátní matematická soutěž žáků středních odborných škol vyhlašovaná MŠMT a organizovaná JČMF v sedmi kategoriích podle typu školy, probíhá ve dvou kolech. Do celostátního kola matematické soutěže postoupili první dva žáci z každé kategorie školního kola. Celostátní kolo matematické soutěže se uskutečnilo 1. dubna 2016 v několika soutěžních střediscích. Naše škola se tradičně zúčastnila v nejbližším soutěžním středisku v Hradci Králové.


  V početné konkurenci se mezi úspěšné řešitele zařadili žáci (umístění/počet účastníků):

  Šanovec Antonín ST1 (78/305),
  Burket Tomáš SC2A (34/271), Říha Antonín I2B (23/271),
  Hejduk Marek SM3 (32/253), Kolář Ondřej EA3 (26/253),
  Pavel Ladra SC4 (37/162).


  Všem žákům blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

   

 • 19.4.2016
  Správce

  Skvělý úspěch Jana Rulce a Antonína Říhy v Krajském kole Soutěže programování v Hradci Králové


  Každoročně se naši nadaní studenti účastní soutěže Středoškolská odborná činnost, zkráceně SOČ. V této soutěži, především v loňském roce, se někteří studenti dostali i do celostátního kola. Velkou nadějí na úspěch mají předložené práce, které musí být naprogramovány. Programování není úplně jednoduché, studenti musí mít nadání, motivaci a píli stále se zlepšovat. S kolegy jsme se v letošním školním roce rozhodli, že by nebylo špatné studenty přihlásit do soutěže programování, aby si vyzkoušeli i jiný typ soutěže, než je SOČka.
   

  V letošním roce se konal již 30. ročník soutěže v programování, který se skládá ze školního, okresního, krajského a celostátního kola. Do následujících kol se probojují pouze úspěšní studenti - programátoři z kol předcházejících. V programátorské soutěži si studenti -programátoři mohou vybrat jednu z několika nabízených kategorií. Pro naši školu přicházely v úvahu kategorie pro mládež: Aplikační software – tvorba webu a Programovací jazyky.
   

  Ve středu 9. 3. 2016 se na naší škole konalo školní kolo programátorské soutěže. V kategorii tvorba webu se soutěže zúčastnilo šest studentů, v druhé kategorii programovací jazyky se soutěže zúčastnili 4 studenti. Studenti měli za úkol naprogramovat dvě úlohy, které nebyly úplně jednoduché. V kategorii tvorba webu vyhrál Michal Dolenský, před Janem Rulcem a Vojtěchem Láskou. V druhé kategorii vyhrál Antonín Říha před Ondřejem Šimečkem a Petrem Hotovcem. Tito studenti měli právo se zúčastnit krajského kola, protože okresní kolo se kvůli malému zájmu škol neuskutečnilo.
   

  Krajské kolo soutěže v programování se uskutečnilo v sobotu 16. 4. 2016 v Hradci Králové. Vypsaný termín na sobotu dělal mnohým studentům problém, protože řada z nich se nemohla zúčastnit krajského kola z rodinných důvodů či jiných povinností. Jiní účast přislíbili sami i přes značnou vzdálenost i problematický termín. Nakonec v kategorii tvorba webu startovali Michal Dolenský a Jan Rulc. V kategorii programovací jazyky startovali Antonín Říha a Vlastimil Laloušek. Soutěž se konala v domově dětí a mládeže. Soutěže se celkem účastnilo 24 studentů ze škol z Hradce Králové, Nového Bydžova, Rychnova nad Kněžnou a z Pardubic. Na některých studentech bylo znát, že to jsou již od pohledu opravdoví programátoři. V 10 hodin studenti dostali rozdané zadání s úlohami, na jejichž vyřešení měli čtyři hodiny čistého času. Pro zájemce je zadání úloh k dispozici na adrese http://www.barak.cz/soutez.zip.
   

  Prostředí soutěže nebylo úplně ideální. Studenti měli k dispozici malý prostor, různé verze programů a Jan Rulc s Michalem Dolenským byli v místnosti s mladšími žáky z jiné kategorie, kteří měli za hodinu hotovo. Potom těmto mladším žákům někteří z pořadatelů hlasitě vysvětlovali, jak mělo správně vypadat jejich vypracování, takže naši kluci neměli na programování moc klidu, ale vypořádali se s tím nadmíru úspěšně. Podle názoru našich studentů zadané úlohy nebyly ani tak strašně těžké, jako hodně pracné a využívající nejmodernější standardy. Přesto se domnívám, že pro úspěch museli studenti zapojit svůj velký um, fantazii i schopnost dobře hledat informace k ulehčení či splnění úloh. Po 14. hodině čekal pořadatele nelehký úkol, obodovat naprogramované úlohy. Studenti používali jiné verze programů, jiné platformy, tak to pro pořadatele byl i pořádný oříšek.
   

  V kategorii tvorba webu obsadil Jan Rulc fantastické druhé místo. Dlouho jsem měl obavy, že Honzovi nezbude čas na jednu úlohu, ale on jí měl již vyřešenou jako první a pracoval na dalších úlohách, které na sebe navazovaly. Jeho přístup k soutěži byl příkladný! Michal Dolenský skončil těsně na 5. místě. I on se velice snažil, ale prostředí asi trochu ovlivnilo Michalův výkon. I těsné 5 místo je velice slušné. V kategorii programovací jazyk se na fantastickém třetím místě umístil Antoním Říha. Antonín programoval s rozmyslem, s velkým zaujetím a jeho přístup byl také velice příkladný. Třetí místo je takovou třešničkou na dortu.  Vlastimil Laloušek se snažil, ale na lepší umístění to bohužel nestačilo. Alespoň získal cenné zkušenosti.
   

  Ve velké konkurenci škol jsou výše uvedená umístění našich studentů naprosto fantastická a všem klukům patří velký dík. Vzorně reprezentovali školu i přes problematický termín i jejich jiné naplánované akce, které museli odřeknout. Doufám, že tento výsledek je namotivuje k další systematické práci se dále zlepšovat a třeba za rok uspět ještě lépe. Jestli některý z našich studentů postoupil do republikového kola, záleží na výsledcích z jiných krajů. Postup není dán umístěním, ale počtem bodů, které studenti v krajských kolech dosáhli.
   

  Výsledky jsou k dispozici na adrese
   

  http://www.barak.cz/dokumenty/vysledky_prg_kraj_2016.pdf
   

  Doufám, že tento výsledek naši studenti v dalších letech obhájí nebo i vylepší, ačkoliv to bude velice náročné.
   

  Mgr. Ondřej Kořínek
   

  Soutěž programování - školní kolo Soutěž programování - školní kolo
  Soutěž programování - krajské kolo Soutěž programování - krajské kolo
 • 30.3.2016
  Mgr. Jaromír Vaníček

  Soutěž Internet of Everything - Netacad Praha 2016

  Naše tříčlenné družstvo se 4 měsíce pohybovalo ve světě Internetu Všeho (Internet of Everything) v rámci soutěže NAG IoE. Celkem jsme absolvovali 4 distanční a 1 prezenční finálové kolo soutěže, při kterých jsme plnili nejrůznější úkoly s minipočítačem Raspberry Pi a platformou Arduino v programovacích jazycích Python a Java.

  Blikalo se diodami, ovládalo se tlačítky i programem, vypisovala se data na LCD displej, řídil se krokový motor, data se přenášela pomocí Wi-Fi, měřila se teplota, zapojovali jsme čidla pohybu a světla... Neboli připojovali jsme zařízení do světa Internetu!

  Co se nám podařilo?  Ve vánočním kole jsme vytvořili na dálku ovládané vánoční ozdoby.

  V dalším z kol jsme vytvořili webový portál s meteorologickými informacemi od školní meteostanice doplněné snímky z webkamery. Chcete vědět, jak bude? Navštivte pocasi.vos-sps-jicin.cz

  Pomocí Wi-Fi jsme přenášeli data z dálkově ovládaného autíčka a další zajímavé věci.

  A jak jsme dopadli? Náš tým BUG11 ve složení Ondřej Kolář, Martin Tejchman a Marek Štampoch obsadil ve finálovém kole vynikající 2. místo a celkově v soutěži potom 5. místo. Soutěžilo celkem 35 tříčlenných družtev.

  Podívejte se na naše videa. K dispozici je našim studentům pro vyzkoušení kompletní sada senzorů, motorků a čidel včetně Raspberry Pi.

  Soutěž probíhala od listopadu 2015, finále v Praze dne 19.3.2016

  http://www.netacad-games.cz/ioe/ioe-bundle

  BUG 11 BUG 11
  BUG 11 BUG 11
 • 21.3.2016
  Správce

  Národní kolo soutěže NAG 2016

  Národní kolo soutěže Networking Academy Games se tentokrát konalo v pátek 18. března 2016 v prostorách Smíchovské střední průmyslové školy v Praze. Zadání praktické části soutěže bylo postaveno na řešení úlohy ve vztahu k současnému trendu IoT. Soutěžící řešili sběr dat o spotřebě z elektroměrů v síti  klientů za situace, kdy k získání těchto informací bylo zapotřebí vyřešit zhruba 9 problémů bránících přístupu k těmto uzlům sítě. Autor zadání po vyhodnocení řešení konstatoval, že úspěšnost řešení byla v nejlepších případech kolem šedesáti procent. Z výsledků je vidět, že studentům schází především zkušenosti z praxe, kde se budou potkávat s nejrozmanitějším sortimentem problémů. 

  Naše družstvo ve složení Petr Hotovec, Jan Odvárko a Ondřej Šimeček ze třídy I4A obsadilo tentokrát v konečném účtování 11. místo. Jde o horší výsledek než v předchozím ročníku. Jak ale podotknul pořadatel soutěže Martin Průša, v republice je přibližně 80 akademií, ale odvahu zúčastnit se národního kola soutěže mají  necelé dvě desítky z nich. Proto je třeba poděkovat našim reprezentantům za čas věnovaný přípravě na soutěž. Věřím, že získané vědomosti a zkušenosti jim pomůžou v jejich dalším profesionálním rozvoji.

  V. Vik

 • 17.3.2016
  Správce

  Matematická soutěž 2015/2016

  V pondělí 29. 2. 2016 proběhlo na naší škole školní kolo MATEMATICKÉ SOUTĚŽE.

  Soutěže se zúčastnilo 42 žáků ze čtyřletých studijních oborů, kteří byli rozděleni do čtyř kategorií podle jednotlivých ročníků.

  Do celostátního kola Matematické soutěže postupují první dva žáci z každé kategorie:

  Míl Jan ST1, Šanovec Antonín ST1, Burket Tomáš SC2A, Říha Antonín I2B, Hejduk Marek SM3, Kolář Ondřej EA3, Pavel Ladra SC4, Ondřej Šimeček I4A.

  Velmi slušná účast je dobrý signál, že si naši žáci uvědomují důležitost matematické gramotnosti v jejich technickém vzdělávání a mají zájem porovnat své znalosti se žáky z jiných tříd a z jiných středních škol.

  Všem účastníkům soutěže blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.

   

  Mgr. Ivana Mádlová

   

   

 • 12.2.2016
  Správce

  Krajské kolo přeboru škol v šachu - Vojtěch Kykal, se stal nejlepším hráčem celého turnaje


  Krajské kolo čtyřčlenných družstev se po roce opět konalo v Třebechovicích pod Orebem, tentokrát 26. 1. 2016. Oproti loňskému roku nebyla žádná sněhová kalamita, takže problémy s dopravou hráčů tentokrát nebyly. Místo sněhové kalamity byla ovšem hustá mlha, která naštěstí naši účast v Třebechovicích neohrozila. Čekal nás velice těžký, téměř nesplnitelný úkol. Obhajoba loňského vítězství. Citelné hráčské oslabení, oproti loňskému roku a postup z druhého místa v okresním kole výše uvedené prognózy ještě umocňovaly. Účast týmů je každý rok velice kvalitní, takže pokyny před turnajem zněly jasně: dobře si zahrát, podat co možná nejlepší výkon a pak se uvidí, na jaké umístění to bude stačit. Hráli jsme ve stejné sestavě jako v okresním kole: Na 1. šachovnici hrál Vojtěch Kykal, na 2. šachovnici Petr Pipek, na 3. šachovnici Josef Zívr a na poslední 4. šachovnici hrál Aleš Lukášek. Turnaje se zúčastnili naděje kraje, které trénují přední čeští renomovaní trenéři. Hrálo se tradičně olympijským způsobem, tzn., že do celkového skóre se započítávaly výsledky jednotlivců na šachovnicích. Naše šachové družstvo porazilo postupně Gymnázium J. K. Tyla Hradec Králové 3:1, Obchodní akademii Kostelec nad Orlicí 3.5: 0,5 a Jiráskovo Gymnázium Náchod B 3:1. Dále naše družstvo remizovalo 2:2 s týmy Gymnázium Trutnov, Gymnázium Rychnov nad Kněžnou a Gymnázium Boženy Němcové Hradec Králové. S týmem Gymnázia Nový Bydžov naše družstvo prohrálo 1,5 : 2,5, s Jiráskovým Gymnáziem Náchod A prohrálo 1:3 a s Lepařovým Gymnáziem Jičín prohrálo 1,5 : 2,5. Celkově družstvo uhrálo 17,5 bodu a skončilo na celkovém 7 místě. Odstup od třetího týmu byl pouhé dva body. Výsledky byly velice těsné. Pouze shoda náhod rozhodla o tom, že jsme se neumístili na lepších místech. Potěšující je ovšem fakt, že s vítězným družstvem Lepařova gymnázia jsme prohráli těsně, kdy Petr nevyčerpal všech možností v partii a dal partii za remízu ve vyhraném postavení. Remíza s druhým týmem, který postoupil na republikové kolo, v posledním kole turnaje je také velice dobrým počinem. Na první šachovnici zářil Vojtěch Kykal, který uhrál 7,5 bodu/9 partií a stal se nejlepším hráčem celého turnaje. Porazil i hráče mistrovské třídy Daniela Kožůška, který je velkým příslibem nejen jičínského šachu do budoucnosti. Na druhé předvedl výborný výkon Petr Pipek, který uhrál 6,5 bodu z 9 partií, přičemž ani jednu partii neprohrál. Další hráči ve družstvu statečně bojovali, ale jejich menší herní vytíženost byla se silnějšími hráči znát. Celkové 7. místo po skvělém výkonu našich hráčů není neúspěchem. Všichni příkladně bojovali a při troše štěstí jsme mohli pomýšlet i o umístění na bedně. Všem hráčům děkuji za příkladnou reprezentaci naší školy a doufám, že získané zkušenosti zúročí ve svém dalším šachovém růstu. Níže jsou ještě uvedeny výsledky jednotlivců:


  V. Kykal 7,5/9, P. Pipek 6.5/9, J. Ziívr 3,5/9, A. Lukášek 2/9.
   

  Výsledky turnaje jsou na adrese
   

  http://khss.chess.cz/?p=7795
   

  Mgr. Ondřej Kořínek, vedoucí družstva
   

  Krajské kolo přeboru škol v šachu Krajské kolo přeboru škol v šachu
  Krajské kolo přeboru škol v šachu Krajské kolo přeboru škol v šachu
 • 5.2.2016
  Správce

  Okresní kolo soutěže v AJ

  Dne 4.února 2016 se uskutečnilo v Nové Pace Okresní kolo soutěže v AJ. Za naší školu se zúčastnili vítězové školního kola, tedy studenti Petr Balint ze třídy I2A (dělí se o 11. a 12. místo s dalším soutěžícím) a Libor Macák ze třídy ET2 (3.místo). Oba vzorně reprezetnovali naší školu a dosáhli pěkných umístění.

  Okresní kolo soutěže v AJ Okresní kolo soutěže v AJ
 • 19.1.2016
  Správce

  VOŠ a SPŠ, Jičín – druhá nejlepší odborná škola v Královéhradeckém kraji

  V 5. ročníku programu MŠMT „Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích v roce 2016 – Excelence středních škol 2015" byla naše škola VOŠ a SPŠ, Jičín, ohodnocena jako druhá nejlepší střední odborná škola v Královéhradeckém kraji. V celorepublikové konkurenci se řadíme na vynikající 8. místo mezi odbornými školami.

  Střední školy jsou zde hodnoceny podle úspěšnosti svých žáků na krajských, ústředních a mezinárodních kolech vybraných soutěží body. Na základě tohoto hodnocení získala naše škola téměř 80 000 Kč.

 • 15.12.2015
  Správce

  Postup našeho šachového družstva do krajského kola


  Naše šachové družstvo se 7. 12. 2015 zúčastnilo Přeboru středních škol okresu Jičín v Hořicích. V loňském roce jsme vyhráli bez boje, kdy se kromě nás již žádné družstvo nepřihlásilo. Předloni naše družstvo zvítězilo nad silným družstvem Gymnázia Hořice. V letošním roce se okresního kola zúčastnila tři družstva. Kromě našeho družstva ještě Lepařovo Gymnázium Jičín a Gymnázium Nová Paka. Naše družstvo hrálo oproti minulým létům v oslabené sestavě. Mistr České republiky juniorů pro rok 2015 Tomáš Kraus a Michal Suchánek úspěšně odmaturovali, tak jsme s nimi již nemohli počítat. Přebor škol se hrál dvoukolově systémem každý s každým. Celkem se při lichém počtu družstev hrálo 6 kol. Velkým favoritem bylo Lepařovo Gymnázium z Jičína, které svoji roli potvrdilo. V něm hráli hráči, kteří hrají mužskou ligu v Jičíně a trénují je přední čeští trenéři, např. mezinárodní mistr Josef Juřek.


  Naše družstvo hrálo ve složení Vojtěch Kykal, Petr Pipek, Josef Zívr, Aleš Lukášek a Martin Mazura. Družstvo Gymnázia Nová Paka jsme porazili 3:1 a 3,5 : 0,5. S družstvem Lepařova Gymnázia Jičín jsme prohráli 0:4 a remizovali 2:2. Hlavně remíza s vítězem byla velice cenná, kde se výhrami blýskli Petr a Aleš. Vojta mohl po chybě soupeře vynutit remízovou koncovku, což se bohužel nestalo. Naše družstvo skončilo s 8.5 body celkově na druhém místě, které znamená postup do Krajského kola přeboru škol v Třebechovicích. Níže jsou uvedeny jednotlivé výsledky našich hráčů:


  Vojtěch Kykal – uhrál 2 body/ze 4 partií. Jeho výsledek mohl být vyšší, kdy měl s vítězi v prvním střetnutí nabídnutou remízu, kterou odmítl a prohrál. V odvetě mohl vynutit remízovou koncovku.
   

  Petr Pipek – nováček v družstvu, uhrál 3 body/4 partií. Hlavně v odvetě se blýsknul velice cennou výhrou nad velmi silným soupeřem z družstva Lepařova gymnázia.
   

  Josef Zívr – uhrál 0.5 bodu / 4 partií. Nedařilo se mu asi podle představ. Hrál proti silným soupeřům. Partie dobře rozehrál, ale pak ztrácel nit. Dodával našemu družstvu optimismus.
   

  Aleš Lukášek – uhrál 3 body/3 partií – nejúspěšnější hráč družstva. Hrál s rozmyslem, klidně a bylo na něj spolehnutí. Při větším tréninku by z něho mohl být silný hráč.
   

  Martin Mazura – uhrál 0 bodů / 1 partie. Plnil roli náhradníka družstva. Byl velice obětavý. Zahrál si partii proti silnému protivníkovi. Získal cenné zkušenosti, které může zúročit v budoucím soutěžním klání.
   

  Postup do krajského kola je úspěchem. Vítěz měl o dvě třídy silnější družstvo. Remíza s ním v jednom utkání je velice cenná. Děkuji všem našim hráčům za vzornou reprezentaci školy. Nikdo z hráčů nezklamal. Doufám, že jim turnaj přinesl cenné zkušenosti, které mohou při dalším tréninku zúročovat.


  Ondřej Kořínek, vedoucí družstva

  Šachy okres 2015  
 • 2.12.2015
  Správce

  Krajské kolo soutěže Pišqworky


  19. 11. 2015 se v Hradci Králové konalo krajské kolo soutěže Pišqworky, pořádané sdružením Student Cyber Games a Masarykovou univerzitou. Do soutěže se z okresního kola probojoval tým studentů naší školy s názvem Šest cibulek s medvědem. První dvě hry v základní soutěži probíhali hladce a obě skončili vítězstvím 14:6 respektive 16:4. Ve třetí hře však přišel na řadu soupeř z loňského finále a historie se bohužel opakovala v podobě těsné prohry 8:12. Na postup ze základní skupiny dvě výhry stačily. Schopnosti členů našeho týmu však už bohužel nestačily ve čtvrtfinále na tým z Gymnázia Vrchlabí a náš tým se tak umístil na 5. – 8. místě.
   

  pIšQworky 2015 pIšQworky 2015
  pIšQworky 2015 pIšQworky 2015
 • 10.11.2015
  Správce

  pIšQworky – postupujeme do krajského kola

  4. 11. 2015 se dva týmy z naší školy vydaly obhájit loňské vítězství v oblastním kole meziškolní soutěže pIšQworky. Účast byla totožná jako v loňském roce, tedy 16 týmů ze škol z Jičína, Vrchlabí, Hostinného, Staré a Nové Paky. První tým byl vyřazen již v základní skupině, kde ale zvládl alespoň porazit tým z Masarykovy obchodní akademie Jičín. Druhý tým, jehož složení se od loňského roku poměrně značně změnilo, zvládl postoupit ze skupiny i z čtvrtfinále, v semifinále však těsně prohrál a celkově se umístil na 4. místě, které však na postup do krajského kola stačilo. Loňský a předloňský triumf se tak bohužel nepovedlo zopakovat.

  pIšQworky 2015 pIšQworky 2015
  pIšQworky 2015 pIšQworky 2015
 • 24.9.2015
  Správce

  Tomáš Festa ze třídy SC4 se stal vítězem v denním kole v programování CNC strojů na MSV BRNO 2015 – celkově obsadil vynikající 2. místo

  Soutěž v CNC programování – hlavní pořadatel SST Praha

  Dne 18. 9. 2015 se naše škola zúčastnila exkurze na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Na veletrhu si žáci mohli prohlédnout velké množství strojírenských novinek. Letošní ročník veletrhu byl zaměřen na průmyslovou automatizaci a robotizaci. Velká část expozic byla věnována 3D tisku z různých materiálů (titan, plast), novinkám v CNC obráběcích strojích. Dále bylo možno vidět novou techniku pro měření a diagnostiku a velké množství automatizačních prvků. Součástí MSV Brno je již řadu let soutěž určená mladých programátorům CNC strojů. Soutěž probíhala ve třech řídicích systémech, první systém je od firmy SIEMENS SINUMERIK OPERATE – modul soustružení a to v nejnovější verzi, kterou firma dodává jako řídicí systém do CNC strojů, dále řídicí systém HEIDENHAIN iTNC 530 - frézování a systém pro soustružení FANUC.

  Za naši školu se soutěže zúčastnili žáci 4. ročníku SPŠ, zaměření programování CNC strojů, v programu SIEMENS a studenti VOŠ v programu HEIDENHAIN. Soutěžící dostali k dispozici technický výkres součásti a 3D model. Dle zadaných parametrů měli naprogramovat danou součást v časovém limitu 90 minut. Výsledný program posoudil technik a porotce, nejlepší program byl odeslán na CNC stroj a výroben obrobek.

  Soutěž se skládá z více kol, ti nejlepší z jednotlivého dne postupují dále, z nich se pak vybírá celkový vítěz. V programu SIEMENS byl v denním kole nejlepší student SC4 – Tomáš Festa a v systému HEIDENHAIN se našim studentům ve velké konkurenci nepodařilo postoupit. Soutěže se zúčastnilo celkem 135 žáků ze 33 škol z celé České republiky.

  V celkovém hodnocení se Tomáš Festa umístil na vynikajícím 2. místě.

  Na závěr proběhlo vyhodnocení a poděkování, studenti byli porotou pochváleni za vzorný přístup a předvedený výkon.

  Soutěž v CNC programování Soutěž v CNC programování
  Soutěž v CNC programování Soutěž v CNC programování
 • 15.6.2015
  Správce

  Celostátní matematická soutěž 2014/2015 - vynikající výsledek Ondřeje Koláře a Ondřeje Ettla
   

  V únoru 2015 proběhlo školní kolo MATEMATICKÉ SOUTĚŽE připravené učitelkami matematiky RNDr. Radmilou Augustinovou, Mgr. Milenou Drobníkovou, Mgr. Ivanou Mádlovou, Mgr. Radkou Novákovou. Úlohy řešilo 47 studentů, kteří byli rozděleni do čtyř kategorií podle jednotlivých ročníků.
   

  Do celostátního kola postoupili dva nejlepší žáci z každé kategorie a to Ondřej Ettl ET1, Antonín Říha I1B, Ondřej Kolář ET2 Iva Podmanická I2A Ondřej Šimeček I3B Martin Bret EA4 Jiří Kulich EA4.
   

  Dvacátý třetí ročník Celostátní matematické soutěže se uskutečnil 20. března 2015 v několika soutěžních střediscích. Naše škola se tradičně zúčastnila v nejbližším soutěžním středisku v Hradci Králové.


  Vynikajícího výsledku dosáhli:


  Ondřej Kolář ze třídy ET2, který v konkurenci 319 účastníků obsadil skvělé 7. - 11. místo, když získal 19 bodů z možných 25 a Ondřej Ettl ze třídy ET1, který v konkurenci 318 účastníků obsadil 34. - 39. místo, když získal 12 bodů z možných 25.
  Velmi dobré výsledky svědčí o připravenosti našich studentů a o jejich zájmu zvyšovat své matematické znalosti a dovednosti.


  Všem studentům za reprezentaci školy děkujeme a gratulujeme úspěšným řešitelům.


  Mgr. Ivana Mádlová
   

 • 9.4.2015
  Správce

  Mistrovství ČR školních týmů 2015


  Ve dnech 30. 3. 2015 a 31. 3. 2015 se naše šachové družstvo zúčastnilo Mistrovství ČR školních týmů v šachu v Ústí nad Labem. Naším cílem bylo vylepšení loňského 14. místa, které bylo úspěšné. Ještě před turnajem, díky Tomáši Krausovi, dostala naše škola skvělou reklamu (viz obrázek s komentářem) na nejnavštěvovanějším šachovém webu v České republice - http://www.nss.cz/dve-finale-republiky-skol-s-on-line
   

  Tomáš Kraus

  Naše družstvo bylo téměř v identické sestavě jako v loňském roce, jen již úspěšně odmaturovaného Michala Palounka nahradil Josef Zívr. V loňském roce bylo naše družstvo nasazené jako 9. Letos jsme na tom byli trochu hůře, byli jsme nasazení až jako 17.


  I přes horší nasazení, se nám cíl podařilo splnit, kde jsme letos skončili na velmi pěkném 12. místě z 32 týmů. Cesta k němu ale byla diametrálně odlišná než v loňském roce, v kterém jsme hráli s převážně hůře nasazenými týmy, než jsme byli sami.


  Jen pro připomenutí, hrají proti sobě vždy 4 hráči z každého ze dvou týmů, kde výhra jednoho hráče se počítá 1 bodem pro družstvo, remíza 0,5 bodem a prohra 0. Turnaj se hrál olympijským systémem, tj. do konečného pořadí se nepočítá výhra družstva, ale součet bodů jednotlivých hráčů. I když se výhra družstva nepočítá, v turnaji se nám povedlo několik překvapivých a velice dobrých výsledků. Hráli jsme převážně s daleko výše nasazenými týmy (nasazení je dáno průměrem výkonosti každého týmu): s týmem nasazeným číslem 1 (remizovali jsme 2:2), č. 4 (prohráli jsme 3:1), č. 5 (prohráli jsme 3:1), č. 7 (vyhráli jsme 2,5 : 1,5), č. 9 (vyhráli jsme 3:1), č. 12 (prohráli jsme 2,5:1,5). S níže nasazenými týmy jsme hráli takto: č. 20 (remizovali jsme 2:2), č. 21 (vyhráli jsme 3:1), č. 25 (vyhráli jsme 3:1). S celkovými vítězi turnaje (nasazeni jako číslo 1) jsme hráli již v prvním kole, kdy nescházelo moc a místo remízy 2:2 jsme je porazili 3:1, kde o nedotažení partie rozhodovalo málo času našeho hráče. Celkově třetí tým jsme porazili 2,5 : 1,5, což byl také husarský kousek. Třešničkou na dortu pro náš velmi dobrý celkový výsledek bylo vyhlášení Tomáše Krause nejlepším hráčem na 1. šachovnici (na ni bývají nejlepší hráči z každého družstva), kde jako jediný v turnaji uhrál 9/9 (100 %). V několika partiích jsem neměl z jeho hry dobrý pocit, ale Tomáš měl vše důkladně rozmyšlené a soupeře víceméně přehrával. Další naši hráči si vedli následovně:


  Vojtěch Kykal v prvním kole porazil daleko silnějšího hráče, ale v dalších utkáních prvního dne se mu přestalo dařit. I když jeho partie byly bojovné, tak mu v nich scházelo kousek štěstí. Po večerním rozhovoru s Vojtou a mým doporučením na změnu stylu hry se mu další den dařilo podstatně lépe. Uhrál celkem 3 body z 9 utkání. Při změnu stylu hry a píli může být jeho hra ještě silnější. Hrál s o něco silnějšími soupeři, než bylo jeho hodnocení.


  Michal Suchánek sehrál velice dobrý turnaj, bylo na něj spolehnutí, uhrál 5 bodů z 9 partií. Soupeře měl v průměru o 200 bodů silnějších, než je on sám. Hrál bojovně, pokud bude na sobě dále pracovat, může z něho být velice silný hráč. V některých partiích se od něj i odvrátilo štěstí, kdy soupeře přehrál, ale nedostatek času způsobil, že partii nedotáhl do vítězného konce. Jeho bodový zisk mohl být i daleko větší.


  Josef Zívr hrál se soupeři v průměru o 300 bodů silnějšími. Byl to jeho první turnaj na mistrovství, tak v některých partiích zaplatil nováčkovskou daň. Uhrál 2 body z 9 partií, ve spoustě zápasů rozehrál partii výtečně, ale v závěru partií již ztrácel. Pokud bude na sobě dále pracovat, může z něj být také silný hráč.


  V poslední den byl mezi jednotlivými koly program zpestřen vystoupeními gymnastických kroužků. Akce byla velice dobře uspořádána, pořadatelé odvedli skvělou práci. Děkuji všem reprezentantům naší školy za výborný přístup i výsledky. Odehráli jsme velice dobrý turnaj. Kdyby každý z hráčů kromě Tomáše Krause v jedné své partii zvítězil, dělili bychom se o třetí místo, protože tak málo nám scházelo na bednu – od třetího místa nás dělily pouhé 3 body. Výsledky můžete nalézt v odkazu –
  http://chess-results.com/tnr164576.aspx?lan=5&art=0&rd=9&wi=821

  Ondřej Kořínek

  Mistrovství ČR školních týmů 2015 Mistrovství ČR školních týmů 2015
  Mistrovství ČR školních týmů 2015 Mistrovství ČR školních týmů 2015
 • 26.3.2015
  Správce

  Matematická soutěž 2014/2015

  V únoru 2015 proběhlo školní kolo MATEMATICKÉ SOUTĚŽE. Zúčastnilo se 47 celkem žáků maturitních i učebních oborů, kteří byli rozděleni do čtyř kategorií podle jednotlivých ročníků.


  Z každé kategorie postupují první dva žáci do celostátního kola. Naši školu budou reprezentovat Antonín Říha (I1B), Ondřej Ettl (ET1), Ondřej Kolář (ET2), Iva Podmanická (I2A), Ondřej Šimeček (I3B), Petr Hotovec (I3B), Martin Bret (EA4) a Jiří Kulich (EA4).

  Velmi slušná účast je dobrý signál, že si naši studenti uvědomují důležitost matematické gramotnosti v jejich technickém vzdělávání a mají zájem porovnat své znalosti se žáky z jiných tříd a z jiných středních škol.

  Všem účastníkům soutěže blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.
   

 • 13.3.2015
  Správce

  Matematická soutěž 2014/2015
  školní kolo

   

  matem_soutez_2014.JPG, 89kB

  Mgr. Ivana Mádlová

 • 11.3.2015
  Správce

  Jak si vedla naše škola na soutěži KyberRobot v Liberci?


  I v letošním roce uspořádala Technická univerzita Liberec, fakulta mechatroniky, již 8. ročník kreativní soutěže robotů, pro děti základních škol a studenty středních škol. Konala se 4. března 2015 v prostorách konferenční místnosti informačního centra univerzity. Soutěž připravuje univerzita v rámci projektu EDUTECH. (Vzdělávání pro efektivní transfer technologií a znalostí v přírodovědných a technických oborech). Záštitu i nad letošním ročníkem převzal děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studí TUL profesor Václav Kopecký. Cílem projektu, který podporuje Evropská unie, je jednak vzbudit zájem mládeže o technické obory a zároveň posílit vztahy univerzity se středními i základními školami. Cílem kreativní soutěže a celého projektu „Otevřená univerzita“ je prověřit schopnosti a nápaditost studentů a také u nich vzbudit zájem o studium technických oborů. Soutěžit se mělo jako tradičně ve dvou kategoriích: „Stavebnice Bioloid“ a „Libovolný robot bez použití stavebnice Bioloid“ a to ve dvou věkových kategoriích, žáci ZŠ a studenti SŠ. Vzhledem k tomu, že se do kategorie Bioloid přihlásil pouze student naší školy, byla tato kategorie zrušena.


  Naše škola měla tedy jednoho zástupce v soutěži „Libovolný robot“ a to Víta Dohnala ze třídy SM 4, který soutěžil se svým inteligentním automobilem. Do poroty zasedli zástupci všech soutěžících, tedy i žáků ZŠ a porota v tomto složení hodnotila obě věkové kategorie. Ve svém hodnocení se zaměřila na choreografii a kreativitu sestavy, využití všech funkcí robota, prezentaci řešení a dodržení časového limitu 5 minut. Po uplynutí časového limitu měla porota časový prostor pro otázky na soutěžícího. Hodnotilo se bodovým systémem od 0 do 10, přičemž nejhorší a nejlepší bodové ohodnocení se škrtalo. Protože ne vždy se zrovna v kýžený okamžik podaří vše vyladit, hodnotila porota také nápad, který stál u zrodu robota, bez ohledu na to, zda se ho podařilo plně předvést, či nikoliv. Hodnotily se také připravené prezentace. Letos byla vyhlášena nová cena napříč všemi kategoriemi, Cena kreativity. „Každý člen týmu, který tuto cenu dostane, získává tablet,“ uvedla při zahájení garantka soutěže Lenka Kretschmerová z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Proděkan téže fakulty Jaroslav Nosek při zahájení soutěže zdůraznil: „Naše fakulta talenty potřebuje, a proto podporujeme talenty, které v už tak mladém věku něco dokážou. Pokud se někdo ze soutěžících přihlásí ke studiu na naši fakultu, při přijímacím řízení jeho účast v soutěži Kyberrobot maximálně zohledníme. Pokud bude jeho výsledek v soutěži excelentní, automaticky ho přijímáme,“ dodal proděkan fakulty Jaroslav Nosek. V kategorii „Libovolný robot“ soutěžily čtyři školy, které zastupovali jak jednotlivci, tak i týmy. Celkem bylo v soutěži přihlášeno 7 robotů.


  A jak si vedl náš soutěžící Vít Dohnal? Obsadil se svým robotem 3. místo, přičemž druhé místo mu uniklo jen o dva body. Mimo to získal i cenu za nejlépe provedeného robota, kterou na soutěži vyhlásili zástupci časopisu Automa, a tou bylo roční předplatné tohoto časopisu. Pro naši školu rovněž získal roční předplatné časopisu DPS elektronika od A do Z. Třetí místo bylo dotováno sponzorem ČEZ a.s. finanční částkou 2 000 Kč, kterou obdržel soutěžící na svůj účet. K tomuto výbornému výsledku gratulujeme. Věříme, že úspěchy, které v této soutěži máme, budou inspirovat naše studenty k účasti na 9. ročníku soutěže Kyberrobot.


  V rámci soutěže, které se zúčastnili jako diváci studenti EA4 a studenti SM2 (kteří navštěvuji kroužek robotiky) byla uspořádána exkurze do mechatronické laboratoře a laboratoře silnoproudé elektrotechniky. V mechatronické laboratoři mohli studenti vidět v provozu roboty firmy ABB, veškeré její vybavení a seznámit se s provozem této laboratoře. I v této laboratoři pracují studenti se stavebnicemi Lego a Bioloid. V laboratoři silnoproudé elektrotechniky byla prohlídka zaměřena na motory a jejich zkoušení. Byla přislíbena i návštěva vědeckého centra univerzity, zejména jeho laserové laboratoře. Pro nemoc pracovníků tohoto pracoviště však nebylo možné exkurzi realizovat.
   

  Soutěž Kyberrobot Soutěž Kyberrobot
  Soutěž Kyberrobot Soutěž Kyberrobot
  Soutěž Kyberrobot Soutěž Kyberrobot
 • 9.3.2015
  Správce

  Školní kolo soutěže NAG 2015 - 5. ročník

   

  Ve čtvrtek 5. března proběhlo v učebně u3 školní kolo soutěže Networking Academy Games, které ověřilo dovednosti studentů třetích a čtvrtých ročníků v praktických i teoretických znalostech počítačových sítí. V první hodinové části studenti v samostatných kategoriích pro 3. a 4. ročník řešili zprovoznění počítačové sítě v síťovém simulátoru Packet Tracer. Ve druhé části absolvovali teoretický test. Vítězi se stali v kategorii 4. ročník Vojtěch Sajdl ze třídy I4A a v kategorii 3. ročník Petr Hotovec ze třídy I3B.


  Na základě dalších umístění se do národního kola v Praze nominovali ještě Michaela Tauchmanová ze třídy I4B a Lukáš Vlček ze třídy I4A.

  V. Vik

  Vyhlášení NAG
 • 6.2.2015
  Správce

  Krajské kolo přeboru středních škol v šachu 27. 1. 2015


  V úterý 27. 1. 2015 se v Třebechovicích pod Orebem konalo, stejně jako v minulém roce, Krajské kolo přeboru středních škol v šachu. Naše družstvo zůstalo v takřka nezměněné sestavě, kde pouze Michala Palounka nahradil Josev Zívr, proto bylo cílem skončit do 2. místa a postoupit na mistrovství republiky školních týmů. I když meteorologové hlásili sněžení, tak jsem si nemyslel, kolik problémů nám sníh přinese. Na krajském kole se hraje podle olympijského systému, kde se sčítají body všech hráčů (za vítězství 1 bod, za remízu 0,5 a za prohru 0 – něco podobného jako počet vstřelených/obdržených branek ve fotbale), takže každý bod hráče je důležitý. Nečekaná událost se objevila již v 7.30 ráno, když na smluveném místě byli pouze 3 hráči a chyběl Michal Suchánek. Po telefonátu s Michalem jsme zjistili, že z Nové Paky nejezdí kvůli sněhové kalamitě žádné autobusy, které byly vypraveny ze Špindlerova Mlýna. Situace byla vážná, protože náhradník se den před utkáním omluvil a hrát ve třech znamenalo rozplynutí snu o postupu na republiku, vzhledem ke kvalitě ostatních družstev. I tak jsme ale vyrazili ve třech a s Michalem jsme se domluvili, že se zkusí co nejrychleji (až nějaký autobus pojede) přesunout přes Jičín do Hradce Králové. Naštěstí v 1. kole jsme měli volný los (hrál lichý počet týmů), takže jsme neprohrávali hned 1-0. Na konci 1. kola jsem vyjel pro Michala do Hradce, ale bohužel 15 – 20 minutová cesta znamenala, že Michal přišel ke druhému kolu o 10 minut déle (hrálo se tempem 20 minut pro každého hráče). I když Michal soupeře přehrál, tak chybějící čas zapříčinil, že Michal ve vyhrané pozici spadl na čas a vyhráli jsme po boji „pouze“ 3:1. I když to nevypadá, tak i v tak dlouhém turnaji právě tento bod mohl nakonec všechno rozhodnout o postupu na republikové kolo. V druhém kole jsme remizovali s Novým Bydžovem 2:2, který v loňském roce skončil v krajském kole těsně za námi a letos měl trochu oslabenou sestavu. Dále přišla dvě jasná vítězství 4:0 s papírově slabšími soupeři, i když průběh partií byl místy až infarktový. Celou dobu turnaje jsme se drželi na 2 až 3 místě a v závěru přišla klíčová utkání. Gymnázium Rychnov jsme porazili pouze 2,5 : 1,5 (vypadalo to na 3,5 : 0,5), když Tomáš Kraus kvůli nedostatku času vzal soupeřem nabídnutou remízu ve vyhrané pozici a poprvé prohrál Vojta Kykal (dosud vše vyhrával). V dalším kole jsme se střetli s Náchodem A, dosud vedoucím týmem, kde jsme smolně prohráli 1,5 : 2,5. Po tomto kole hrálo vše proti nám. Byli jsme na 3. místě, půl bodu za postupem a s těžším losem než soupeři. Moje instrukce pro družstvo byly jasné, hrajte na výhru i za cenu prohry, jiná šance není. Silný tým Gymnázia HK jsme porazili 3:1, kdy Vojta v nervy drásající partii nakonec vyhrál zcela prohranou partii s mistryní republiky. Před posledním kolem jsme pořád ztráceli 0,5 bodu na postup a ani výhra 4:0 nad silným protivníkem by nám nemusela zaručit umístění do 2. místa. V posledním kole jsme sehráli nejlepší zápas v celém turnaji, kdy jsme vyhráli 4:0 a pak jsme čekali, jak budou hrát naši protivníci. Doposud vedoucí družstva překvapivě ztrácela (v jednu chvíli byla i teorie, že všechna 3 družstva budou mít stejně bodů i navzájem stejné výsledky, kde by o pořadí rozhodovalo počet bodů prvního hráče, kde Tomáš Kraus byl v celém turnaji nejlepší), takže po posledním kole jsme měli shodně bodů jako Gymnázium Rychnov. O našem prvním místě v turnaji a postupu na republikové kolo rozhodl vzájemný zápas, který jsme vyhráli! Ze svého pohledu musím říct, že napínavější turnaj jsem za svoji kariéru neviděl, kde o postupu rozhodovaly minimální bodové rozdíly. Naše družstvo hrálo ve složení: Tomáš Kraus 7,5 bodu/z 8 bodů možných; Vojtěch Kykal 6/8; Michal Suchánek 5,5/8; a Josef Zívr 5/8. Všichni hráči zaslouží velkou pochvalu, příkladně bojovali a i v kritických situacích hráli s chladnou hlavou. Jejich přístup byl příkladný. Pokud se jim něco nepovedlo, tak o to více se snažili odčinit svůj neúspěch v dalším utkání. Na šachovém kroužku ve škole se pokusíme zanalyzovat a odstranit jejich některé z nejčastější chyby, aby na mistrovství republiky předvedli ještě lepší výkon. Důležitost turnaje vyzdvihuje i fakt, že jako doprovod se zúčastnili i někteří ředitelé škol. Na druhém místě za námi se umístilo družstvo z Gymnázia v Rychnově pod vedením ředitele školy Mgr. Petra Kačírka, mého bývalého spoluhráče z prvoligové Slavie Hradec Králové.


  Mgr. Ondřej Kořínek
   

  Šachy Šachy
  Šachy Šachy
  Šachy Šachy
 • 12.12.2014
  Správce

  Cesta týmu naší školy od oblastního kola až po celorepublikové kolo soutěže pIšQworky


  Poslední říjnový den roku 2014 se dva týmy z naší školy vydaly obhájit loňské vítězství v oblastním kole meziškolní soutěže v piškvorkách nazvané pIšQworky. Účast byla vyšší než v loňském roce, sešlo se hned 16 týmů ze škol z Jičína, Vrchlabí, Hostinného, Staré a Nové Paky. Oba naše týmy byly nalosovány do stejné skupiny, z níž ale oba týmy s přehledem postoupily do vyřazovací části. První tým byl vyřazen ve čtvrtfinále budoucím bronzovým týmem s názvem Sovy a umístil se tedy na hezkém 5. – 8. místě. Druhý tým, nesoucí opět jméno Sluníčka, nejprve s přehledem postoupil z čtvrtfinále a v semifinále se utkal s týmem Sovy. Po remíze a následném velmi napínavém rozstřelu pomstila Sluníčka náš první tým a postoupila tak do finále. Finálová hra skončila remízou a bylo tak nutno přistoupit k rozstřelu, kterého se opět ujal Michal Suchánek ze třídy I4B a bezchybnou hrou dovedl svůj tým k vítězství. Sluníčka tak obhájila loňské vítězství v oblastním kole a postoupila opět do kola krajského.
   

  V Hradci Králové se 21. 11. 2014 konalo krajské kolo soutěže Pišqworky, pořádané sdružením Student Cyber Games a Masarykovou univerzitou. Do soutěže se z okresního kola probojoval tým studentů naší školy s názvem Sluníčka. Po hladkém vítězství v základní skupině se Sluníčka utkala s týmem z Jiráskova gymnázia v Náchodě a bez větších obtíží zvítězila. V semifinále pak přišel na řadu tým z gymnázia v Nové Pace. Přesto, že tento tým postupoval v Nové Pace až ze třetího místa, ukázal se jako obstojný soupeř a o vítězství našeho týmu rozhodl až rozstřel. Finále pak probíhalo za velkého spěchu, protože oba týmy měly již jistý postup do celorepublikového kola, což se podepsalo na výsledku a tak náš tým podlehl a skončil na druhém místě za týmem z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové.
   

  Na Masarykově univerzitě v Brně se 28. 11. 2014 konalo celorepublikové kolo soutěže Pišqworky, na které se kvalifikoval tým z naší školy spolu s dalšími 23 týmy z Česka a Slovenska. Naše škola byla jednou z pouhých třech odborných škol, jejichž tým se zvládnul kvalifikovat. Zbylých 21 startovních příček obsadily týmy žáků z gymnázií. V prvních dvou hrách ve skupině chybělo našim vždy trochu štěstí, obě dvě tak skončily pouze remízou. Následovaly dvě prohry proti budoucímu bronzovému a bramborovému týmu a se stejným výsledkem bohužel skončily i poslední dvě hry v základní skupině. Ze základní skupiny tak náš tým postupoval z posledního místa a zbývala už pouze hra o celkové umístění na posledních 4 místech. V první hře nestačili naši žáci na tým z gymnázia z Jindřichova Hradce, v druhé již však úspěšně zdolal tým ze SOŠ Liptovský Hrádek a skončil tak na 23. místě. Vzhledem k tomu, že v loňském roce náš tým vypadl již v krajském kole, lze i toto považovat za úspěch a viditelný posun. Nezbývá než popřát našim žákům úspěch a opětovný posun i v příštím roce.


  Ing. Zdeněk Kořínek
   

  Piškvorky Piškvorky
 • 5.11.2014
  Správce

  Pohár 1. ročníku soutěže firmy SIEMENS zůstává na VOŠ a SPŠ, Jičín


  V termínu 23. – 24. října proběhlo na Vyšší odborné škole a střední průmyslové škole v Jičíně setkání zástupců partnerských škol společnosti Siemens. Účastnili se ho zástupci firmy a dále partnerských škol z Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy Jičín, Středního odborného učiliště Domažlice a Střední školy technické a zemědělské Mohelnice.


  Úvodním slovem zahájila setkání paní ředitelka Ing. Alena Žalská spolu s manažerem společnosti Siemens ČR panem Jiřím Karasem.


  Pan David Suchý (Siemens) nás seznámil s proběhlým setkáním partnerských škol v Linci. Následovala zajímavá prezentace Evy Klocové (Siemens) na téma mezinárodní CNC programovací soutěž – World Skills. Této soutěže se účastní velký počet zemí, Česká republika zde zatím chybí. Bude se účastnit příští rok?


  Následovalo představení Vyšší průmyslové školy a střední odborné školy v Jičíně s prohlídkou prostor a praktickými ukázkami z obrábění, elektrotechniky, pneumatiky a informačních technologií. Účastníci si prohlédli mimo jiné CNC obráběcí stroj v provozu, pneumatické prvky nebo 3D tiskárnu.


  Po prohlídce školy následovala exkurze do firmy VAPOS, spol s r.o. Firma se zabývá výrobou CNC obráběcích strojů, výrobou tažných zařízení k osobním automobilům a zakázkovou výrobou pro automobilový průmysl.


  Druhý blok setkání začal v pátek v ranních hodinách a představili se zde zástupci Technické univerzity v Liberci, dále pak zástupci partnerských firem Deprag CZ a.s., Skopísek Střeleč a.s., Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

  Setkání vyvrcholilo vyhlášením soutěže o Putovní pohár partnerských škol SINUMERIK CUP. Soutěž se uskutečnila v programu SIEMENS SINUMERIK OPERATE – modul SHOP Milling, který firma dodává, jako řídicí systém, do CNC obráběcích strojů. Tato celorepubliková soutěž probíhala mezi všemi certifikovanými školami. Za naši školu se soutěže zúčastnili studenti, nyní již 4. ročníku SPŠ – zaměření programování CNC strojů, jmenovitě Skalský Pavel, Volný Adam, Šolc Jakub a Novotný Jiří ze třídy SC4.


  Jako zadání, měli studenti, k dispozici technický výkres součásti a 3D model. Dle zadaných parametrů naprogramovali danou součást, zpracovali technologický postup a tabulku nástrojů, včetně návrhu řezných podmínek, atd. Následný program poslali zpět k posouzení technikům do SIEMENSU. Pro druhou část se studenti připravili prezentaci k danému výrobku, kde před porotou detailněji popisovali technologický postup výroby soutěžního obrobku a odpovídali na všetečné otázky poroty. Porotu tvořili z řad učitelů VŠ strojní (VUT Brno) a zástupci firmy SIEMENS, hlavním hodnotitelem byl Ing. Aleš Polzer, Ph.D. odborný asistent z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.


  Samotného vyhodnocení se ujal zástupce Technické univerzity v Liberci pan Aleš Polzer, který byl hlavním porotcem a seznámil přítomné soutěžní týmy s výsledky hodnocení jejich soutěžních prací.


  První místo obsadili studenti Vyšší odborné školy z Jičína, druhé místo patří studentům z Mohelnické Střední školy technické a zemědělské a třetí místo získal tým ze Středního odborného učiliště v Domažlicích. Vítězný tým převzal z rukou zástupců společnosti SIEMENS putovní pohár SINUMERK CUP.


  Po vyhlášení výsledků proběhla diskuze k samotné soutěži a bylo vyhlášeno další soutěžní kolo o Putovní pohár partnerských škol Siemens SINMUERIK CUP pro školní rok 2015/2016.
   

  setkání zástupců partnerských škol společnosti Siemens setkání zástupců partnerských škol společnosti Siemens
  setkání zástupců partnerských škol společnosti Siemens setkání zástupců partnerských škol společnosti Siemens
  setkání zástupců partnerských škol společnosti Siemens setkání zástupců partnerských škol společnosti Siemens
  setkání zástupců partnerských škol společnosti Siemens setkání zástupců partnerských škol společnosti Siemens
 • 5.11.2014
  Správce

  Tým naší školy postoupil do krajského kola v soutěži pIšQworky


  31. 10. 2014se dva týmy z naší školy vydaly obhájit loňské vítězství v oblastním kole meziškolní soutěže v piškvorkách nazvané pIšQworky. Účast byla vyšší než v loňském roce, sešlo se hned 16 týmů ze škol z Jičína, Vrchlabí, Hostinného, Staré a Nové Paky. Oba naše týmy byly nalosovány do stejné skupiny, z níž ale oba týmy s přehledem postoupily do vyřazovací části. První tým byl vyřazen ve čtvrtfinále budoucím bronzovým týmem s názvem Sovy a umístil se tedy na hezkém 5. – 8. místě. Druhý tým, nesoucí opět jméno Sluníčka, nejprve s přehledem postoupil z čtvrtfinále a v semifinále se utkal s týmem Sovy. Po remíze a následném velmi napínavém rozstřelu pomstila Sluníčka náš první tým a postoupila tak do finále. Finálová hra skončila remízou a bylo tak nutno přistoupit k rozstřelu, kterého se opět ujmul Michal Suchánek ze třídy I4B a bezchybnou hrou dovedl svůj tým k vítězství. Sluníčka tak obhájila loňské vítězství v oblastním kole a postoupila opět do kola krajského.
   

 • 2.10.2014
  Správce

  MSV BRNO 2014 – 57. ročník – 30. 9. 2014


  Soutěž v CNC programování – hlavní pořadatel SST Praha


  Dne 30. 9. 2014 se naše škola zúčastnila Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Na veletrhu si studenti mohli prohlédnout velké množství strojírenských novinek, pro zajímavost 3D tisk materiálu z titanu, novinky v obráběcích strojích, novou techniku pro měření a diagnostiku a velké množství automatizačních prvků. Součástí MSV Brno, je již řadu let soutěž, určená mladých programátorů CNC strojů. Soutěž probíhala ve třech řídících systémech, první program, je od firmy SIEMENS SINUMERIK OPERATE – modul SHOP Milling a to v nejnovější verzi, kterou firma dodává, jako řídicí systém do CNC strojů. Dále řídicí systém HEIDENHAIN a systém pro soustružení FANUC.


  Za naší školu se soutěže zúčastnili studenti 4. ročníku SPŠ – zaměření programování CNC strojů, v programu SIEMENS a studenti VOŠ v programu HEIDENHAIN. Toto soutěž je vícekolá, tzn. nejlepší studenti z jednotlivého dne, postupují dále, z nich se pak vybírá celkový vítěz. V programu SIEMENS byl nejlepší student SC4 – Pavel Skalský a v systému HEIDENHAIN student V3 – Jakub Tomeš.


  Soutěž měla následující parametry. Studenti dostali k dispozici technický výkres součásti a 3D model. Dle zadaných parametrů měli naprogramovat danou součást. Následný program posoudil technik a porotce, nejlepší program byl odeslán na CNC stroj a výroben dle něj obrobek ze syntetického dřeva.


  Na závěr bylo vyhodnocení a poděkování, studenti byli porotou pochváleni za vzorný přístup a předvedený výkon, dále jen již zbývá vyčkat na celkové výsledky, které sdělí SST Praha, až po zhlédnutí všech soutěžních programů.
   

  MSV Brno 2014 MSV Brno 2014
  MSV Brno 2014 MSV Brno 2014
  MSV Brno 2014 MSV Brno 2014
 • 26.6.2014
  Správce

  Soutěž SIEMENS – 1. ročník


  Soutěž firmy SIEMENS v programu SIEMENS SINUMERIK OPERATE – modul frézování


  Dne 10. 6. 2014 se konal, na naší škole VOŠ a SPŠ, Jičín, první ročník soutěže mladých programátorů CNC strojů. Soutěž probíhala v programu od firmy SIEMENS SINUMERIK OPERATE – modul SHOP Milling a to v nejnovější verzi, kterou firma dodává, jako řídicí systém, do CNC strojů. Za naší školu se soutěže zúčastnili studenti 3. ročníku SPŠ – zaměření programování CNC strojů. Pro první ročník byl zvolen výrobek na frézování.


  Soutěž měla následující parametry. Studenti dostali k dispozici technický výkres součásti a 3D model. Dle zadaných parametrů měli naprogramovat danou součást, zpracovat technologický postup a tabulku nástrojů, včetně korekcí atd. Následný program poslali zpět, k posouzení technikům do SIEMENSU. Dále následovala druhá část, studenti si připravili prezentaci, kde detailněji popisovali, před porotou, technologický postup výroby soutěžního obrobku a odpovídali na všetečné otázky poroty z řad učitelů VŠ-strojní a zástupců firmy SIEMENS.


  Na závěr bylo vyhodnocení a poděkování, studenti byli porotou pochváleni za vzorný přístup a předvedený výkon, dále jen již zbývá vyčkat na celkové výsledky, které sdělí firma SIEMENS až po zhlédnutí všech partnerských a certifikovaných pracovišť na školách v ČR.


  za kolektiv František Kubín
   

 • 20.6.2014
  Správce

  Celostátní matematická soutěž 2013/2014 vynikající výsledek Adama Valenty


  Dvacátý druhý ročník Celostátní matematické soutěže se uskutečnil 28. března 2014 v několika soutěžních střediscích.


  Z naší školy se zúčastnilo 8 žáků, kteří se ve školním kole umístili na 1. a 2. místě ve své kategorii.


  Vynikajícího výsledku dosáhl Adam Valenta ze třídy I4B, který v konkurenci 187 účastníků obsadil skvělé 11. místo, když získal 20 bodů z možných 25. Úspěšnými řešiteli byli také Pavel Marx ze třídy I1A a Pavel Ladra ze třídy SC2.
   

 • 19.5.2014
  Mgr. Ondřej Kořínek Ph.D.

  Z naší účasti na Mistrovství ČR v šachu školních družstev

   

  Ve dnech 15. a 16. 4. 2014 se naše družstvo zúčastnilo Mistrovství ČR školních družstev, které se konalo u Nového města na Moravě v hotelu Karla. V tomto hotelu byla ubytována při Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě v roce 2013 běloruská hvězda Daria Domracheva, která na letošní Olympiádě v Soči získala 3 zlaté medaile a stala se jednou z největších hvězd her.


  Ve středu měl do Jičína přijet pan prezident, kterého jsme vzhledem k probíhajícímu turnaji, nemohli stihnout. Povedlo se nám to ale málem při cestě v Hradci Králové, když jsme ho o 30 minut těsně minuli. Kromě sněžení a skoro vánoční atmosféry nás při cestě žádné další překvapení nečekalo. Při příjezdu nás čekal menší šok, protože jsme byli ubytováni jinde, než jsem požadoval a složení na pokojích bylo také jiné. Museli jsme do hrací místnosti dojíždět asi 1 kilometr.


  Naše družstvo hrálo ve složení Tomáš Kraus, Vojtěch Kykal, Michal Suchánek a Michal Palounek. Tomáš Kraus se po turnaji zúčastnil otevřeného mistrovství České republiky mužů, na kterém si vedl skvělým způsobem, když skončil na vynikajícím 23. místě a uhrál si normu mezinárodního mistra. I forma ostatních hráčů vypadala velice dobře, když například Vojta Kykal na dubnovém turnaji o Lhoteckého krále obsadil vynikající 3. místo.


  V turnaji jsme převážně hráli s gymnázii z různých koutů naší republiky. Namátkově zmíním Gymnázium Plzeň, Gymnázium Tábor nebo Gymnáziem Jihlava. Sehráli jsme také pikantní souboj se SPŠ Pardubice, kde jsme byli s jejím vedoucím společně ubytováni na jednom pokoji. Jednalo se tudíž o takové malé derby. Při jednotlivých kolech byla vidět typická situace. Na prvních dvou šachovnicích máme ELOvou převahu, což protivníci kompenzují stejnou situací na zadních šachovnicích. Nejlepší naše utkání bylo paradoxně bohužel to úplně první, kdy jsme vyhráli 3,5 : 0,5. Ve třetím kole jsme dostali první nasazený tým, který obhajoval loňské první místo. Bohužel jsme prohráli 4 : 0. V tomto utkání ztratil body jedinkrát v celém turnaji Tomáš Kraus, který patřil k nejlepším hráčům mistrovství. Pouze slabší los družstva ho připravil o individuální ocenění pro nejlepšího hráče na 1. šachovnici, když dosáhl úctyhodných 8 bodů z 9 partií, stejně jako hráč z vítězného družstva z Gymnázia Brno. Jinak jsme v turnaji střídali slabší chvilky se silnějšími, když jsme těsně vyhráli nebo prohráli. Malé derby, o kterém jsem se zmiňoval výše, jsme naštěstí těsně vyhráli :-) Kluci hráli celkem dobře, každému se povedla alespoň jedna partie, když např. Michal Suchánek vyhrál studiově koncovku v posledním kole, za kterou by se nemusel stydět ani lecjaký šachový velmistr a tím zachránil solidní umístění. Zklamal mě ovšem přístup jednoho hráče, který své slabší soupeře trochu podceňoval, hrál velice rychle, a i když dosáhl vyhraných postavení, tak partie kvůli zbrklosti kazil a připravil sebe i družstvo o lepší výsledek. Doufám, že se do budoucích turnajů poučí a i díky těmto chybám se z něj stane ještě silnější hráč.


  Bodovalo se olympijským způsobem. Sčítaly se do výsledku body všech hráčů. Je to trochu paradoxní, protože by se mohly ve fotbale počítat vstřelené góly a ne body za vítězství.


  Celkově jsme skončili na celkem slušném 14. místě, kde nás 3 body dělili od první pětky. Tyto body jsme ale na šachovnici měli a i lehká smůla nás tak připravila o ještě lepší umístění. Veliká škoda, protože jsme minimálně na 7 místo měli. Tomáš uhrál 8 bodů / 9 partií, Vojta 4 / 9, Michal Suchánek 4 / 9 a Michal Palounek 2 / 9. Kluci ale získali cenné zkušenosti, které se jim v jejich dalším šachovém růstu budou jistojistě hodit. Při odjezdu nás již čekalo jarní počasí plné sluníčka, takže cesta ubíhala rychleji. Všem hráčům děkuji za vzornou reprezentaci školy a slušné vystupování, kterým se všichni prezentovali. Doufám, že si z turnaje kluci kromě diplomu něco odnesli:-)


  Výsledky lze nalézt na adrese http://chess-results.com/tnr122291.aspx?lan=5&art=32&turdet=YES&wi=821
   

  Fotogalerie pořadatele je dostupná na adrese https://picasaweb.google.com/115085634347738786411/MistrovstviCRTymuStrednichSkol2014#6002472643117530274
   

  Mistrovství ČR v šachu Mistrovství ČR v šachu
  Mistrovství ČR v šachu Mistrovství ČR v šachu
 • 7.4.2014
  Správce

  Národní kolo soutěží NAG 2014 a NetRiders 2014


  V tomto roce se podruhé konalo národní kolo soutěží studentů zapojených do programu Cisco Networking Academy v prostorách ČVUT FIT v Praze. Naše škola se již tradičně zapojila do soutěže tříčlenných hlídek HS3. Tato soutěž proběhla v pátek 4. dubna a obsahovala jako vždy dvě části. V prvé praktické měly soutěžící trojice za úkol zprovoznit síťovou komunikaci dvou poboček jedné firmy prostřednictvím sítě internetového providera, a to s využitím technologie virtuálního kanálu, kterou si studenti na místě nastudovali. Ve druhé části studenti samostatně odpovídali v testu na otazky z teorie sítí. Naše hlídka ve složení Martina Egrtová, Filip Nedbal a Milan Vancl (třída I4A) dosáhla historicky nejlepšího umístění - obsadila sedmé místo mezi patnácti soutěžícími družstvy.

  Následující den se konalo ve stejných prostorách národní kolo soutěže NetRiders, kam se z předcházejících školních kol nominovalo vždy nejlepších dvacet studentů ve vyhlášených třech kategoriích. Z našich žáků se do celostátního finále nominovali v kategorii ITESS Martina Egrtová a Filip Nedbal ze třídy I4A a v kategorii CCENT Vojtěch Sajdl ze třídy I3A. V těchto kategoriích jsou zveřejňovány pouze výsledky na prvních třech místech, proto nás velmi potěšilo umístění Vojtěcha Sajdla, který ve své kategorii obsadil první místo.

   

  Všem soutěžícím za vzornou reprezentaci školy děkujeme, blahopřejeme k dosaženým výsledkům a přejeme hodně úspěchů i v dalším rozvíjení odborných dovedností.

   

  Detailní výsledky soutěží jsou na stránce http://www.netacad-games.cz/.

   

  V. Vik
   

 • 27.2.2014
  Správce

  MATEMATICKÁ SOUTĚŽ 2013-2014

  školní kolo

  1. ročníky
   
       
  pořadí jméno třída
  1. Pavel Marx I1a
  2. Martin Lukeš I1a
  3.-4. Petr Novotný I1a
  3.-4. Dominik Pikard ST1
  5. Jiří Sehnal ET1
  6. Matěj Jína I1b
  7.-9. Viktor Mička I1b
  7.-9. Iva Podmanická I1a
  7.-9. Ondřej Kolář ET1
  10.-11. Lukáš Kotula ST1
  10.-11. Matouš Minář I1b
  12.-13. Martin Vojtěch I1a
  12.-13. Marek Štampoch ET1
  14. Adam Starý ET1
  15. Radek Zelinka ST1
   
  2. ročníky
   
       
  pořadí jméno třída
  1. Ondřej Šimeček I2b
  2. Pavel Ladra SC2
  3.-4. Vladimír Podzimek SM2
  3.-4. Martin Zoufalý I2a
  5.-7. Libor Liška I2a
  5.-7. Daniel Rejmont I2a
  5.-7. Jan Rulc I2a
       
  3. ročníky   
       
  pořadí jméno třída
  1. Patrik Dítě  I3b
  2. Michal Suchánek I3b
  3. Michaela Tauchmanová I3b
  4.-5. Filip Musal I3a
  4.-5. Blažek Tomáš  SM3
  6.-9. Sajdl Vojtěch I3a
  6.-9. Vlček Lukáš I3a
  6.-9. Roškot Filip I3a
   
  4. ročníky   
       
  pořadí jméno třída
  1. Adam Valenta I4b
  2. Milan Vancl I4a
  3. Lukáš Hradecký I4a
  4.  Michal Klacík I4a
  5.  Martina Egrtová I4a
  6. Kamil Mádle EA4
  7. Dominik Olbrich I4b
  8. Václav Říha EA4
       

  První dva studenti postupují do celostátního kola.

  Všem účastníkům soutěže blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.

  Výsledky zpracovala: Mgr. Ivana Mádlová

 • 29.1.2014
  Správce

  Krajský přebor čtyřčlenných družstev středních škol v šachu

   

  Dne 23. 1. 2014 se v Třebechovicích konalo krajské kolo čtyřčlenných družstev středních škol v šachu. Zastoupení měla i naše škola, když jsme v okresním kole porazili silné družstvo Gymnázia Hořice. Naše sestava se skládala z hráčů: Tomáš Kraus, Vojtěch Kykal, Michal Palounek, Michal Suchnek a Josef Zívr. Konkurence na krajském kole byla opět vysoká, vždyť mezi adepty na vítězství byla škola Gymnázia Nový Bydžov, která v nezměněné sestavě skončila v loňském roce v republikovém finále na 5. místě a družstvo Gymnázia Hořice, které v loňském roce skončilo na republikovém finále dokonce na 3. místě.


  Naše družstvo se řadilo ke spolufavoritům, vždyť jsme měli na první šachovnici Tomáše Krause, účastníka mistrovství Evropy hráčů do 18 let. Takového hráče by chtěl mít ve družstvu každý vedoucí. Hrálo se olympijským způsobem, sčítaly se body jednotlivých hráčů, vítězství družstva se nepočítalo. Výhodou tohoto hodnocení je větší spravedlivost, protože se zvýhodňuje hlavně vyrovnanost družstva. Stojí ale za úvahu, jestli je tento systém opravdu dobrý, protože kdyby ve fotbale nebo v hokeji nerozhodovaly body ale skóre, bylo by to jistě pro mnohé dost nepochopitelné…


  Právě naše družstvo mělo drobný handicap oproti ostatním družstvům, která byla podle soupisek vyrovnanější. Naším cílem bylo skončit do druhého místa, protože to by nám zajistilo účast na republikovém kole. V prvním kole naše družstvo čekal menší šok, když na druhé šachovnici zaváhal Vojta Kykal s mistryní ČR do 16 let. Tato prohra ale měla na Vojtu pozitivní efekt, když v dalším průběhu neztratil ani bod. Ostatní hráči v pohodě vyhráli. Ve druhém kole jsme hráli s velice těžkým soupeřem, Gymnáziem Hořice. Opět jsme vyhráli 3:1, když Michal Suchánek vyhrál remízovou koncovku nestejných střelců. Na tomto hráči je vidět přehled v koncovkách. Jedním z důvodů je jeho účast v šachovém kroužku na naší škole, kde se právě více zaměřujeme na koncovky, v nichž se říká, že se pozná skutečná síla družstva. Nový Bydžov první 2 kola vyhrál jasně 4:0 a byl 2 body před námi. S Novým Bydžovem jsme hráli ve čtvrtém kole, kde jsme spolehlivě vyhráli na prvních 2 stolech, na třetím remizoval Michal Suchánek. Michalu Palounkovi se partie příliš nepovedla, tak jsem se po zralé úvaze rozhodl, že i vítězná sestava se musí změnit a další kolo dostal Michal volno a zaskočil za něj Josef Zívr. Tento tah se ukázal jako klíčový, protože Michal si odpočinul, spadl z něho tlak nepovedené partie a do konce turnaje již vše vyhrál! I když jsme porazili Nový Bydžov, tak právě kvůli lepšímu skóre součtu výsledků jednotlivých hráčů bylo toto družstvo stále před námi. My jsme se hlavně dívali v tuto chvíli na udržení druhého místa, protože za námi stále byla silná družstva Hořic a Gymnázia Rychnova nad Kněžnou.


  Před předposledním kolem jsme měli ztrátu 2 body na Nový Bydžov a náskok 3 bodů na následující soupeře. Úkol zněl jasně, pokusit se vyhrát co nejvyšším rozdílem a spoléhat, že Nový Bydžov zaváhá. Naše družstvo vyhrálo 4:0 a Nový Bydžov zaváhal, vyhrál „jen“ 3:1, takže do posledního kola jsme šli se ztrátou pouze jednoho bodu. Předpokládal jsem, že i když Nový Bydžov hraje s dosud třetím týmem, první místo si ujít nenechá. Naše družstvo hrálo s posledním, kde jsme rychle vedli 3:0. Michal Palounek měl horší pozici, soupeř pospíchal na vlak a nabídl remízu. V dosavadním průběhu se však choval velice nesportovně, kdy partii nahlas komentoval a říkal našemu hráči, ať se vzdá. Po těchto zkušenostech jsem i s možností prohry nechal našeho hráče dál hrát. Nakonec se vyplatilo, protože soupeř se vzdal, vyhráli jsme 4:0 a čekali, jak dopadne Nový Bydžov. Remizoval 2:2, takže jsme se nakonec stali zaslouženými vítězi. Vždyť jsme všechny družstva porazili a nakonec k nám byla nakloněna i štěstěna, že jsme vyhráli i na skóre. Úspěch je to veliký, ale trochu mě mrzelo, že pořadatelé nedávali hráčům medaile, když se jednalo o již poměrně důležité krajské kolo, což mohu posoudit ze svých bohatých šachových zkušeností z různých turnajů. Tímto triumfem jsme si zajistili účast na republikovém kole. Doufám, že kluci neusnou na vavřínech, budou se věnovat šachům i nadále a v tom případě by tento úspěch nemusel zůstat ojedinělým. Chtěl bych všem hráčům poděkovat za příkladnou reprezentaci školy a závěrem bych se ještě rád zmínil o výkonech našich hráčů.  Tomáš Kraus 7 bodů ze 7 partií – všechny protihráče porážel s přehledem, klíčový hráč a jistý bod pro družstvo, bez něho bychom nevyhráli


  Vojtěch Kykal – 6bodů/7parií – po prvním kole z něho spadla nervozita a další bod již neztratil, velice silný hráč a opora družstva


  Michal Palounek – 4 body/6 partií – Po malé rošádě (2x prohra) mu odpočinek a energetický nápoj prospěl. Příkladně bojoval, uhrál velice důležité body. Obětavý člen – jel na turnaj téměř 100 km.


  Michal Suchánek – 5bodů / 7 partií – Stálice, ani jednou neprohrál, silnější soupeře v pohodě udržel, jeho síla je v koncovkách


  Josef Zívr – 0 bodů / 1 partie – I když Pepa bodově nepřispěl, hlavně on měl zásluhu na vítězství v okresním kole. V krajském kole dodával spoluhráčům optimismus, povzbuzoval je a jeho přístup je příkladný.


  Výsledky jsou k dispozici zde – http://khss.chess.cz/?p=4769

   

  Tímto skvělým výkonem našeho družstva jsme se probojovali na Mistrovství České republiky školních týmů středních škol, které se uskuteční ve dnech 15. až 16. dubna 2014 v Novém Městě na Moravě, kde konkurence bude již veliká. Doufám, že tento skvělý výsledek naší školy přiláká i další zájemce do šachového kroužku na naší škole, které rád uvítám a jsem připraven jim předat své bohaté šachové zkušenosti.


  FIDE Mistr Ondřej Kořínek, vedoucí družstva
   

 • 18.11.2013
  Správce

  Soutěž v piškvorkách

   

   

  Dne 6. 11. se dva týmy z naší školy zúčastnili oblastního kola meziškolní soutěže v piškvorkách nazvané pIšQworky, kde se utkaly s dalšími dvanácti týmy ze škol z Jičína, Vrchlabí, Hostinného, Staré a Nové Paky. Jeden náš tým nesoucí jméno Berušky bohužel vypadl v základní části, protože mu los přidělil skupinu s oběma budoucími finalisty. Druhý náš tým s názvem Sluníčka si po postupu ze základní skupiny nejprve v napínavém souboji vybojoval postup do semifinále, kde si následně poradil s týmem z Gymnázia a SOŠPg Nová Paka. Svůj triumf zakončil vítězstvím ve finále proti týmu z Gymnázia Vrchlabí a odnesl si tak nejen pohár za první místo, ale také postup do krajského kola.

 • 16.10.2013
  Správce

  Soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů  Dne 8. října 2013 se žáci naší školy v rámci 55. ročníku strojírenského veletrhu v Brně zúčastnili soutěže mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů pořádané Svazem strojírenské technologie – SST Praha. Za naši školu soutěžilo 6 vybraných žáků třídy SC4, v systému Siemens Sinumeric Operate.


  První kolo soutěže proběhlo v areálu Výukového centra na brněnském výstavišti, pavilón A, v úterý ráno od 10 hod. do 12 hod. Soutěžící dostali technický výkres a slovní zadání úlohy. Autor nejlépe zpracovaného programu získal věcnou cenu – malý obráběcí stroj značky Siemens, diplom a zhotovenou součást. V tomto ranním soutěžním kole se svého úkolu nejlépe zhostil žák naší školy Aleš Vodseďálek. I ostatní soutěžící si vedli dobře a důstojně reprezentovali naši školu. Zúročili tak znalosti, které získali během studia v odborných předmětech se zaměřením na CNC techniku

     
     
     
     


   

 • 22.5.2013
  Správce

  Matematická soutěž 2012/2013


  výsledky celostátního kola


  Dvacátý první ročník Celostátní matematické soutěže se uskutečnil 5. dubna 2013 v několika soutěžních střediscích.


  1. ročníky – IV. kategorie (307 účastníků, max. 25 bodů)
   

  11.-12
  Tomáš Majer ST1 22 bodů
  úspěšný řešitel
  93.-110. Pavel Ladra ST1 14 bodů  

   

   2. ročníky – V. kategorie (312 účastníků, max. 25 bodů)

   

  44.-50. Tomáš Blažek SM2 8 bodů  
  neuvedeno Patrik Dítě I2B neuvedeno  

   

   3. ročníky – VI. kategorie (261 účastníků, max. 25 bodů)

   

  15.-20. Lukáš Hradecký I3A 15 bodů  
  neuvedeno Egrtová Martina I3A neuvedeno  

   

  4. ročníky – VII. kategorie (200 účastníků, max. 22,5 bodu)

   

  16.-18. Radek Pánek TL4 15 bodů úspěšný řešitel
  36.-42. Jakub Hřib I4A 12 bodů  

   

  Všem účastníkům soutěže blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.

   

  V Jičíně 20.5.2013

  Mgr. Ivana Mádlová

   

 • 14.3.2013
  Správce

  Úspěch našich studentů v Net Riders 2013


  V pátek 8. března se řada našich studentů zúčastnila on-line celonárodního školského kola soutěže NetRiders 2013 ve znalostech IT. Nejlépe se naši studenti umístili v kategorii ITESS, a to konkrétně Filip Nedbal (3. místo) a Martina Egrtová (9. místo), oba ze třídy I3A. Kompletní výsledky jsou na stránkách www.netacad-games.cz.


  Blahopřejeme těmto studentům a přejeme mnoho úspěchů v celostátním finále 23. března, kam ze školského kola postoupilo ze všech přihlášených škol nejlepších 20 účastníků.

   

  V. Vik
   

 • 14.3.2013
  Správce

  Elektrotechnická olympiáda 2013

   

  Místo konání: ČVUT, fakulta elektrotechnická, katedra Telekomunikační techniky

   

  Dne: 8. 3. 2013

   

  Dne 8. 3. 2013 bylo finále Elektrotechnické olympiády. Z uchazečů, kterých bylo přes tisíc se zúčastnilo prvního kola 245 (forma testu) a následně v druhém kole museli účastníci předvést své práce formou prezentací. Po druhém kole porota vybrala 12 finalistů, mezi které se probojovali i dva naši žáci studijního oboru Automatizační technika David Novotný a Ludvík Saska.


  Finále se konalo přímo v budově ČVUT na katedře telekomunikační techniky. Soutěž byla pod patronací prof. Ing Dušana Maga PhD. Členové poroty byli odborníci z katedry, včetně Doc. Ing. Jaroslava Svobody CSc. V soutěži bylo provedeno vyhodnocení pouze prvních tří úspěšných účastníků, kteří získali ocenění a zároveň i finanční podporu pro školu. Je velkým úspěchem, že dva studenti se probojovali v takto náročné soutěži do finále. Tento úspěch byl završen skvělým třetím místem

   

  Davida Novotného
  s prací

  -Analogový robot-


  Oběma soutěžícím patří poděkování za vzornou reprezentaci školy a výbornou prezentaci odborných znalostí a dovedností.

   

  Ing. Evžen Havlík

     
     
     
     
     

   

 • 5.3.2013
  Správce

  Druhý ročník soutěže NAG na naší škole

   

  Ve čtvrtek 28. února 2013 proběhlo na naší škole podruhé školní kolo soutěže Networking Academy Games, která prověřuje dovednosti studentů v oblasti počítačových sítí. Tentokrát byla soutěž rozdělena do dvou kategorií, a to zvlášť pro studenty třetích ročníků zaměřená na směrování a pro studenty čtvrtých ročníků, kde bylo součástí řešení i programování switchů.
  Soutěže se zúčastnilo celkem devět studentů třetího a čtvrtého ročníku. V kategorii 3. ročníků si nejlépe vedl student Filip Nedbal ze třídy I3A. Další dvě místa obsadili studenti Martina Egrtová a Milan Vancl opět ze třídy I3A. V kategorii 4. ročníků zvítězil student Matěj Řehák ze třídy I4A. Za ním mnoho nezaostal i druhý v pořadí Daniel Kendík rovněž ze třídy I4A. Studenti Matěj Řehák, Daniel Kendík a Filip Nedbal se zároveň nominovali do národního finále soutěže tříčlenných hlídek HS3, která se bude konat 22. března na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze.
  Všem členům soutěžního družstva přejeme do národního finále co nejlepší využití získaných vědomostí.

   

  V. Vik
   

     
     

   

 • 19.12.2012
  Správce

  V pátek 14. prosince 2012 se žáci VOŠ a SPŠ, Jičín zúčastnili soutěže KYBER robot 2012 na TU v Liberci

   

  Velmi pěkného umístění dosáhl žák David Novotný, který v kategorii "Libovolný robot" obsadil se svým analogovým robotem 3. místo.

  Blahopřejeme.

   

  Kyberrobot 2012
  David Novotný předvádí model vrtulníku

  Kyberrobot 2012
  Absolvent naší školy, zástupce TU se svým robotem

  Kyberrobot 2012
  Soutěžní vystoupení Davida Novotného s analogovým robotem
   
  Kyberrobot 2012
  Ocenění předává doc. Ing. Janeček, CSc.
   
  Kyberrobot 2012
  Rozhovor Davida s novinářem, v popředí děkan fakulty mechatroniky
  prof. Ing. Václav Kopecký, CSc.

   

 • 2.11.2012
  Správce

  Daniel Vaníček, žák třídy ST4A, se stal absolutním vítězem soutěže v kategorii frézování (systém společnosti Siemens).


  Ve čtvrtek 1. listopadu 2012 převzal Daniel Vaníček ocenění z rukou ředitele Svazu strojírenské technologie Ing. Petra Zemánka. Předání ceny proběhlo za přítomnosti Ing. Michala Horáčka z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a zástupců řady firem z našeho regionu, zástupců města Jičína i zřizovatele naší školy KÚ KHK. Daniel získal i první nabídky na zaměstnání od renomovaných firem.

   

  Blahopřejeme k obrovskému úspěchu.

 • 21.9.2012
  Správce

  Soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů

   


  11. září 2012 se studenti naší školy v rámci strojírenského veletrhu v Brně zúčastnili soutěže mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů pořádané Svazem strojírenské technologie. Za naši školu soutěžilo 6 vybraných studentů.


  První kolo soutěže proběhlo v areálu Výukového centra na brněnském výstavišti v úterý ráno od 9,30hod. do 11,30hod. Studenti dostali technický výkres a slovní zadání úlohy. Autor nejlépe zpracovaného programu získal věcnou cenu – akumulátorový šroubovák, diplom a zhotovenou součást. V tomto ranním soutěžním kole se svého úkolu nejlépe zhostil náš student z ST4A, Daniel Vaníček. I ostatní soutěžící si vedli dobře a důstojně reprezentovali naši školu. Zúročili tak znalosti, které získali během studia v odborných předmětech.

   

 • 4.7.2012
  Správce

  Mezi oceněnými studenty byl David Novotný z naší průmyslové školy

   


  Soutěž Nejlepší student byla letos podruhé vyhlášena společností MICRORISC s cílem podporovat talenty a motivovat šikovné studenty. Na základě nominací jednotlivých škol byli oceněni Petr Bartoň z Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové, Aneta Hušková z Gymnázia Palackého v Mladé Boleslavi a David Novotný z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy, Jičín. Z téměř stovky středních a vyšších odborných škol zaujali svými mimoškolními aktivitami, studijními výsledky, výjimečností a také vlastním textem na téma "Proč stojí za to být dobrým studentem". Vítězové získali finanční podporu ve výši 5 000 Kč a navíc 10 000 Kč pro svou školu, ocenění byla slavnostně předána 25. 6. 2012 starostou města Jičína Martinem Pušem a jednatelem společnosti Vladimírem Šulcem.

   

  David Novotný z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy, Jičín
  „Být dobrým studentem stojí za to především proto, že takový člověk je šťastnější a nemívá v životě vážnější problémy. Mysleme tedy na budoucnost a spokojenější život a buďme dobrými studenty. Vždyť ne nadarmo se říká, že studujeme celý svůj život a že moudrost nás najde teprve až ve stáří.“

   

  David se od 6 let zabývá elektrotechnikou, laboruje s vysokonapěťovými generátory, především s Teslovými transformátory, vysílači, rentgenovým zářením, přenášením energie bez drátu a magnetickými jevy. Programuje jednočipové procesory a programuje v HTML. V soutěži České hlavičky se umístil na 12. místě s projektem Tesla coil. Na základní škole se také v sedmé třídě zúčastnil soutěže Zlatý Oříšek, kde se umístil mezi prvními deseti výherci z celkového počtu 200 soutěžících (soutěž orientovaná na nadané a šikovné děti od 6 do 14 let). V prvním ročníku na střední škole zvítězil se svým solárním vozítkem na soutěži Napájení Sluncem 2010 konané každoročně na VŠB – TU Ostrava. Jeho vozítko bylo zařazeno do kategorie vozítek řízených mikroprocesorem a v této kategorii zvítězil. Dále se již věnoval stavbě autonomního robota, kterého stále zdokonaloval. S ním získal první místo v krajském kole SOČ 2010, projekt byl vyhodnocen jako nejlepší práce ze všech studijních oborů. Na celostátním kole SOČ předvedl autonomního robota vybaveného komunikací přes bluetooth, kde se umístil na pěkném čtvrtém místě. Dále s robotem zvítězil v soutěži Kyber robot, kterou organizuje TU – Liberec, a v roce 2011 zde získal třetí místo. Tento autonomní robot zvládá jezdit podél vyznačené čáry, umí se vyhnout překážce na dráze a opět se vrátit zpět na vyznačenou čáru, sumo zápasy, kde vytlačuje z vyznačeného kruhu libovolně vložené předměty, komunikovat s notebookem přes bluetooth a lze jej řídit i přes univerzální dálkový ovladač k TV. Letos se David umístil na 12. místě celostátní matematické olympiády.


  Více informací o soutěži naleznete na www.nejlepsistudent.cz.
   


   

   

 • 24.4.2012
  Správce

  Soutěž NetRiders poprvé v ČR
   

  V pondělí 16. dubna od 15,00 hodin se poprvé v ČR konala on-line vědomostní soutěž studentů o znalostech problematiky navazující na Cisco vzdělávací program, především modul IT Essentials.


  V bohatém počtu se soutěže v učebně MIT pod dohledem našich lektorů Miloslava Breta a Jany Špicarové zúčastnili studenti 1. a 2. ročníku studijního oboru informační technologie. Z různých středních škol soutěžilo v prvém ročníku NetRiders CZ celkem 38 studentů. Těsně za stupni vítězů se v tomto klání umístil student Vojtěch Saidl ze třídy I1A (4. místo), dalšího pěkného umístění dosáhli studenti Filip Nedbal (7. místo), Michal Klacik (8. místo) a Tomáš Havrda (10. místo), všichni ze třídy I2A.


  K dosaženému umístění všem zúčastněným blahopřejeme a zároveň přejeme hodně úspěchů v dalších podobných soutěžích.  V. Vik

 • 3.4.2012
  Správce

  Národní kolo NAG 2012


  V pátek 30. března jsme se opět zúčastnili národního finále soutěže tříčlenných hlídek HS3 v síťových dovednostech Networking Academy Games na Fakultě informatiky a managementu v Hradci Králové. Tentokrát nás ve finále zastupovali první tři ze školního kola soutěže, které proběhlo 29. února. Šlo o studenty čtvrtých ročníků Oldřicha Svobodu a Lukáše Vokráčka, ke kterým do soutěžní trojice patřil vítěz školního kola Jan Kraus ze třetího ročníku. Příprava na soutěž v tomto školním roce již neprobíhala průběžně od září vzhledem k tomu, že teoretické i praktické základy již studenti z určité části získali ze studia předmětu počítačových sítí oboru informační technologie. Proč jenom zčásti? Protože teprve studenti třetího ročníku tohoto oboru studující dle ŠVP budou ve čtvrtém ročníku absolvovat techniku programování sítí s přepínači potřebnou ke kompletní přípravě na soutěž NAG.


  Jak jsme se tedy letos umístili? Získali jsme celkově desáté místo ze čtrnácti účastníků a částečně nás může potěšit, že bodové rozdíly k řadě umístění před námi byly velice nízké.
  V každém případě členové družstva určitě získali řadu cenných zkušeností, které jim mohou pomoci při dalším studiu problematiky počítačových sítí.


  V. Vik


   

 • 9.3.2012
  Správce

  Postup do finále v soutěži mladých mechatroniků Festo 2012

   

  Jakub Kutík a Jan Šír ze třídy M4 postoupili do finálového kola “Soutěže mladých mechatroniků Festo 2012” v kategorii PLC - řídicí systémy.


  Šest postupujících družstev se utká ve finálovém kole, které se uskuteční 13. března 2012 na centrále firmy Festo v Praze – Modřanech.


  Úroveň soutěžících dvojic byla velmi vysoká, přesto se naši žáci dostali z 21 soutěžních týmů mezi šest postupujících.


  Soutěžní komise – v souladu se zadáním a vstupními informacemi – hodnotila a měla k dispozici:

  - věcnou správnost řešení
  - čas vypracování
  - doplňková kriteria
    

 • 9.3.2012
  Správce

  První školní kolo soutěže NAG 2012


  Ve středu 29. února 2012 se na naší škole konalo poprvé školní kolo soutěže Networking Academy Games, která prověřuje dovednosti studentů v oblasti počítačových sítí. Přestože se již několik let účastníme národního finále této soutěže, letos poprvé proběhlo i školní kolo, poněvadž běžná výuka v oboru informačních technologií již dospěla k programování směrovačů.


  Soutěže se zúčastnilo celkem sedm studentů třetího a čtvrtého ročníku. Nejlépe si vedl student Jan Kraus ze třídy I3B. Další dvě místa obsadili studenti Oldřich Svoboda ze třídy IT4A a Lukáš Vokráčko ze třídy IT4B. Tito tři se nominovali do národního finále soutěže tříčlenných hlídek HS3, která se bude konat 30. března na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Čtvrtým místem se do funkce náhradníka pro národní finále nominoval student Josef Kvapil ze třídy I3B.


  Všem členům soutěžního družstva přejeme do národního finále co nejlepší využití získaných vědomostí.

   

  V. Vik

   

 • 11.10.2011
  Správce

  PRVNÍ MÍSTO V SOUTĚŽI MLADÝCH STROJAŘŮ V PROGRAMOVÁNÍ CNC OBRÁBĚCÍCH STROJŮ

   

  Svaz strojírenské technologie ve spolupráci s Ministerstvem obchodu a průmyslu uspořádal v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně soutěž, do které se zapojil i student naší školy. Díky dobré přípravě se studentu třídy S4 Janu Řepkovi podařilo zvítězit v rámci této denní soutěže a postoupit do dalšího kola. Naše škola byla jedinou, která se z Královéhradeckého kraje soutěže zúčastnila. O to víc nás těší úspěch našeho studenta a zároveň děkujeme za výbornou přípravu jeho učitelům.
   

     
   

   

 • 22.3.2011
  Ing. Vladimír Vik

  Naše účast na soutěži NAG 2011


  Tentokrát poprvé v novém prostředí moderní budovy Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové se konal již 6. ročník národního kola soutěže Networking Academy Games 2011 ve variantě tříčlenných hlídek HS3. V letošním školním roce se z kapacitních důvodů nepodařilo na naší škole otevřít nepovinný předmět věnovaný pokročilým znalostem síťových technologií. Proto byla veškerá příprava naší účasti prováděna pouze ve volné kapacitě studentů, lektora Cisco Networking Academy programu i učebny, jinými slovy téměř každé pondělí odpoledne v období od září do poloviny března.


  Bereme proto za velký úspěch, že naše hlídka složená ze studentů třídy P4B Ondřeje Janaty, Martina Matouška a Lukáše Neoprouda obsadila mezi třinácti soutěžícími družstvy 8. místo, čímž vyrovnala naše dosud nejlepší umístění z roku 2009.
  Věřím, že našim soutěžícím budou získané vědomosti odměnou za volný čas strávený v přípravě a zároveň chci těmto studentům poděkovat za vzornou reprezentaci naší školy.

   

     
     
    

   

 • 3.2.2011
  Správce

  V pondělí 13. 12. 2010 a ve čtvrtek 27. 1. 2011 se na naší škole konala školní kola olympiády v anglickém a německém jazyce. Těchto kol jazykové soutěže se zúčastnilo celkem 18 studentů z prvních, druhých a třetích ročníků. Všichni ze zúčastněných prokázali hluboký zájem a zanícení pro tyto dva dnes tak velmi důležité jazyky. Soutěžící studenti byli testováni jak v oblasti gramatiky a lexikální zásoby, tak ve schopnostech porozumět plynulému nezjednodušenému hovoru a, a to zejména, v ústním projevu, tedy schopnostech vést dialog, přesně se vyjadřovat a pohotově reagovat. Výsledky ukázaly, že studenti naší školy jsou dobře připravováni a představují kvalitní potenciál jazykově vybavených techniků, kteří jsou stále postrádáni v dnešní praxi. Dva studenti s nejlepším umístěním postupují do okresního kola této celostátní soutěže.
   

  Ing.Petr Hejna
   

   

 • 14.12.2010
  Správce

  Olympiáda AJ - 2010

   

    Příjmení Jméno Třída   Test Listening Speaking Photo Description Situational Dialogue Total Ranking
  1 Biheler Tomáš     15,5 11 5 6 6 43,5 1
  2 Ferko Vlastimil     14 11 6 5 5 41 2
  3 Javůrek Jiří     13 11,5 2 2 2 30,5 11
  4 Kis Matyáš     5 11 3 2 2 23 12
  5 Kraušner Matěj     7,5 13 4 4 4 32,5 8
  6 Lankaš Jan     8 10 5 6 6 35 5
  7 Miech Radim     14 11,5 3 2 3 33,5 7
  8 Rychlý Michal     8 12,5 4 3 4 31,5 9
  9 Seeman Michal     13,5 13 5 4 4 39,5 4
  10 Sojka Petr     14,5 15 4 3 4 40,5 3
  11 Valenta Adam     2,5 7 2 2 2 15,5 13
  12 Vele Jaroslav     12 10 3 3 3 31 10
  13 Vostrý Milan     14 10,5 4 3 3 34,5 6

   

  Congratulations to all participants !!!!!!!

   

   

   

   

 • 13.12.2010
  Správce

  KYBER ROBOT 2011

   

  Vítězem v soutěži KYBER robot na TUL se stal David Novotný z ET2

   

  Do soutěže vyhlášené Fakultou mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci "KYBER robot 2010“ se zapojili studenti osmi středních škol z celé republiky. Předmětem soutěže byla libovolná kreace malých výukových programů podle volné invence soutěžících. Porota hodnotila choreografii a kreativitu sestavy, využití všech funkcí robota a dodržení časového limitu.

   

  Soutěž měla velmi dobrou úroveň a byla podporována přímo rektorem vysoké školy, garantem soutěže byl prof. Ing. Václav Kopecký, CSc., děkan fakulty. Krom soutěže "Libovolný robot", byla vypsána i kategorie "Stavebnice Bioloid". Naše škola měla zastoupení i v hodnotitelské komisi.

   

  Kyberrobot 2010 Kyberrobot 2010
  Kyberrobot 2010 Kyberrobot 2010
  Kyberrobot 2010 Kyberrobot 2010

   

 • 6.5.2010
  Správce

  Velký úspěch - 3. místo Ondřeje Janaty v celostátním kole matematické soutěže žáků středních odborných škol (SOŠ, ISŠ, SOU,…)

   

   


  Dne 26. března 2010 se konal již 18. ročník celostátního kola matematické soutěže žáků středních odborných škol. Tohoto kola se zúčastnilo celkem 1541 žáků z celé republiky. Naši školu v Hradci Králové reprezentovalo 6 žáků 1. - 3. ročníku SPŠ a 2 žáci SOU.

   

  Vynikajícího úspěchu v konkurenci 314 žáků dosáhl Ondřej Janata (P3b), který se s maximálním počtem 25 bodů umístil na 3. místě.

   

  Mezi úspěšnými řešiteli byli Radek Pánek (TL1) s počtem 13 bodů, David Koudelka (TL1) s počtem 10 bodů, Václav Petříček (IT2b) s počtem 12 bodů a Jakub Janata (P3b) s počtem 14 bodů. Všichni byli hodnoceni z celkového počtu 25 bodů.

   

  Zvláště pak nás tento úspěch těší, protože je také výsledkem a úsilím všech těchto studentů, kteří se dobrovolně účastní krajského projektu Nadaní žáci v oblasti matematiky, vedeného Mgr. Ivanou Mádlovou a Mgr. Radkou Novákovou na naší škole.

   

  Všem úspěšným řešitelům gratulujeme a věříme, že budou ve svých úspěších pokračovat i v dalších ročnících.

   

 • 23.3.2010
  Správce

  NAG 2010 - jak jsme dopadli

   

  Už je to opět tady. Po půl roku trvající přípravě od bodu nula jsme se 17. března v Hradci Králové opět zúčastnili národního kola soutěže Networking Academy Games 2010 ve variantě tříčlenných hlídek HS3. Proč od bodu 0? Poněvadž v osnovách stávajících oborů, konkrétně "Elektronické počítačové systémy" je výuka počítačových sítí se zaměřením na programování Cisco routerů a switchů zařazena pouze do nepovinného předmětu 4. ročníku. Proto se účastníci soutěže, studenti třídy P4A Pavel Bucháček, Vojtěch Drbohlav a Miroslav Voda, museli se základy programování těchto zařízení seznamovat ve volných chvílích po vyučování.

   

   

   

  Jak jsme tedy dopadli? Praktická část, které jsme se v přípravě věnovali především, skončila se ziskem 62 % z celkového počtu možných bodů. Tomu odpovídal i výraz našich soutěžících po první části - viz další foto.

   

   

   

  Na teoretickou přípravu při celkové vytíženosti maturantů (individuální maturitní práce, SOČ a běžná výuka) proto moc času nezbylo. A tomu odpovídal i výraz členů naší hlídky po teoretické části (bohužel nezdokumentováno). V řeči čísel to představuje 36 % z celkového počtu možných bodů. Výsledkem tedy bylo celkové 9. místo ze třináci účastníků soutěže (54,2%). Vzhledem k okolnostem, které jsem dříve zmínil, nezbývá než našim zástupcům poděkovat za obětovaný volný čas a popřát, ať jim nabyté dovednosti a znalosti pomohou v dalším studiu.

 • 12.3.2010
  Správce

   

  Žáci naší školy se zúčastnili letošního XVI. ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže EXPO SCIENCE AMAVET. Byli jsme zařazeni do regionálního kola, které se pod názvem QUIDEX uskutečnilo ve dnech 18. a 19. března 2009 v Q-klubu AMAVET v Příbrami.


  Pod vedením Ing. E. Havlíka, Ing. P. Vancla a Ing. R. Zajace na soutěži prezentovali svoje technické projekty:


  Pavel Svoboda (S4B) s přístrojem na měření tažných a tlačných pružin
  Martin Vancl (S4A) s prací bezdiskové stanice na Ubuntu Linuxu
  Bruno Schinkmann (E4M) s prací aplikace indukčních senzorů
  Michal Šolc (E4M) s prací frekvenční měnič
   

     

   

 • 3.2.2010
  Správce

  Olympiáda v německém jazyce


  Dne 13. 1. 2010 se uskutečnilo školní kolo Olympiády v německém jazyce, zúčastnilo se jí 9 studentů. Šlo zde hlavně o získané vědomosti z německého jazyka a dobrou přípravu. Olympiáda měla tři části – gramatický a lexikální test, poslech a DVD film a konverzační rozhovor k danému tématu. První místo získal Patrik Winterwerb z TL1, druhé místo Petr Čečák z T3 a na třetím místě se umístila Blanka Luňáková z TL1. Dva z jmenovaných budou reprezentovat naši školu v okresním kole, které se koná 9.února 2010 v jičínském K-klubu.
   

  Přejeme hodně štěstí a co nejlepší umístění.

  Blanka Luňáková, Alena Chlumská
   

 • 16.12.2009
  Ing. Petr Hejna

  Olympiáda v anglickém jazyce

   

  V pondělí 14. 12. 2009 se na naší škole konalo školní kolo olympiády v anglickém jazyce. Tohoto kola prestižní soutěže se zúčastnilo 23 studentů z prvních, druhých a třetích ročníků. Všichni ze zúčastněných prokázali hluboký zájem a zanícení pro tento dnes tak důležitý jazyk. Soutěžící studenti byli testováni jak v oblasti gramatiky a lexikální zásoby, tak ve schopnostech porozumět plynulému nezjednodušenému hovoru, a to zejména, v ústním projevu, tedy schopnostech vést dialog, přesně se vyjadřovat a pohotově reagovat. Výsledky ukázaly, že studenti naší školy jsou dobře připravováni a představují kvalitní potenciál jazykově vybavených techniků, kteří jsou stále ještě postrádáni v dnešní praxi. Dva studenti s nejlepším umístěním postupují do okresního kola této celostátní soutěže.

   

  P. Hejna

   

 • 26.5.2009
  Správce

  Vojtěch Tulka z S2 – stříbrný na mistrovství světa

   

  Vynikajícího výsledku dosáhl v květnu žák 2. ročníku oboru Strojírenství naší školy Vojtěch Tulka. Kromě třetího místa na mistrovství republiky dorostu v kuželkách konaného 1. května 2009 ve Valašském Meziříčí, obsadil skvělé druhé místo na mistrovství světa dorostu v nejmladší kuželkářské disciplíně sprintu v německém Dettenheimu ve dnech 7. -13. května 2009.

   

  Blahopřejeme

   

  http://www.jicinskozpravy.cz/sport/kuzelky/2009/1/517-vojtech-tulka-veze-stribro-z-mistrovstvi-sveta.htm
   

 • 1.4.2009
  Správce

  Výsledky 17. ročníku celostátního kola matematické soutěže
  žáků středních odborných škol (SOŠ, ISŠ, SOU,…)
  pořádaného dne 27. března 2009

   

   

  27. března 2009 se konal 17. ročník celostátního kola matematické soutěže žáků středních odborných škol. Naši školu reprezentovalo v Hradci Králové 8 žáků 1.-4. ročníku naší střední průmyslové školy.
  Mezi úspěšnými řešiteli byli Lukáš Brdička (OK2), Jiří Švec (OK2), Petr Bartoš (IT1A), Ondřej Janata (P2B), Jakub Janata (P2B) a Václav Slavík (S4)
  Všem úspěšným řešitelům gratulujeme a věříme, že budou ve svých úspěších pokračovat i v dalších ročnících.
   

   

 • 20.3.2009
  Ing. Vladimír Vik

  Networking Academy Games 2009


  Dne 19. března 2009 se na Střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové uskutečnilo již 4. celostátní finále soutěže s názvem NAG 2009. Příprava na soutěž probíhala od konce září 2008 v osobním volnu studentů v úterních odpoledních hodinách. Obsahová náplň Cisco Networking Academy programu zařazená do stávajícího studijního programu elektronické počítačové systémy je totiž jen zlomkem požadavků na soutěž NAG 2009. Přesto naše družstvo ve složení Jakub Procházka a Michal Linka ze třídy P4A a Vít Pleskot z P4B učinilo výrazný krok vpřed proti naší účasti v loňském roce a umístilo se na děleném 8. místě mezi třinácti účastníky.

 • 21.1.2009
  Správce

  Olympiády v cizích jazycích

  Letos se již tradičně uskutečnila školní kola olympiád v anglickém a německém jazyce. Studenti si mohli prověřit své znalosti ze všech oblastí cizího jazyka. Důraz však byl kladen na řečové dovednosti, které studenti prezentovali při rozhovoru na dané (konverzační) téma a v reakcích na každodenní jazykové situace.
  Olympiáda v anglickém jazyce se uskutečnila 16. 12. 2008 a v německém jazyce 9. 1. 2009. Každé olympiády se zúčastnilo 11 studentů 1.-3. ročníků. Nejlepší znalosti anglického jazyka předvedl Jan Brixi z E3 a německého jazyka Petr Čečák z T2. Oběma vítězům gratulujeme a budeme držet pěsti v okresním kole, které se bude konat 18. 2. (AJ) a 3. 2. 2009 (NJ) v jičínském K-klubu. Ostatním soutěžícím děkujeme za účast.


  Vyučující cizích jazyků

   

 • 5.9.2008
  Správce

  1. místo pro studenta 4. ročníku v soutěži americké firmy ON Semiconductor

   

  Po výborném loňském 2. místě našeho studenta Martina Ulvera v tomto roce dosáhl ještě většího úspěchu v soutěži pořádané českou skupinou americké firmy ON Semiconductor student Martin Bednář ze třídy P4A. Umístil se s prací "Zařízení pro měření vzdálenosti" na 1.místě  a znovu tak dokázal, že na naší škole studují vynikající žáci, kteří dokážou spojit teoretické znalosti z odborných předmětů s praktickou dovedností při konstrukci zařízení spojujících prvky mikroprocesorové techniky, elektroniky a automatizace.

  Se zveřejněním výsledků na Internetu se budeme moci jistě brzy seznámit na stránkách společnosti http://www.onsemi.com/PowerSolutions/content.do?id=15014

   

 • 29.5.2008
  Správce

  Petr Bílek z E1 pátý v republice

  28. března 2008 se konal již 16. ročník celostátní kolo matematické soutěže žáků středních odborných škol. Naši školu reprezentovalo v Hradci Králové 8 žáků 1.-4. ročníku studijních oborů.


  Vynikajícího úspěchu dosáhl v konkurenci 364 soutěžících ve své kategorii Petr Bílek ze třídy E1. Obsadil výborné 5. místo, při shodném počtu bodů  na 2.-5. místě.


  Mezi úspěšnými řešiteli byli i Filip Paulů z E2 , Tomáš Tisovský z S2B, Václav Slavík z S3, Lukáš Koucký z M3, Jan Kodejška z P4A a Tomáš Zahradník z P4B.


  Všem řešitelům gratulujeme a věříme, že budou ve svých úspěších pokračovat i v dalších ročnících.


  www.oavm.cz

 • 18.4.2008
  Ing. Vladimír Vik

  Networking Academy Games 2008


  Dne 19. března 2008 se na Střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové uskutečnilo celostátní finále soutěže NAG 2008. Za naši školu se soutěže tříčlenných družstev zúčastnili studenti CNA ze  třídy P4A, a to Petr Berný, Martin Bednář a Tomáš Kulhánek. Do soutěže jsme se zapojili poprvé a přípravu jsme zahájili až v únoru 2008. Naši studenti jsou zapojeni do kurzu CCNA Discovery 1, což je prvý ze čtyř navazujících modulů. Soutěžní úkoly však zahrnovaly znalosti ze všech čtyř modulů. Proto jsme mezi dvanácti účastníky skončili poslední. Potěšující skutečností však bylo, že bodové ohodnocení našich nejbližších sousedů ve výsledkové listině bylo jen nepatrně lepší.

 • 11.3.2008
  PaedDr. Alena Chlumská
  Olympiáda z německého jazyka


  Okresního kola olympiády z německého jazyka se za SPŠ Jičín zúčastnili 3 studenti – Petr Čečák (T 1) , Michal Linka (P 3A) a Martin Slepička (S 2A). Všem studentům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a věříme, že soutěž pro ně byla dobrou zkušeností. Přejeme jim v jejich dalším (a nejen jazykovém) studiu hodně úspěchů.

  PaedDr.Alena Chlumská

  Olympiáda z pohledu účastníka

  Dne 12.února 2008 jsem se zúčastnil okresního kola olympiády  v německém jazyce. Soutěž se konala v budově jičínského K-klubu a zúčastnilo se jí 10 studentů z celého okresu – z naší školy byli 3 soutěžící. Zahájení proběhlo v 8.00. Nejprve nás všechny přivítaly porotkyně a rozdaly nám malé dárky jako pozornost od města Jičína. Následovala první část soutěže – poslech s porozuměním. Poté byla 30 minutová přestávka. Po ní jsme pokračovali rozhovory s přípravou – já si vybral téma  „Feste und Bräuche“, snažil jsem se říci vše co nejlépe. Když domluvila poslední soutěžící, napětí vyvrcholilo. Následně byly vyhlášeny výsledky. Umístil jsem se na pěkném šestém místě.

  Petr Čečák, třída T 1
 • 22.2.2008
  Mgr. Ivana Mádlová
  MATEMATICKÁ SOUTĚŽ 2007-2008

  výsledky školního kola

  1. ročníky - maximální počet bodů:  24 2. ročníky - maximální počet bodů:  25
  pořadí jméno třída body pořadí jméno třída body
  1. Janata Jakub P1B 14 1. Paulů Filip E2m 14
  2. Bílek Petr E1m 11 2.-3. Holan Filip P2B 13
  3.-4 Haase Matěj P1B 10   Tisovský  S2B 13
    Mazur Matěj T1 10 4. Voda Miroslav P2A 10
  5.-7. Crha Lukáš P1A 9 5. Zimola Aleš S2B 9
    Daniš Matěj E1m 9 6.-7. Březina Jaroslav E2M  8
    Votoček David E1m 9   Slavík Jan S2A 8
  8. Krejčí Tomáš T1 8 8. Petřivý Tomáš P2B 7
  9.-11. Fidler Ondřej E1m 7 9.-12. Chytrý Martin S2A 6
    Ježek Tomáš S1 7   Drbohlav Vojtěch P2A 6
    Bílek Vít E1m 7   Albrecht Martin P2A 6
  12. Palička Radek T1 6   Holubec Petr P2B 6
  13. Efler Filip E1m 5 13. Škoda Ondřej E2M 4
  14.-15 Vít Martin E1m 4 14. Chumský Václav  S2A 3
    Tulka Vojtěch S1 4 15. Zelenka Václav S2A 2
  3. ročníky - maximální počet bodů: 13 4. ročníky - maximální počet bodů:  27
  pořadí jméno třída body pořadí jméno třída body
  1. Slavík Václav S3 7 1. Zahradník Tomáš P4B 19
  2. Koucký L. M3 5 2. Kodejška Jan P4A 17,5
  3.-6. Hrdina Tomáš M3 4 3. Fiala S4 12
    Mašková G. S3 4 4.  Stříbrný Jan P4A 10,5
    Náhlovský  S3 4 5. Riegr Jiří S4 10
    Zatloukal Jakub M3 4 6. Matějka Jiří P4B 7,5
  7.-11. Güttler David M3 3 7.  Slavík S4 7
    Chrumko A. P3B 3 8.  Rychna Lukáš S4 3
    Sixta Zbyněk E3 3
    Kejklíček Vojtěch S3 3
    Šádek Štěpán S3 3
  12.-15. Hanzlík Zdeněk S3 2
    Honc Lukáš P3B 2
    Sejkora  P3B 2
    Šubrt Milan M3 2
  16. Mach Tomáš P3B 1

  Studenti, kteří se umístili na prvních dvou místech ve své kategorii, se zúčastní  celostátního kola matematické soutěže.

  Případné dotazy Vám zodpoví vyučující z matematiky nebo na Mgr. Ivana Mádlová

  Všem účastníkům soutěže blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.
 • 21.1.2008
  Mgr. Věnceslava Burešová

  Školní kolo olympiády z anglického a německého jazyka

   

  Školní kolo se konalo ve dnech 17. a 19. 12. 2007, zúčastnilo se vždy po 15 soutěžících v kategorii III pro1.-3. ročníky SŠ. Součástí klání byla mluvnice, konverzace na dané téma, popis obrázku, poslech a text s porozuměním, to vše před tříčlennou zkušební komisí. Mezi soutěžními tématy bylo: Co a jak se u nás slaví, Jídlo a pití, Škola a moje budoucí povolání, Česká republika, Kultura, Volný čas, Životní prostředí a další.

  Do okresního kola postupuje Adam Hencze (P3a), Martin Slepička (S2a) a Petr Čečák (T1).

  Všichni soutěžící získali knižní ceny, jejichž nákup financovalo SRPŠ při SPŠ v Jičíně.

   

  Pořadí na prvních třech místech:

   

  olympiáda v anglickém jazyce:

  1. Hencze Adam (P3a), 2.-3. Kejklíček Vojtěch (S3), Tima Jan (P2b)


  olympiáda v německém jazyce:  

  1. Slepička Martin (S2a), 2. Čečák Petr (T1), 3. Tyrychtr Jan (S2a)

 • 1.8.2007
  Správce
  2. místo v soutěži pro studenty naší SŠ pořádané českou skupinou americké firmy ON Semiconductor

  Vysokou míru odborných znalostí i praktických dovedností prokázali dnes již bývalí studenti čtvrtého ročníku naší školy. V soutěži pro studenty středních škol pořádané českou skupinou americké firmy ON Semiconductor v Rožnově pod Radhoštěm se student Martin Ulver umístil se svou prací s názvem Analogová zátěž řízená mikroprocesorem na druhém místě a další student Martin Ježek obdržel jednu z vedlejších cen za práci s názvem Inteligentní časový spínač. Jde o výrobky, které byly náplní individuální praktické maturitní práce studentů 4. ročníku a kombinovaly dosaženou vysokou úroveň znalostí elektroniky a mikroprocesorové techniky.

  Další informace na adrese: http://www.onsemi.com/PowerSolutions/content.do?id=15026
 • 22.5.2007
  Mgr. Lea Vojtěchová

  VÝSLEDKY 15. ROČNÍKU CELOSTÁTNÍHO KOLA

  MATEMATICKÉ SOUTĚŽE ŽÁKŮ SOŠ, ISŠ

   

  POŘÁDANÉHO DNE 30. BŘEZNA 2007


  IV. kategorie – 1. ročník studijních oborů

  celkem 365 soutěžících

  Úspěšným řešitelem se stal    Tomáš Tisovský S1b  20 bodů


  V. kategorie – 2. ročník studijních obo

  celkem 353 soutěžících

  Úspěšným řešitelem se stal    Petr Sejkora  P2b    8 bodů


  VI. kategorie – 3. ročník studijních oborů

  celkem 348 soutěžících

  Úspěšným řešitelem se stal    Martin Bém E3      14 bodů


  VII. kategorie – 4. ročník studijních oborů

  celkem 314 soutěžících

  Úspěšnými řešiteli se stali:     Ondřej Filip P4b     23 bodů

                                         Milan Raulím P4a   18 bodů


  Maximální možný počet bodů 25

  Gratulujeme

 • 26.2.2007
  Správce

  Matematická soutěž

  30. ledna 2007 se uskutečnilo školní kolo 15. ročníku matematické soutěže. Zúčastnilo se 43 žáků 1. – 4. ročníků studijních oborů.

  Do celostátního kola, které se koná 30. března 2007 v Hradci Králové postupují:

  Tisovský Tomáš

  S1b

  Sejkora Petr

  P2b

  Březina Jaroslav

  E1m

  Güttler David

  M2

  Bednář Martin

  P3a

  Filip Ondřej

  P4b

  Bém Martin

  E3

  Raulím Milan

  P4a

   

  Gratulujeme a věříme, že navážeme na úspěchy z minulých let.

 • 23.2.2007

  Fyzikální experimenty na MFF UK Praha

  Studenti ze tříd S2 a P2a se dne 25. 1. 2007 zúčastnili exkurze na Matematicko – Fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Studenti shlédli demonstraci 20 experimentů z různých oblastí fyziky, dle mého názoru většinou kuriozních a efektních. Mezi ně bezpochyby patřili experimenty s kapalným dusíkem, demonstrující vlastnosti supravodivých materiálů (Meissnerův jev), nebo gyroskopické efekty demonstrované na otočné židli.


       
 • 24.1.2007
  Jaroslav Smolík

  Okresní kolo v odbíjené

        Z pověření OR AŠSK uspořádala naše škola tak jako každý rok dne 15.12.2006 okresní kolo v odbíjené chlapců. Do turnaje se přihlásilo 6 družstev. Na dvou hřištích bylo sehráno 11 utkání, z nichž měla většina dobrou sportovní úroveň. Po zápasech ve skupinách se dosemifinále probojovala 4 nejúspěšnější družstva. Bez ztráty setu v celém turnaji zvítězili chlapci z Gymnázia Hořice, kteří ve finále porazili domácí družstvo VOŠ a SPŠ, Jičín. V utkání o třetí místo zvítězilo LG Jičín nad Gymnáziem  Nová Paka.

  Vítěznému družstvu, které bude náš okres reprezentovat v krajském kole, přejeme hodně úspěchů.

   

  Naší školu reprezentovali:

  E3 – Kavka J., P2A – Volský T., P3B – Pavelka T., P2B – Dumek L., Řehořek R., Semerák T., S2 – Kovář O., S4 – Lukáč M., Mejznar J., P4A – Bouda J., Vehovský M.